وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ | Tuesday 10 December 2019
» اخبار » سالگرد ناپدید شدن مرموز نخست وزیر استرالیا/هرولد هالت جاسوس چین بود!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ - ۳:۲۶

سالگرد ناپدید شدن مرموز نخست وزیر استرالیا/هرولد هالت جاسوس چین بود!

نیم قرن پیش و در روز 17 دسامبر سال 1967 هرولد هالت، نخست وزیر وقت استرالیا برای شنا به آبهای ساحل ‏Cheviot ‎Beach‏ در ایالت ویکتوریا رفت و هیچگاه بازنگشت. مفقود شدن نخست وزیر استرالیا یکی از مرموزترین پرونده‌های تاریخ این ‏کشور و جهان را رقم زد.


صدای استرالیا – نیم قرن پیش و در روز ۱۷ دسامبر سال ۱۹۶۷ هرولد هالت، نخست وزیر وقت استرالیا برای شنا به آبهای ساحل ‏Cheviot ‎Beach‏ در ایالت ویکتوریا رفت و هیچگاه بازنگشت.

مفقود شدن نخست وزیر استرالیا یکی از مرموزترین پرونده‌های تاریخ این ‏کشور و جهان را رقم زد. جستجوها برای یافتن جنازه و نشانه‌ای از او هیچگاه به نتیجه نرسید و در نهایت دولت استرالیا بدون ‏اینکه نشانی از او یافته شود مرگ او را اعلام کرد.

از عملیات جستجو برای یافتن نشانه‌ای از هرولد هالت به عنوان یکی از عظیم‌ترین و پرخرج‌ترین عملیات‌های جستجو در استرالیا ‏نام برده می‌شود.‏
هرولد هالت سومین نخست وزیر استرالیاست که در دوران نخست وزیر مرگ به سراغش می‌آید.‏

ناپدید شدن هرولد هالت به شایعات و فرضیه‌های زیادی دامن زد که یکی از جنجالی‌ترین آنها شایعه جاسوس بودن او بود. این ‏شایعه می‌گفت که هالت جاسوس چيني‌ها بوده و در آن روز خاص توسط يك غواص به زيردريايي كه در نزديكي محل شناي وي ‏بوده برده مي‌شود. این فرضيه پس از آنکه یک نویسنده انگلیسی در سال ۱۹۸۳ کتابی با عنوان “نخست وزیر جاسوس بود” در این ‏زمینه نوشت، قوت گرفت. آنتوني گري در كتاب خود گفته بود كه هالت خود شخصاً نقشه ناپديد شدنش را برنامه ريزي كرده بود ‏زيرا سرويس‌هاي اطلاعاتي استراليا به فعاليت‌هاي جاسوسي وي پي برده بودند.‏

//www.facebook.com/VOAustralia/videos/1370058029787143/


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , دانستنی های استرالیا , زندگی در استرالیا , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه