وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ | Sunday 24 September 2023
» اجتماعی » هوشمندترین سامانه مدیریت ترافیک جهان در ملبورن

تاریخ انتشار : 1401/01/14 - 4:50

هوشمندترین سامانه مدیریت ترافیک جهان در ملبورن

صدای استرالیا - در استرالیا محققان با راه‌اندازی یک سامانه مدیریت ترافیک هوشمند گامی مهم درصدد رفع مشکلات ترافیکی معمول در شهر‌های بزرگ جهان برداشته‌اند.


صدای استرالیا – در استرالیا محققان با راه‌اندازی یک سامانه مدیریت ترافیک هوشمند گامی مهم درصدد رفع مشکلات ترافیکی معمول در شهر‌های بزرگ جهان برداشته‌اند.

روزانه حسگر‌ها و دوربین‌هایی که در سراسر شهر‌های بزرگ تعبیه شده‌اند، هزاران داده را ذخیره می‌کنند که بررسی این حجم عظیم از داده‌ها کار بسیار سختی است. اخیراً پروژه جدیدی در ملبورن استرالیا آغاز شده است که هدف آن استفاده از این داده‌های عظیم با استفاده از هوش مصنوعی، یادگیری عمیق و مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده و استفاده از آن برای کاهش زمان سفر، کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای و تأثیرگذاری بر رفتار‌ها به روش‌های مختلف به‌عنوان بخشی از “هوشمندترین سامانه مدیریت ترافیک جهان” است.

پروژه “مسیر هوشمند” یک آزمایش سه‌ساله است که در یک مسیر ۲.۵ کیلومتری (۱.۵ مایلی) خیابان نیکلسون، کارلتون (یکی از شلوغ‌ترین جاده‌های ملبورن) اجرا می‌شود. دانشگاه ملبورن در این پروژه با شرکت Kapsch TrafficCom اتریش و بخش حمل‌ونقل ویکتوریا همکاری کرده است.

این سامانه که اخیراً راه‌اندازی شد، داده‌های زنده و تاریخی را از شبکه عظیم و متنوعی از حسگر‌ها از جمله دوربین‌های مداربسته، حسگر‌های بلوتوث، مانیتور‌های کیفیت هوا، اطلاعات حمل‌ونقل عمومی زنده، داده‌های ترافیک زنده شرکت تام‌تام، داده‌های آب‌وهوا و داده‌های چراغ‌های راهنمایی زنده دریافت می‌کند.

محققان دخیل در این پروژه ادعا می‌کنند که این اولین‌بار است که چنین طیف گسترده‌ای از داده‌های زنده و تاریخی در یک پروژه مدیریت ترافیک گرد هم آمده است تا در زمان واقعی توسط هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری عمیق جمع‌آوری شود. اطلاعاتی که این سامانه “EcoTrafiX” به ارمغان می‌آورد، برای اهداف مختلف مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

مدیریت رخداد بخش بزرگی از سامانه خواهد بود که وقتی اتفاق عجیبی در حال وقوع است یا مشکلی پیش‌بینی می‌شود، هشدار‌های اپراتور ظاهر می‌شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه