وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024
» اجتماعی » استرالیا دارای بالاترین شاخص کیفیت زندگی در جهان

تاریخ انتشار : 1397/11/22 - 14:48

استرالیا دارای بالاترین شاخص کیفیت زندگی در جهان

صدای استرالیا - شاخص بالاترین کیفیت زندگی در سال 2018 به کشور استرالیا تعلق گرفته است. شاخص کیفیت زندگی که عددی بین صفر تا ۱۰۰ است و برای کشور استرالیا برابر با ۷۹ تعیین شده است.

استرالیا دارای بالاترین شاخص کیفیت زندگی در جهان

صدای استرالیا – شاخص بالاترین کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۸ به کشور استرالیا تعلق گرفته است. شاخص کیفیت زندگی که عددی بین صفر تا ۱۰۰ است و برای کشور استرالیا برابر با ۷۹ تعیین شده است.

کیفیت زندگی در هر کشوری بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد که از مهمترین آنها می‌توان به شرایط امنیتی، اقتصادی، آب و هوایی و بهداشتی اشاره کرد ولی نمی‌توان تنها با استناد به همین فاکتورها کشورها را رده‌بندی کرد زیرا عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند کیفیت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

وب‌سایت ورلد دیتا در گزارش اخیر خود ۳۰ فاکتور مهم و تاثیرگذار روی کیفیت زندگی در هر کشور را مورد بررسی قرار داده است که از جمله آنها می‌توان به هزینه‌های زندگی در ان کشور و میزان محبوبیت آن در دنیا اشاره کرد. شرایط آب و هوایی هم فاکتور بسیار مهمی است و همین مساله باعث شده است که کشوری مانند کانادا از نظر کیفیت زندگی در جایگاه ۱۳ قرار گیرد و استرالیا اولین جایگاه را از آن خود بکند.

طبق گزارش سال جدید این مرکز در سال ۲۰۱۸ میلادی بالاترین کیفیت زندگی در کشور استرالیا وجود داشته است. شاخص کیفیت زندگی که عددی بین صفر تا ۱۰۰ است و برای کشور استرالیا برابر با ۷۹ تعیین شده است. این کشور در ابتدای فهرست جهانی از میان ۱۷۴ کشور مورد مطالعه جای گرفته است و موقعیتش نسبت به سال قبل تغییری نکرده است.

نکته مهم اینجاست که در میان کشورهای اول تا دهم در حوزه شاخص کیفیت زندگی خبری از قدرت‌های بزرگ اقتصاد جهان مانند آمریکا، چین و حتی انگلستان نیست.

کشورهای ماکائو، پرتغال، سوییس و هنگ‌کنگ در این رده‌بندی جایگاه دوم تا پنجم را دارند و مالت و اتریش و ژاپن و سنگاپور و آلمان جایگاه ششم تا دهم را دارند. بالاترین زیرشاخص سازنده شاخص کیفیت زندگی برای استرالیا مربوط به شاخص حقوق انسانی و شهروندی است. درسال قبل شاخص حقوق انسانی و شهروندی در استرالیا برابر با ۱۰۰ بود و کمترین شاخص مربوط به هزینه‌های زندگی بود. شاخص هزینه‌های زندگی در استرالیا برابر با ۲۵ بود و این کشور در میان گران‌ترین کشورهای دنیا برای زندگی معرفی شده است. آمریکا در این رده‌بندی جایگاه ۳۱ را دارد و شاخص کیفیت زندگی در این کشور برابر با ۶۸ است. شاخص کیفیت زندگی در بریتانیا برابربا ۶۴ است و این کشور جایگاه ۴۸ فهرست را از آن خود کرد. وضعیت بریتانیا مشابه کشورهای کوبا و قطر و عمان است.

در این گزارش شاخص کیفیت زندگی در ایران برابر با ۴۷ تعیین شده است و در میان ۱۷۴ کشور مورد مطالعه، جایگاه ۱۱۱ را دارد. این گزارش نشان می‌دهد کیفیت زندگی در ایران مشابه کشورهای ترکیه و اندونزی است. بالاترین شاخص در کشور ایران مربوط به مساله امنیت است. در سال قبل شاخص امنیت در ایران برابر با ۸۲ بود که در مقایسه با اکثر کشورهای خاورمیانه وضعیت بسیار مطلوبی محسوب می‌شود. شاخص امنیت در کشور ترکیه در همین سال برابر با ۳۶ اعلام شده است.

در انتهای این فهرست کشورهای آفریقای مرکزی، چاد، جمهوری دموکراتیک کنگو، مالی، سودان، کامرون و افغانستان قرار گرفته‌اند. شاخص کیفیت زندگی در در کشور سوریه و عراق برابر با ۳۳ است و این دو کشور جایگاه ۱۵۷ و ۱۵۸ را در این فهرست به خود اختصاص داده‌اند.

باید در نظر داشت اغلب کشورهای انتهایی فهرست کشورهای فقیر قاره آفریقا هستند. اگرچه کشورهای بحران‌زده و جنگ زده آسیایی هم در انتهای این فهرست جای گرفته‌اند.

منبع: خبرآنلاین


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , دانستنی های استرالیا , زندگی در استرالیا , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه