وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 20 July 2024
» اخبار » اندونزی خواستار پیوستن کامل استرالیا به “اتحادیه جنوب شرق آسیا” شد

تاریخ انتشار : 1396/12/25 - 19:26

اندونزی خواستار پیوستن کامل استرالیا به “اتحادیه جنوب شرق آسیا” شد

صدای استرالیا- رئیس جمهوری اندونزی که در سیدنی به سر می برد، خواستار پیوستن کامل استرالیا به اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن' شد.

اندونزی خواستار پیوستن کامل استرالیا به "اتحادیه جنوب شرق" آسیا شد

صدای استرالیا– رئیس جمهوری اندونزی که در سیدنی به سر می برد، خواستار پیوستن کامل استرالیا به اتحادیه جنوب شرق آسیا ‘ آسه آن’ شد.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ سه آن) امروز به منظور برگزاری نخستین نشست این اتحادیه در استرالیا ، در این کشور گرد هم آمده اند.

جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی که برای شرکت در اجلاس سران آسه آن و استرالیا به سیدنی سفر کرده است در گفت وگو با روزنامه ‘سیدنی مورنینگ هرالد’، خواستار ایفای نقش بیشتر استرالیا در امور تجاری، دفاعی و امنیتی منطقه جنوب شرق آسیا شد.
اظهارات رئیس جمهوری اندونزی پیش از برگزاری اجلاس سران آ سه آن و استرالیا در سیدنی در روزهای ۱۷ تا ۱۸ مارس (۲۶-۲۷ اسفند) مطرح شده است.
برخی ناظران منطقه ای این اظهارات را اقدامی در پاسخ به گسترش توسعه نفوذ چین و همچنین افزایش تهدیدات ترروریستی در منطقه جنوب شرق آسیا ارزیابی کرده اند.
ویدودو به این روزنامه استرالیایی گفت که فکر می کنم این یک ایده خوب است که استرالیا به طور کامل به آسه آن بپیوندد زیرا این اقدام موجب بهتر شدن شرایط از جمله ثبات اقتصادی و سیاسی در این منطقه می شود.
استرالیا از سال ۱۹۷۴ تاکنون شریک گفت وگویی بلوک اقتصادی آسه آن شامل کشورهای برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی ، میانمار، فیلیپین ، سنگاپور، تایلند و ویتنام است.
آسه آن که در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده از سال ۲۰۱۶ اجلاس دوسالانه رهبران را آغاز کرده است .
مسئولان دولت استرالیا ماه گذشته همزمان با پنجاهمین سالگرد روابط سیدنی– آسه آن اعلام کردند این کشور درصدد است تا سال ۲۰۲۴ به عضویت کامل این اتحادیه درآید.
ویدودو گفت: همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی و استراتژیک در آسیا گروه آسه آن نیاز به قدرت بیشتر دارد که این موضوع می تواند با حضور نیوزیلند و استرالیا در این گروه محقق شود.
به گفته وی اجلاس سران آسه آن- استرالیا فرصت خوبی برای بررسی پیوستن کامل سیدنی به این اتحادیه اقتصادی است.
رهبران دو کشور اندونزی و استرالیا همچنین در دیدارهای دو جانبه بر همکاری های مشترک امنیتی برای مقابله با اقدامات تروریستی تاکید کردند.
روابط سیدنی- جاکارتا در سال های اخیر پس از اعدام یکی از اتباع این کشور به علت قاچاق مواد مخدردر اندونزی و همچنین بازگرداندن قایق حامل مهاجران غیرقانونی به به اندونزی توسط استرالیا، روبه سردی گذاشته شده بود.

منبع: ایرنا


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , سیاسی
ارسال دیدگاه