وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024
» اخبار » بیانیه سفارت ایران در پاسخ به اظهارات توهین آمیز دو سیاستمدار استرالیایی به پناهجویان ایرانی

تاریخ انتشار : 1396/12/12 - 9:34

بیانیه سفارت ایران در پاسخ به اظهارات توهین آمیز دو سیاستمدار استرالیایی به پناهجویان ایرانی

صدای استرالیا – سفارت ایران در استرالیا در پاسخ به اظهارات توهین آمیز دو سیاستمدار استرالیایی به پناهجویان ایرانی در برنامه تلویزیونی کارن افیرز شبکه 9 استرالیا بیانیه‌ای صادر کرد.

سفارت ایران در استرالیا

صدای استرالیا – سفارت ایران در استرالیا در پاسخ به اظهارات توهین آمیز دو سیاستمدار استرالیایی به پناهجویان ایرانی در برنامه تلویزیونی کارن افیرز شبکه ۹ استرالیا بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:

شبکه خبری تلویزیونی نه استرالیا Nine News در برنامه شبانه کارن افیرز (A Current Affair) در ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ اقدام به بخش خبر مربوط به بازداشت یک زوج ایرانی به جرم توزیع مواد مخدر در شهر سیدنی کرد.

رویکرد یکجانیه و جهت دار این برنامه و اظهارات خلاف واقع و توهین آمیز دو نفر از رهبران سیاسی استرالیایی به پناهجویان ایرانی باعث نارضایتی جامعه ایرانی ساکن استرالیا شده است. از این رو سفارت ج.ا.ایران، مدیریت کانال ۹ را به نکات ذیل جلب کرده و خواستار اصلاح رویکرد آن در مواجهه با جامعه ایرانی و انتشار پاسخ سفارت می باشد.

کشور ایران به دلیل همجواری با یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده مواد مخدر، خود یکی از  قربانیان اصلی قاچاق مواد مخدراست و تا کنون هزاران نفر از نیروهای نظامی و امنیتی آن در مبارزه با قاچاق و جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر جان خود را از دست داده اند و لذا از سیاست عدم مماشات در برخورد قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر حمایت می کند و اقدامات ایران در این زمینه بارها مورد تحسین دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

خانم سناتور پالین هنسن (Pauline Hanson) رهبر حزب ملت واحد در این برنامه مدعی شد که ایران با استرداد مجرمین موافقت نمی کند. این درحالی است که ج. ا. ایران از مدت ها قبل در مذاکره با مقامات استرالیایی به صورت شفاهی و مکتوب آمادگی خود را برای امضای معاهده استرداد مجرمین اعلام کرده، اما تا کنون برنامه مثبت اجرایی دریافت نکرده است. دولت ایران معتقد است که در مبارزه با جرایم نباید به صورت تبعیض آمیز برخورد کرد و بایستی نسبت به استرداد معدود مجرمان مالی که با کلاهبرداری و نابودی زندگی مردم بی گناه، به کشور استرالیا پناهنده شده و استرالیا به بهشت امن آنها تبدیل شده، نیز برخورد شود. چرا علیرغم درخواست ها ی مکرر دولت ایران و ارائه اسناد معتبر قضایی در استرداد آنها در چارچوب معاهدات بین المللی تعلل می شود؟

آقای مارک لثم( Mark William Latham)، رهبر سابق حزب کارگر نیز در برنامه کارن افیرز به موضوع پناهجویان قلابی و حادثه تاسف آور کافه سیدنی اشاره کرد این درحالی است که سالها قبل از آن دولت ایران به صورت رسمی و مکتوب موضوع کلاهبرداری و مشکلات روانی فرد مجرم را به مقامات استرالیایی اعلام و خواستار استرداد او بود و نسبت به حضور آزادانه وی در جامعه استرالیا هشدار می داد، اما مقامات استرالیایی به وی پناهندگی سیاسی اعطاء کرده بودند.

دولت استرالیا در حالی بر بازگشت اجباری پناهجویان ایرانی اصرار دارد که آنها به دلیل پیامدهای تحریم های اقتصادی ظالمانه وغیرانسانی آمریکا و کشورهای متحد آن مانند استرالیا بر علیه ملت ایران و تحث تاثیر تبلیغات دروغین قاچاقچیان انسان از مرزهای ایران به صورت قانونی خارج و به استرالیا عزیمت کرده و بسیاری از آنها مدارک هویتی خود را بعد از ورود به خاک استرالیا از بین برده اند. ایران در چند سال اخیر تسهیلات لازم برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان بعد از احراز هویت آنها را فراهم کرده و در مذاکرات کنسولی مشترک نیز پیشنهادهای راه گشایی جهت حل و فصل موضوع ارائه کرده است که برخی از آنها در حال اجراء می باشد.

آقای لثم در عباراتی توهین آمیز و به صورت کلی از واژه آشغال(trash) خطاب به پناهجویان ایرانی استفاده کرد که باعث نارضایتی جامعه ایرانی ساکن استرالیا شده است. بیان چنین سخنان نفرت انگیزی از یک سیاستمدار باتجربه دور از انتظار است. در پاسخ به آقای لثم بایستی یادآور شد که رفتار یک فرد مجرم را نمی توان به کل یک جامعه چندهزار نفری تعمیم داد. در بین پناهجویان ایرانی نیز تعداد زیادی افراد تحصیل کرده و دارای مهارت وجود دارند که به دلایل متعدد اقتصادی و یا اجتماعی ترجیح به عزیمت به استرالیا گرفته اند. هماهنگونه که محکومیت چند نفر از اتباع استرالیایی در یکی از کشورهای همجوار به اتهام حمل مواد مخدر را نمی توان به کل جامعه استرالیایی تعمیم داد.

علاوه بر این در استرالیا دهها هزار ایرانی ساکن هستند و بسیاری از آنها جزو افراد موفق در بخش های علمی، تحقیقاتی، آموزشی، تجاری، پزشکی، صنعتی، ساخت و ساز و غیره می باشند و خدمات ارزشمندی به جامعه و کشور استرالیا ارائه کرده اند. به عنوان مثال کمتر مرکز تحقیقاتی در استرالیا وجود دارد که در آن ایرانیان موفق حضور نداشته باشند. حال این سئوال مطرح است که چرا رسانه های استرالیایی هنگامی که آنها برای استرالیا افتخار می آفرینند به ملیت آنها اشاره ای نمی کنند اما اگر یک تبعه ایرانی جرمی مرتکب شود بر ملیت وی تاکید دارند؟

سفارت ج.ا.ایران در پایان ضمن حمایت از برخورد قاطع و غیر تبعیض آمیز با مجرمان، آمادگی دولت ایران را برای توسعه همکاریهای قضایی و پلیسی و تبادل اطلاعات با دولت استرالیا درمبارزه با قاچاق مواد مخدر و دیگر جرایم سازمان یافته فراملی از جمله مجرمین مالی و اقتصادی و فراهم کردن بسترهای حقوقی و فنی لازم اعلام می دارد.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه