وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ | Thursday 25 July 2024
» اخبار » ۶ مقصد محبوب برای دوران بازنشستگی استرالیایی‌ها

تاریخ انتشار : 1402/05/10 - 13:00

۶ مقصد محبوب برای دوران بازنشستگی استرالیایی‌ها

صدای استرالیا– فکر زندگی در دوران بازنشستگی برای بسیاری دلهره‌آور است.  رها شدن از کار روزانه و سپری اوقات فراغت […]


صدای استرالیا– فکر زندگی در دوران بازنشستگی برای بسیاری دلهره‌آور است. 

رها شدن از کار روزانه و سپری اوقات فراغت می‌تواند برای بسیاری لذت‌بخش باشد؛ اما برخی نیز با اثرات نامطلوبی مثل از دست دادن هدف یا معنای زندگی روبه‌رو می‌شوند.

اما هر دو این گروه‌ها، در یک موضوع مشترکند و آن تغییر سبک زندگی است. زندگی کاری در استرالیا ممکن است جای خود را به استراحت در جای دیگری از جهان بدهد.

استرالیایی‌ها به عنوان ملتی جزیره‌نشین، فرهنگ سفری بسیار قوی دارند. ما عمرمان را به سوار شدن به هواپیما و بازدید از جاذبه‌های گردشگری سراسر جهان می‌گذارنیم و عجیب‌ نیست که بسیاری از اهالی این کشور، بخواهند سال‌های بازنشستگی خود را در کشور دیگری سپری کنند.

آخرین داده‌های منتشر شده از سوی اداره آمار استرالیا در این زمینه نشان می‌دهد که ۹۶۰۰ استرالیایی در آستانه بازنشستگی، زندگی در خارج را انتخاب کرده‌اند. البته این آمار مربوط به قبل از دوران همه‌گیری کروناست و اگرچه ممکن است همه‌گیری برنامه نقل مکان این افراد بالای ۶۵ سال را به هم‌زده باشد، با گذر از کرونا و بازگشت سفر به روال عادی، احتمالا موجب می‌شود تعداد بیشتری از بازنشسته‌ها چنین تصمیمی برای ادامه زندگی خود بگیرند.

اما بازنشستگان پس از نقل مکان به کشور جدید برای ادامه زندگی، با مسایل تازه‌ای مواجه خواهند بود؛ قوانین بیمه سلامت و مراقبت‌های بهداشتی ممکن است با استرالیا متفاوت باشد و این تصمیم پیامدهایی را در زمینه‌های مالی، بهداشتی و سبک زندگی به همراه بیاورد. بنابراین بد نیست پس از تصمیم نهایی برای انتخاب مقصد، تحقیق کاملی در زمینه کشور مورد نظر انجام بدهید.

اما سوال بزرگ این است که کجا را باید برای بازنشستگی و دوران سالمندی انتخاب کرد؟

استرالیا خود یکی از بهترین کشورها برای گذراندن دوران بازنشستگی است؛ اما بسیاری ترجیح می‌دهد جایی را با هزینه کمتر یا سبک زندگی متفاوت انتخاب کنند.

در ادامه محبوب‌ترین مقاصد برای بازنشستگی استرالیایی‌ها را معرفی می‌کنیم.

نیوزیلند

همسایه آن‌سوی دریای تاسمان، به لطف نزدیکی و نبود مانع زبانی، یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای بازنشستگان استرالیایی است.

این کشور با طبیعت زیبا و مناظر خیره‌کننده و مکان‌های بیشتری برای زندگی آرام، بازنشستگان را به سوی خود جلب می‌کند؛ اما نه برای کسانی که خواهان ایجاد تغییر گسترده‌ای در زندگی هستند.

از سوی دیگر، زمین در برخی از دیدنی‌ترین اماکن این کشور برای نقل‌مکان فراوان است و بازنشستگان می‌توانند با استقرار در این کشور، تنها با یک پرواز سه‌ساعته به سرزمین مادری خود برگردند.

شرایط سیاسی و اقتصادی و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مقرون به صرفه نیز در نیوزیلند مانند استرالیاست و تنها کاری که باید بکنید، این است که با لهجه آنها کنار بیایید.

پرتغال

این کشور کوچک در حاشیه شبه‌جزیره ایبریا، شاید اولین انتخاب دوران بازنشستگی نباشد؛ اما احتمالا بهترین انتخاب خواهد بود.

پرتغال دایما در فهرست بهترین کشورها برای بازنشستگی رتبه‌های برتر را از آن خود می‌کند که دلیل عمده آن، مشوق‌های مالیاتی برای بازنشستگان خارجی است.

آلگاروه، یکی از بهترین مناطق پرتغال با شهرهای تفریحی آرام؛ اما با ارتباطات قوی که آن را برای بازنشستگان ایده‌آل می‌کند، به جذب هرچه بیشتر این افراد علاقه‌دارد تا پول بیشتری به اقتصادش سرازیر شود.

هزینه پایین‌تر زندگی نسبت به استرالیا و همچنین همسایگان‌اش یعنی ایتالیا و اسپانیا و آب و هوای گرم مدیترانه‌ای، پرتغال را به مقصدی جذاب برای افرادی تبدیل می‌کند که می‌خواهند سال‌های دور از کارشان را دور از خانه بگذرانند.

ایتالیا

داستان‌های زیادی درباره سیاحان، نویسندگان و سایر افراد هنرمند و خلاق نقل شده که به ایتالیا سفر کرده یا مدتی را در آنجا گذرانده‌اند و سپس عاشق شده‌‌اند.

ایتالیایی‌ها خودشان در همه جای دنیا جوامع بیشماری دارند؛ اما بسیاری نیز به این کشور برمی‌گردند تا دوران بازنشستگی‌شان را بگذرانند.

این کشور با طبیعت و چشم‌اندازی متنوع و سبک زندگی آرام، مقصدی پر جاذبه برای بازنشستگان استرالیایی‌ است.

آب و هوای گرم ایتالیا، چه در تپه‌های توسکانی و چه در زیر آفتاب ملایم پوگلیا، شباهت زیادی به استرالیا دارد.

این مساله را در کنار هزینه‌های پایین اقامت و سیستم درمانی قابل اتکا و ارزان برای بازنشستگان قرار دهید تا به دلایل دیگر تمایل به نقل مکان به این کشور اروپایی پی ببرید.

از سوی دیگر، نزدیکی این کشور جزیره‌ای به بسیاری از کشورهای اروپایی، برای بازنشستگانی که قصد دارند چند سال دیگر هم از امکان سفر و گردش خود لذت ببرند، مناسب است.

یونان

یونان نیز مانند ایتالیا، آب و هوای گرم و سبک زندگی آرامی برای بازنشستگان به ارمغال می‌آورد. این کشور با جزایر متعددی که می‌توان بین آنها انتخاب کرد، یکی از جذاب‌ترین کشورهای جهان برای استرالیایی‌هایی است که به دنبال دوران بازنشستگی آرام‌تر و بی سر و صداتری می‌گردند.

جزیره کوچک ایکاریا در یونان شرقی، یکی از پنج «منطقه آبی» جهان محسوب می‌شود. مناطق آبی یا Blue Zones مناطقی هستند که ساکنان آنها متوسط طول عمر بالاتری دارند و در ایکاریا نیز تقریبا یک نفر از هر سه نفر بیش از ۹۰ سال عمر می‌کند که عامل آن ترکیبی از تغذیه با کیفیت، سبک زندگی و عوامل ژنی است. بنابراین انتخاب یونان و پذیرفتن سبک زندگی یونانی، تضمین می‌کند که دوران بازنشستگی خوبی داشته باشید و شاید بتوانید این دوران آرامش را طولانی‌تر از چیزی که پیش‌بینی می‌کردید، ادامه دهید.

اسپانیا

اسپانیا یکی از اولویت‌های بازنشستگان بریتانیایی است و استرالیایی‌ها هم به آن توجه ویژه‌ای دارند.

این کشور با هزاران کیلومتر خط ساحلی، برای بازنشستگانی که به دنبال دسترسی به اقیانوس و دریا هستند، با استرالیا رقابت می‌کند.

از سوی دیگر، اسپانیا یکی از ۳۱ کشوری است که با استرالیا قرارداد تامین اجتماعی دوجانبه دارد؛ به این معنی که می‌توانید در اسپانیا نیز به مستمری بازنشستگی خود دسترسی داشته باشید.

زندگی در اسپانیا به دلیل هزینه‌های کمتر زندگی در شهرهایی مانند الیکانته یا بیلبائو و حتی شهرهای بزرگ‌تری مانند مادرید و بارسلون برای بازنشستگان استرالیایی یک انتخاب رویایی خواهد بود.

اندونزی

اندونزی کشور دیگری است که به استرالیا نزدیک بوده و بالی، که یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری استرالیایی‌هاست نیز در این کشور واقع شده است.

بسیاری از اهالی استرالیا با یک بار سفر به بالی، عاشق سبک زندگی این منطقه و کلا اندونزیایی می‌شوند و تصمیم‌شان را برای دوران بازنشستگی می‌گیرند.

با تعداد رو به رشد مهاجران استرالیایی به این همسایه شمالی، بازنشستگانی که در بالی اقامت کنند، خود را باز هم در میان هم‌ میهنان‌شان می‌بینند که در این کشور صاحب بار، رستوران و حتی هتل هستند.

علاوه بر این، اندونزی دارای مقاصد دیدنی بسیاری به غیر از بالی نیز هست؛ جاکارتا با شلوغی بیشتر و لمبوک با آرامش افزون‌تر.

اندونزی گذشته از فرصت‌های فراوان و هزینه‌ پایین زندگی، فاصله‌ای چند ساعته هم با استرالیا دارد که آن را به مکانی مناسب برای گذران دوران بازنشستگی تبدیل می‌کند.

منبع: استرالیا


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , اسلایدر , زندگی در استرالیا , فرهنگی , گردشگری
ارسال دیدگاه