وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 13 July 2024
» اخبار » تجمع و راهپیمایی بازاریان تهران در اعتراض به افزایش قیمت ارز

تاریخ انتشار : 1397/04/04 - 21:24

تجمع و راهپیمایی بازاریان تهران در اعتراض به افزایش قیمت ارز

صدای استرالیا - یک روز پس از تجمع اعتراضی فروشندگان موبایل در تهران، بازاریان پایتخت نیز در اعتراض به رکود، تلاطم بازار ارز و کمبود مشتری ناشی از گرانی دست از کار کشیدند. گزارش‌هایی از درگیری پلیس و جمعیت معترض منتشر شده است.

تجمع و راهپیمایی بازاریان تهران در اعتراض به افزایش قیمت ارز

صدای استرالیا – یک روز پس از تجمع اعتراضی فروشندگان موبایل در پایتخت، بازاریان تهران نیز در اعتراض به رکود، تلاطم بازار ارز و کمبود مشتری ناشی از گرانی دست از کار کشیدند. گزارش‌هایی از درگیری پلیس و جمعیت معترض منتشر شده است.

روز دوشنبه (۴ تیر/ ۲۵ ژوئن) بخش بزرگی از بازاریان تهران در اعتراض به رکود حاکم بر بازار، نوسان بی‌سابقه نرخ ارز و کمبود مشتری ناشی از گران شدن قیمت‌ها دست از کار کشیدند و به تجمع و راهپیمایی پرداختند. حرکت اعتراضی بازاریان پایتخت یک روز پس از تجمع فروشندگان موبایل در پاساژ علاءالدین و چارسو در تهران صورت گرفته است.

ویدئوهای دریافتی دویچه‌وله فارسی و نیز ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی تصاویر کسبه و جمعیت معترض را نشان می‌دهند که با دادن شعارهایی مانند “ببندید ببندید، ما همه با هم هستیم”، دیگر بازاریان را به تعطیل کردن مغازه‌هایشان فرامی‌خوانند.

خبرگزاری فارس نیز گزارش داده است که ابتدا “پارچه‌فروشان و بازاریان راسته بازار بزرگ و چارسوق و سرای قیصریه” اقدام به بستن مغازه‌های خود کرده و پس از آنان نیز سایر بازاریان با بستن مغازه‌هایشان دست از کار کشیده و به معترضان پیوسته‌اند.

به گزارش فارس، نیروهای پلیس هم “در صحنه حضور دارند و با ایجاد نظم و آرامش، زمینه تجمع مسالمت‌آمیز و صنفی بازاریان” را فراهم کرده‌اند. اما برخی گزارش‌های دیگر از وقوع درگیری‌هایی میان مأموران پلیس و بازاریان خبر داده‌اند.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه با استناد به مشاهدات خبرنگار خود نوشته است: «در بازار امین‌حضور نیز که محل فروش لوازم خانگی است، برخی از بازاریان می‌گویند به خاطر اینکه نمی‌دانیم سرنوشت دلار چه می‌شود یا جنس به مشتری نمی‌فروشیم و یا ابتدا پیش‌دریافتی از او می‌گیریم و با او شرط می‌کنیم که اگر جنس مورد نیاز از سوی کارخانه گران‌تر شد، باید تفاوت قیمت را نیز قبول کند. در این شرایط نمی‌توانیم جنس‌های موجود را به مردم بفروشیم، چون نمی‌دانیم برای تامین اجناس فروخته‌شده براساس چه نرخ دلاری باید کالا خریداری کنیم».

به گزارش خبرگزاری ایسنا نیز حضور معترضان در خیابان اصلی بازار (خیابان ۱۵ خرداد) “ایجاد ازدحام” کرده است. طبق همین گزارش، برخی از بازاریان معترض حرکت خود را “خودجوش و در واکنش به گرانی‌های فزاینده در بازار ارز” اعلام کرده‌اند. به گفته بازاریان، در جریان نوسانات یک ماه گذشته بازار ارز، کسب و کار آنان با کساد و رکود روبه‌رو شده است.

عبدالله اسفندیاری، رئیس هیأت امنای مرکزی بازار تهران، در گفت‌وگو با ایسنا از اعتراض بخشی از کسبه بازار تهران شامل بازار کیلویی‌ها، چارسو کوچک و پارچه‌فروشان خبر داده و گفته است: «خواسته کسبه بازار به‌حق است و می‌خواهند تکلیف بازار ارز یک بار برای همیشه روشن شود که امیدواریم با رسیدگی به مشکلات آنها، فردا بازار به حالت عادی بازگردد». به گفته اسفندیاری «کسبه بازار نسبت به گرانی ارز، نوسانات و افزایش بی‌رویه نرخ آن، بی‌ثباتی در گمرک و ترخیص نشدن کالاها، نبودن معیار و اصولی مشخص برای ترخیص کالاها و غیره اعتراض دارند و با توجه به این‌که در چنین شرایطی به هیچ وجه نمی‌توانند تصمیم بگیرند و کالای خود را بفروشند کار خود را به حالت نیمه‌تعطیل در آورده‌اند تا تکلیف‌شان روشن شود».

برخی کسبه بازار امین‌حضور (محل فروش لوازم خانگی) گفته‌اند: به خاطر اینکه نمی‌دانیم سرنوشت دلار چه می‌شود یا جنس به مشتری نمی‌فروشیم و یا ابتدا پیش‌دریافتی از او می‌گیریم

احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار نیز با اشاره به اینکه “پیش‌بینی شرایط فعلی بازار را پیش از این کرده بودیم”، تأکید کرده است: «ما مکررا تذکرات لازم را به مسئولین دادیم و گفتیم نمی‌شود با سیاست فعلی وضعیت بازار را کنترل کرد».

حرکت اعتراضی فروشندگان موبایل

روز یکشنبه نیز در پی افزایش ناگهانی قیمت موبایل، شماری از مغازه‌داران بازار تلفن همراه در چارسو و پاساژ علاءالدین تهران مغازه‌های خود را برای مدتی تعطیل کردند و دست به تجمع اعتراضی زدند. آنها به افزایش شدید نرخ ارز در بازار آزاد و به تبع آن افزایش بی‌سابقه قیمت موبایل و نیز کاهش فروش محصولات خود به دلیل کاهش قدرت خرید مردم معترض بودند.

نوسانات شدید بازار ارز در روزها و ماه‌های گذشته در ایران در حوزه‌های مختلفی خودنمایی کرده است. یکی از این حوزه‌ها بازار ابزار و کالاهای دیجیتال و از جمله موبایل است که گفته می‌شود با افزایشی دست‌کم ۳۰ درصدی روبه‌روشده است.

در حالی که برخی خبرگزاری‌های داخلی قیمت روز گذشته دلار در بازار غیررسمی را ۸ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کرده بودند، برخی منابع از رسیدن آن به ۹ هزار تومان خبر داده بودند.

خبرگزاری فارس در گزارشی درباره تجمع اعتراضی دیروز از قول یک رهگذر نوشته بود: «وضعیت خیلی خراب است؛ قیمت هر گوشی دو برابر شده است، گوشی سه و نیم میلیون تومانی ۷ میلیون تومان شده و آیفون ۱۰ از ۶ به ۱۳ میلیون رسیده است». یک فروشنده هم گفته بود: «قیمت‌ها طوری غیرمعقول بالا رفته که مردم با اینکه می‌دانند نخرند فردا گران‌تر می‌شود، اما باز هم منطق‌شان قبول نمی‌کند برای گوشی ۲ میلیونی ۴ میلیون بدهند».

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، جمعیت معترض در پاساژ علاءالدین و چارسو که روز گذشته از جمله شعارهایی علیه “دلار ۱۰ هزار تومانی” می‌دادند، پس از مدتی با دخالت پلیس متفرق شدند و مغازه‌داران هم به اعتراض خود پایان دادند.

منبع: دویچه وله


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه