وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ | Saturday 15 June 2024
» اجتماعی » کشف بزرگترین جسم زنده کره زمین در استرالیا

تاریخ انتشار : 1399/08/10 - 5:45

کشف بزرگترین جسم زنده کره زمین در استرالیا

صدای استرالیا - اقیانوس شناسان موسسه اقیانوس شناسی اشمیت یک صخره مرجانی غول پیکر در نوک شمالی سد بزرگ مرجانی در سواحل استرالیا پیدا کرده‌اند.


صدای استرالیا – اقیانوس شناسان موسسه اقیانوس شناسی اشمیت یک صخره مرجانی غول پیکر در نوک شمالی سد بزرگ مرجانی در سواحل استرالیا پیدا کرده‌اند.

ارتفاع این سازه ایجاد شده توسط پولیپ ها به حدود ۵۰۰ متر می‌رسد که بالاتر از آسمان خراش امپایر استیت در نیویورک و برج‌های پتروناس در کوالالامپور است.

دانشمندان ۲۰ اکتبر هنگام نقشه برداری سه بعدی از بستر دریا کشف نادر خود را انجام داده و از وسیله نقلیه زیر آبی بدون سرنشین SuBastian برای دیدن این صخره استفاده کردند. این سازه گوه‌ای شکل در قاعده ۱٫۵ کیلومتر عرض دارد و راس یا قله آن در عمق ۴۰ متری واقع شده است. همچنین اطلاع حاصل شده است که این منطقه شامل هفت سازه صخره‌ای بلند و آزاد است، از جمله صخره‌ای که جزیره راین را تشکیل می‌دهد و در انجا لاک پشت‌های سبز لانه می‌کنند.

صخره‌های مرجانی بزرگترین و عظیم‌ترین اجسامی هستند که از موجودات زنده تشکیل شده‌اند. صخره بزرگ موسوم به سد بزرگ مرجانی، اغلب بزرگترین موجود زنده روی زمین نامیده می‌شود، اگرچه در واقع، این یک پشته از صخره‌های مرجانی است که توسط کلنی‌های متشکل از میلیاردها پولیپ به وجود آمده است.

سد بزرگ مرجانی از سال ۱۹۹۵، بیش از نیمی از صخره‌های مرجانی خود را به دلیل گرم شدن و اسیدی شدن اقیانوس‌های جهان از دست داده است.

سد بزرگ مرجانی به مجموعهٔ بسیار بزرگی از آبسنگ‌های مرجانی گفته می‌شود که در دریای مرجان در خاور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند. سد بزرگ مرجانی از جاذبه‌های گردشگری استرالیا است و یکی از نمادهای ایالت کوئینزلند به‌شمار می‌آید. شهرهای تانزویل، کَنز و مکای از شهرهایی هستند که برای دیدن صخره‌های مرجانی مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرند.

این مجموعه در سال ۱۹۸۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو یونسکو به ثبت رسیده ‌است.

منبع: اسپوتنیک به نقل از وبسایت  موسسه اشمیت


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه