وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 18 June 2024
» اجتماعی » هزاران استرالیایی خواستار بسته شدن بازداشتگاه نائورو شدند

تاریخ انتشار : 1397/08/07 - 13:29

هزاران استرالیایی خواستار بسته شدن بازداشتگاه نائورو شدند

صدای استرالیا - هزاران نفر از معترضان در سیدنی و ملبورن استرالیا با شرکت در تظاهرات خواستار پایان دادن به بحران مهاجران غیرقانونی در این کشور و بستن دو بازداشتگاه نائورو و مانوس در جزایر دورافتاده اقیانوس آرام شدند.

هزاران استرالیایی خواستار بسته شدن بازداشتگاه نائورو شدند

صدای استرالیا – هزاران نفر از معترضان در سیدنی و ملبورن استرالیا با شرکت در تظاهرات خواستار پایان دادن به بحران مهاجران غیرقانونی در این کشور و بستن دو بازداشتگاه نائورو و مانوس در جزایر دورافتاده اقیانوس آرام شدند.

معترضان که در بین آنها فعالان مدنی و حقوق مهاجران نیز حضور داشتند از دولت ‘اسکات موریسون ‘خواستند به سیاست های جنجال برانگیز و علیه مهاجران در مراکز بازداشتگاهی اقیانوس آرام پایان دهد.

معترضان در این تظاهرات با تاکید بر وضعیت نابسامان مهاجران غیرقانونی در این بازداشتگاهها به ویژه شرایط نامساعد برای کودکان و نوجوانانی که در اردوگاه نائورو نگهداری می شوند خواستار خروج همه مهاجران از این بازداشتگاهها و استقرار آنها در استرالیا شدند.

‘ایان رینتول’ مدیر ائتلاف اقدام برای پناهجویان استرالیا درگفت وگو با رسانه ها خاطرنشان کرد معترضان خواستار خروج فوری کودکان ونوجوانان از این مراکز بازداشتگاهی،هستند.

طبق گزارش گاردین، استرالیا درحال حاضر بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر مهاجر غیرقانونی از جمله تعدادی از اتباع ایرانی در دو بازداشتگاه نائورو و مانوس در پاپوا گینه نو در شرایط بازداشت به سر می برند که برخی از آنها سالهاست که عمر خود را دراین مراکز گذرانده اند.

دولت استرالیا از سال ۲۰۱۳ تاکنون سیاست های سختگیرانه ای را علیه مهاجران غیرقانونی به این کشور به کار گرفته تا دیگر هیچ قایقی به سوی آبهای این کشور برای رساندن مهاجران غیرقانونی حرکت نکند.

پیشتر اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا گفته بود اجرای این سیاست از قاچاق و تجارت انسان به استرالیا را متوقف کرده است.

با این حال دولت جدید موریسون زیر فشار گروههای حقوق بشری برای خروج کودکان خانواده های مهاجر غیرقانونی از بازداشتگاه نائورو و اسکان آنها در استرالیا قرار دارد.

تاکنون بیش از ۱۰ نفر ازمهاجران غیرقانونی به دلیل شرایط نامساعد این بازداشتگاهها جان باخته اند و تعدادی نیز خودکشی کردند.

گروه پزشکان بدون مرز نیز در گزارشی اعلام کرد کودکان در شرایط ناگوار روحی و جسمی در نائورو به سرمی برند و تداوم حضور کودکان را در این مرکز اقدامی خطرناک است.

طبق این گزارش برخی از کودکان در این مرکز درحالت نیمه اغما قرار دارند و قادر به خوردن و آشامیدن نیستند و به رغم سن کم دچار افسردگی شدید هستند.

برخی از نمایندگان پارلمان استرالیا نیز پیشتر خواستار خروج کودکان مقیم نائورو از این مرکزشده اند.

روز دوشنبه هفته جاری ۱۱ کودک به دلیل شرایط حاد پزشکی ازاین مرکز خارج و برای درمان در مراکز درمانی استرالیا بستری شدند.

استرالیا سیاست های سختگیرانه علیه مهاجران غیرقانونی را برای نخستین بار در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ اعمال کرد.

این سیاست ها، اما از سال ۲۰۱۳ با شرایطی سخت تر از گذشته علیه مهاجران غیرقانونی راه یافته به مرزهای این کشور، اعمال شده است.

منبع: ایرنا از رسانه های استرالیایی


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه