وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 22 June 2024
» اجتماعی » بنیانگذار آیکیا درگذشت

تاریخ انتشار : 1396/11/09 - 4:19

بنیانگذار آیکیا درگذشت

صدای استرالیا - شرکت آیکیا با انتشار اطلاعیه‌ای از درگذشت اینگوار کامپراد‌، مؤسس این شرکت در شامگاه شنبه (۲۷ ژانویه/ ۷ بهمن) خبر داد.

بنیانگذار آیکیا درگذشت

صدای استرالیا – شرکت آیکیا با انتشار اطلاعیه‌ای از درگذشت اینگوار کامپراد‌، بنیانگذار آیکیا در شامگاه شنبه (۲۷ ژانویه/ ۷ بهمن) خبر داد.

کامپراد در ۹۱ سالگی و پس از یک دوره کوتاه بیماری درگذشت.

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ اینگوار کامپراد در سال ۱۹۲۶ در اسملاند، استانی در جنوب سوئد متولد شد. او در ۱۷ سالگی شرکت آیکیا را تأسیس کرد که بعدها به شهرتی بین‌المللی رسید. در حال حاضر این شرکت تولیدکننده اسباب و اثاثیه خانه ۴۰۰ شعبه در پنجاه کشور جهان دارد.

نام آیکیا از کنار هم گذاشتن حروف ابتدایی نام (Ingvar)، نام خانوادگی (Kamprad) و اسامی مزرعه‌‌ای که اینگوار کامپراد دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در آن‌ سپری کرد (Elmtaryd) و منطقه‌ای که این مزرعه در آن واقع شده (Agunnaryd) تشکیل شده است.

آیکیا در سال‌ها نخست فعالیت‌اش محصولاتی از قبیل قلم و خودکار، کیف پول، قاب عکس، رومیزی، ساعت و جوراب نایلونی به مشتریان عرضه می‌کرد. در سال ۱۹۴۷، یعنی چهار سال پس از راه‌اندازی، این شرکت مبلمان را نیز به فهرست اجناس خود اضافه کرد.

حدود ده سال بعد اولین فروشگاه آیکیا در سوئد گشایش یافت. فروشگاه‌های آیکیا به دلیل ارائه مبلمان‌های ساده، شیک و نسبتا ارزان در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد. سود این شرکت در سال گذشته ۳۴ میلیارد یورو بوده است.

اینگوار کامپراد در سال ۱۹۸۸ از سمت اجرایی کنار رفت و از آن پس به عنوان مشاور در آیکیا حضور داشت. در سال ۲۰۱۳ کامپراد از سمتش در شورای نظارتی ایکیا نیز کناره گرفت و کوچکترین پسرش رئیس این شرکت شد.

منبع: همشهری آنلاین


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه