وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024
» اجتماعی » کاهش چشمگیر مصرف پلاستیک در استرالیا

تاریخ انتشار : 1397/09/12 - 23:35

کاهش چشمگیر مصرف پلاستیک در استرالیا

صدای استرالیا- جهان در حال حاضر با اعتیاد به استفاده از مواد پلاستیکی رو به رو است و همه کشورها برای مقابله با مصرف بیش از اندازه مواد پلاستیکی تلاش می‌کنند.

کاهش چشمگیر مصرف پلاستیک در استرالیا

صدای استرالیا- جهان در حال حاضر با اعتیاد به استفاده از مواد پلاستیکی رو به رو است و همه کشورها برای مقابله با مصرف بیش از اندازه مواد پلاستیکی تلاش می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین مشکلات استفاده از مواد پلاستیکی عدم بازیافت و پایداری آن‌ها در طبیعت است که موجب آلودگی محیط زیست، اقیانوس‌ها و دریاها شده است و زندگی بشر را تهدید می‌کند. بر اساس تحقیقات ارائه شده با استفاده از سیاست‌ها و روش‌های خاص قادر به ایجاد تغییرات کوچک با نتایج وسیع در زمینه حفاظت از محیط زیست در برابر آلودگی پلاستیک خواهیم بود.

یکی از سیاست‌های موفق در این زمینه روش استفاده شده در سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای بزرگ استرالیا است که طی سه ماه، ۸۰ درصد مصرف پلاستیک را کاهش داده‌اند.

در تابستان سال جاری فروشگاه های زنجیره ای استرالیا کولز (Coles) و ولورثز (Woolworths) استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کردند که البته اعتراض‌های زیادی به همراه داشت و باعث ضرر این فروشگاه ها هم شد.

اما فقط چند ماه بعد اعلام شد این ممنوعیت تغییرات محسوسی در حوزه محیط زیست ایجاد کرده است. کارشناسان تخمین زدند با این روش از ورود حدود ۱.۵ میلیارد کیسه به محیط زیست  جلوگیری شده است.

در ماه اکتبر، اتحادیه اروپا به قانون ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف تا سال ۲۰۲۱ رای مثبت داد و این روش نیز تاییدی بر این قانون خواهد بود چون با ممنوعیت فروش کیسه‌های پلاستیکی طی سه ماه در استرالیا تغییرات زیادی ایجاد شد.

دیوید استوت – از کارشناسان این حوزه –  گفت: هر فردی که کالا را در یک کیسه پلاستیکی حمل می‌کند باید بداند که مسئولیتی در زمینه پاکیزگی محیط زیست برعهده خواهد داشت. پس آگاهی نسبت به آنچه استفاده می‌کنیم حائز اهمیت است.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه