وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 18 June 2024
» اجتماعی » پیمان جهانی مهاجرت به رغم مخالفت استرالیا تصویب شد

تاریخ انتشار : 1397/09/20 - 13:15

پیمان جهانی مهاجرت به رغم مخالفت استرالیا تصویب شد

صدای استرالیا - نخستین سند بین‌المللی مدیریت مهاجرت در جریان برگزاری کنفرانس سازمان ملل متحد در مراکش با تائید نمایندگان ۱۶۴ کشور جهان و به رغم مخالفت استرالیا و چند کشور دیگر به تصویب رسید.

پیمان جهانی مهاجرت به رغم مخالفت استرالیا تصویب شد

صدای استرالیا – نخستین سند بین‌المللی مدیریت مهاجرت در جریان برگزاری کنفرانس سازمان ملل متحد در مراکش با تائید نمایندگان ۱۶۴ کشور جهان و به رغم مخالفت استرالیا و چند کشور دیگر به تصویب رسید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که روز دوشنبه ۱۹ آذر در این نشست سخن می‌گفت، تصویب این سند را به منزله روشن شدن نقشه راهی برای جلوگیری از مصائب و بی نظمی‌های موجود در روند کنونی مهاجرت دانست و با انتقاد از مواضع مخالف برخی کشورها در مورد آن تاکید کرد که سازمان ملل نه تنها قصد دخالت در امور مهاجرت کشورها را ندارد، بلکه با مشخص شدن چارچوبی برای همکاری بین‌المللی، اصل حاکمیت ملی در جهان تقویت خواهد شد.

تصویب سند بین‌المللی مدیریت مهاجرت با حضور مقام‌های ارشد سیاسی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، خوان کارلوس وارلا، رئیس جمهور پاناما و الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان و در جریان دومین روز کنفرانس سازمان ملل متحد در مراکش صورت گرفت. در این نشست نمایندگان ۱۶۴ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل این سند را امضاء کردند.

این سند که «مهاجرت امن، منظم و مرتب» نام گرفته، تلاش دارد تا تحقق اهدافی همچون «مبارزه با مشکلات ساختاری کشورها که مردم را ناگزیر از ترک وطن می‌کند»، «سازماندهی عملیات دریایی نجات»، «تقویت اقدام فراملی علیه قاچاق مهاجران» و «دسترسی مهاجران به خدمات اساسی» را در افق ۲۰۳۰ میلادی تضمین کند.

کشورهای مخالف

در حال حاضر، کشورهای آمریکا، لهستان، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، شیلی، بلغارستان، استرالیا، اسلواکی، جمهوری دومینیکن، لتونی و اسرائیل جبهه اصلی مخالفان این سند را تشکیل داده‌اند. به باور احزاب راست‌گرای سیاسی در کشورهای مختلف جهان، این سند به منزله تشویق مهاجرت غیرقانونی ضمن تضعیف حق حاکمیت ملی کشورها در برخورد با این دسته از مهاجران است.

افزایش مخالفان این سند در حالی است که به جز آمریکا، سایر ۱۹۲ عضو سازمان ملل در نشست ماه ژوئیه گذشته از این سند حمایت کرده بودند.

پیمان مهاجرتی الزام‌آور نیست

در مقابل، تدوین کنندگان این سند تاکید دارند که امضاء پیمان جهانی مهاجرت برای کشورها الزام‌آور نیست ولی در برگیرنده ۲۳ هدف بین‌المللی برای افزایش امنیت مهاجرت و ساماندهی آن در جهان است. همچنین این سند قصد دارد تا ضمن محدود کردن مهاجرت غیرقانونی، شرایط مهاجرت قانونی را تسهیل کند.

مجمع عمومی سازمان ملل قرار است تا ۹ روز دیگر با تصویب قطعنامه‌ای به این پیمان رسمیت بین‌المللی بیشتری ببخشد.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه