وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024
» اجتماعی » بازگشت اینترنت در ایران آغاز شد

تاریخ انتشار : 1398/09/03 - 17:13

بازگشت اینترنت در ایران آغاز شد

صدای استرالیا - با گذشت حدود یک هفته از قطعی اینترنت در ایران، گروه نت‌بلاکس که کار نظارت بر ترافیک اینترنت را انجام می‌دهد می‌گوید که سطح اینترنت ایران به ۶۴ درصد رسیده و در حال افزایش است. این رقم در روزهای اعتراض حدود پنج درصد بود.


صدای استرالیا – با گذشت حدود یک هفته از قطعی اینترنت در ایران، گروه نت‌بلاکس که کار نظارت بر ترافیک اینترنت را انجام می‌دهد می‌گوید که سطح اینترنت ایران به ۶۴ درصد رسیده و در حال افزایش است. این رقم در روزهای اعتراض حدود پنج درصد بود.

همزمان با اعتراض‌ها، اینترنت به دستور یک شورای دولتی در وزارت کشور، قطع شده بود.

افزایش ناگهانی قیمت بنزین، باعث اعتراض‌های گسترده در ایران شد. مقام‌های ایران یک روز پس از آغاز این اعتراضات، دسترسی شهروندان این کشور به اینترنت را قطع کردند.

پس از پنج روز قطعی کامل اینترنت، مقام‌های ایران گفتند دسترسی اینترنت به تدریج فراهم خواهد شد.

اینترنت ایران در روزهای ششم و هفتم اعتراض‌ها، در برخی شهرها وصل شد اما قطعی به شکلی جدی در بسیاری از شهرها تا صبح روز شنبه به قوت خود باقی ماند. قطعی اینترنت، خسارات اقتصادی سنگینی به شرکت‌های داخلی وارد کرده است.

در مدت قطع اینترنت، گزارش‌های ضد و نقیضی درباره ارتباط برخی شهروندان با اینترنت ملی منتشر شد. برخی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی در تماسهایشان گفتند به هیج گونه اینترنت – از جمله سرویس‌های داخلی – دسترسی ندارند.

قطع ارتباط اینترنتی با انتقاد شماری از کشورها و نهادهای مدافع حقوق بشر و آزادی بیان مواجه شده است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران که آمریکا او را به خاطر نقش داشتن در سانسور اینترنت تحریم کرده گفته است “مسئولیت مستقیمی” در قطع اینترنت نداشته و این اتفاق به دستور “شورای امنیت کشور” رخ داده است.

اعتراض‌های گسترده‌ به دنبال سه برابر شدن ناگهانی قیمت بنزین در مواردی به خشونت کشیده شد. صدها بانک و ساختمان دولتی در این اعتراض‌ها به آتش کشیده شده یا تخریب شدند.

عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان را ۱۱۵ نفر برآورد کرده است.

منبع: بی بی سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه