وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ | Friday 14 June 2024
» اخبار » ارتش استرالیا به کشتن غیرنظامیان در افغانستان متهم شد

تاریخ انتشار : 1398/07/25 - 10:55

ارتش استرالیا به کشتن غیرنظامیان در افغانستان متهم شد

صدای استرالیا - گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کشته شدن دو شهروند غیرنظامی افغان را توسط سربازان استرالیایی تایید کرد.


صدای استرالیا – گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کشته شدن دو شهروند غیرنظامی افغان را توسط سربازان ارتش استرالیا تایید کرد.

پیش از این در سال ۲۰۱۷، شبکه تلویزیونی ای بی سی در مجموعه برنامه‌ای درباره افغانستان از اسناد محرمانه‌ای پرده برداشته بود که نشان می داد مردی اهل افغانستان به نام بسم‌الله جان آزادی با فرزند شش ساله‌اش، صدیق الله در خانه خودش در روستایی در ولایت اروزگان به دست سربازان استرالیا در سال ۲۰۱۳ کشته شده‌اند.

در زمان انتشار این اسناد، پلیس استرالیا به دفتر اصلی شبکه تلویزیونی ای بی سی برای دست یافتن به گزارش مذکور یورش برده بودند و پس از آن اعلام کردند که با کارکنان ای بی سی به اتهام «انتشار اسناد محرمانه» برخورد قضایی خواهد شد.

پس از انتشار این اخبار، تحقیقاتی برای بررسی تخطی احتمالی این سربازان از قوانین انجام شد اما پس از مدتی اعلام شد که سربازان استرالیایی درگیر در این اتفاق بی گناه هستند و بسم‌الله مسلح بوده و بر روی سربازان هفت تیر کشیده بوده است.

با وجود گزارش ارتش استرالیا ، یک مقام بلندپایه از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مصاحبه‌ای به تلویزیون ای بی سی گفت شواهد ثابت می کند که این مرد افغان مسلح نبوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک نهاد ملی است که طبق قانون می تواند موارد نقض حقوق بشر بررسی و به مراجع قانونی ذیربط ارائه دهد.

در گزارش این نهاد آمده است که سربازان استرالیایی در طول یک عملیات برای دستگیری یک فرمانده طالبان به نام ملا سردار به پشت بام خانه همسایه یعنی بسم الله رفته و برخی نیز وارد خانه شدند که در این هنگام بر روی او و فرزند شش ساله‌اش که در ایوان خانه خواب بودند، آتش گشودند.

در واکنش به این اخبار، سخنگوی وزارت دفاع استرالیا اعلام کرد که واحد بازرسی ارتش استرالیا از سال ۲۰۱۶ در حال تحقیق و بررسی درباره شایعات و موارد احتمالی قانون شکنی یا ارتکاب جنایت جنگی توسط سربازان استرالیا در افغانستان در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ است اما اسناد این تحقیقات به علت اینکه «احتمال دارد نتایج بررسی را تحت تاثیر قرار دهد»، منتشر نخواهند کرد.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی
ارسال دیدگاه