وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ | Tuesday 28 January 2020
» اخبار » ماجرای استعفای سناتور دستیاری از زبان پدرش، ناصر دستیاری:

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ - ۲۳:۴۰

ماجرای استعفای سناتور دستیاری از زبان پدرش، ناصر دستیاری:

واما سهند و استعفايش پدر و مادر امثال سهند بودن ساده نيست. اين ها بچه هايي نيستند كه فقط سرشان […]


واما سهند و استعفايش
پدر و مادر امثال سهند بودن ساده نيست. اين ها بچه هايي نيستند كه فقط سرشان را بياندازند پائين و درس بخوانند ، شغل خوب بيابند و زندگى اسوده اى براى خود و فرزندانشان تدارك ببينند. سهند ها بى قرارند، باهوشند، شجاعند و جاه طلب.( از انها كه عرفا چشم ديدنشان را ندارند!). صد تايشان مي رود بالاي دار تا يكي شان بشود سردار. از انانى كه موجند و اسودگيشان عدم شان! در كشورهاى جهان سوم متوسط عمرشان سي و اندي بيش نيست و به گونه هاي گوناگون ساكتشان ميكنند، يا به زندان مي افتند يا كشته مي شوند يا خانه نشين.

غرب و دموكراسيش اميدوارت مي كند به رشد انان. راهها را باز مي بيني براي اين بچه ها. باز هم هستند اما تا مرزهاي سرمايه. راه ها باز است براي كساني كه اين حد و حدود را رعايت ميكنند و نه امثال سهندها.

ديروز صبح رفتيم بچه ها را به مدرسه ببريم چرا كه نمي خواست از خانه بيرون بيايد. چندين خبرنگار مثل لاشخور در ماشين هايي با شيشه هاي تيره قايم شده بودند تا سر فرصت به فضاي خصوصي او حمله كنند. خودش ظاهري ارام داشت و گفت امروز استعفا خواهد داد. الهه گفت سربلند باشي و بوسيديمش. بعد از رساندن بچه ها به مدرسه دريا رفتيم و من زدم به اب و رفتم و رفتم تا دور دست. ظهر بود كه فيلم استعفايش را ديديم. محكم و سربلند حرف زد.. دوربين بيهوده زوم كرده بود در صورتش تا شايد بغضي ببيند اما او ارام و محكم بود و تحسين بر انگيز. صحبت كوتاهي كرد و در پايان گفت، هر چه كرده در راه پيشبرد حزب كارگر و منافع استراليا بوده است.

جزئيات حوادثي كه به استعفاي او منجر شد بسيار است و در حوصله اين جا نيست. راستش نوشتم و ديدم چه خسته كننده شد. پس پاك كردم اما دريغم مي ايد اين را نگويم. . سهند خيلي زود با حمله به بانك ها و فرار مالياتي شركت هاي چند مليتي، قدرتمندترين عوامل اين سيستم را بر عليه خود بسيج كرد. خداوندگان پول و قدرت خداوندگاني كه كمر به نابوديش بستند و صبر پيشه كردند تا با اولين پيچ پا خوردن، هلش بدهند به دره.
جمع اوري كمك هاي مالي به حزب هاي سياسي از كارهاي بسيار پيچيده هر سازماني است. سهند در مقام دبير كل حزب هميشه با بسياري از انان در تماس بود و اين كارها هميشه حاشيه دارد. اما بزرگترين هل بسوي دره را وقتي خورد كه وارد گرداب روابط امريكا و چين شد.

استراليا در مخمصه بزرگي گير كرده است. از يكطرف چين بزرگترين خريدار مواد اوليه و بزرگترين سرمايه گذار است و ابر قدرتي در حال تولد و از طرف ديگر امريكا ، متحد تاريخي و تامين كننده امنيت او و البته ديگر سرمايه گذار بزرگ ان. اشكار است كه هر گونه برخورد اين دو ابرقدرت به ضرر استراليا خواهد بود و درياي چين مي رود كه به چنين صحنه اي تبديل شود. ورود سهند به اين گرداب و اظهار نظري تابو مانند كه استراليا بايد در درياي چين سياستي بيطرفانه بازي كند همان و لزوم بيرون راندن او از صحنه سياست استراليا همان. اين سياستي است كه هيچ سياستمداري به زبان نمي اورد. اگرچه بسياري از مردم به ان باور دارند و نگرانند از قلدري هاي امريكا در درياي چين. اين اظهار نظرها بيش از يكسال پيش به بهانه كمك هاي مالي كمپاني چيني شروع شد و خيلي زود به بزرگترين مورد انتقاد از او تبديل شد. انتقادي كه باعث استعفاي او از كابينه سايه شد در ان تاريخ. پس از گذشت بيش از يكسال و بهبودي موقعيت او و بازگشت به پست و مقام سابق بود كه اين بار دوباره حمله حساب شده اغاز شد. انهم درست چند روز پيش از تقديم لايحه بازرسي بانك ها. امري كه سهند در پنج سال گذشته پيگيرش بود!! البته اتفاق تازه اي رخ نداده بود. گفته شد در نوارهاي جاسوسي شده او در ان جلسه در چين – گويا توسط سيا در يكسال پيش – سناتور دستياري با اگاهي و اعتقاد كامل از موضع بي طرفي استراليا دفاع كرده و نه اينكه همانطوري كه ادعا ميكند از دهنش پريده و اين بر خلاف منافع استراتژيك استرالياست.

از شروع اين كارزار تا استعفاي سهند تنها كاري كه به عنوان پدر و مادر سهند مي توانستيم بكنيم بستن دنيا به رويمان بود. در تمام اين مدت تلويزيون خاموش بود و هيچ اخباري از او را تعقيب نمي كرديم. سعي ميكردم حتا به دكه هاي روزنامه فروشي نگاه نكنم. دو را دور مي شنيديم كه او را عامل چين مي نامند و نوشتند ساخت چين زير عكسي عبوس و تيره و ترسناك فتو شاپ شده از اين جوان خوش قيافه بر روي صفحه اول روزنامه اي از زنجيره هاي مرداك. روزنامه ها و راديو هاي دست راستي قيامت كرده بودند. انگار امريكا و عواملش مي خواستند درس عبرتي بدهند براي هر كسي كه دنباله روي از برادر بزرگ را مورد ترديد قرار دهد. انقدر فشار اوردند كه او راهي برايش نماند مگر استعفا از مجلس سنا و خروج از دنياي سياست.

بعنوان پدر و مادري كه در درجه اول نگران سلامتي فرزندان خود هستند از اينكه اين دنياي الوده را ترك ميكند ناراحت نيستيم. رشد يك جوان متولد خاورميانه به بالاترين مدارج سياسي استراليا بسيار اميدواركننده بود براي ميليونها مهاجر . اما هميشه يك شرط بزرگ است و ان رعايت قواعد بازي است. وگرنه خطرناك مي شوي و بايد رانده شوي. و هميشه چيزي هست كه پيدا كني، بزرگ كني و با بوق و كرنا در همه رسانه هايي كه در دست داري فرياد كني.

سهند تازه ٣٤ سال دارد و زندگي هنوز بازي ها دارد با او. اما شكي نيست كه صحنه سياست استراليا يكي از جوانترين، توانمندترين ، شجاع ترين و بذله گو ترين چهره هاي خود را كم خواهد داشت. مردم استراليا و اقليت هاي قومي و اجتماعي ان ، از مسلمانان گرفته تا هم جنس گرايان، از پناهجويان گرفته تا مال باخثگان بانك ها و جوانان مهاجري كه در او تصوير خود را مي ديدند، يكي از بزرگترين حاميان خود را از دست دادند.
من و الهه فقط خواستار سلامتي او هستيم و بس. او جوان است و راه خود را خواهد يافت . ما نيز مانند هر پدر و مادري هميشه پشتيبان و هميشه نگران او خواهيم ماند چرا كه زندگي هنوز بازي ها دارد با اين فرزند بي قرار خود.

پس نوشت:
شاه داغيم ، چال پاپاغيم، ائل داياغيم، شانلي سهنديم،. باشي طوفانلي سهنديم


برچسب ها : ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی
ارسال دیدگاه