وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ | Monday 15 April 2024
» اجتماعی » استرالیا به چه تعداد مسکن جدید نیاز دارد

تاریخ انتشار : 1402/05/04 - 2:39

استرالیا به چه تعداد مسکن جدید نیاز دارد

صدای استرالیا- در ماه‌های اخیر، مسکن موضوع بیشتر بحث‌ها در پارلمان فدرال بوده و دولت فدرال با سایر احزاب سیاسی که مخالف شکل فعلی صندوق آینده مسکن استرالیا درگیر اختلافات شدیدی شده است.

کارشناسان توضیح می‌دهند: اکنون بهترین زمان خرید مسکن در استرالیاست

صدای استرالیا- در ماه‌های اخیر، مسکن موضوع بیشتر بحث‌ها در پارلمان فدرال بوده و دولت فدرال با سایر احزاب سیاسی که مخالف شکل فعلی صندوق آینده مسکن استرالیا (HAFF) درگیر اختلافات شدیدی شده است.

برخی از شدیدترین بحث‌ها در مورد این موضوع بین کارگر و سبزها بوده است. سبزها می‌گویند که صندوق آینده مسکن استرالیا برای رفع نیاز به مسکن اجتماعی قدم‌های لازم را پیش‌بینی نکرده است.

ماکس چندلر-متر، سخنگوی سبزها در یک مصاحبه تلویزیونی به این نکته اشاره کرد که با سیاست مسکن عمومی دولت بحران مسکن تشدید خواهد شد.

در میان این بحث‌های داغ، دولت آلبانیزی به دنبال مشاوره حقوقی در مورد مسدود شدن لایحه مسکن خود است.

دان فارل، معاون رهبر حزب کارگر در سنا در ماه ژوئن هشدار داد که دولت ممکن است مجلس را منحل کند و موضوع را به انتخابات بکشاند.

اما واقعاً استرالیا برای همگام کردن مسکن با رشد جمعیت و حفط نسبت مسکن اجتماعی به کل مسکن، به چه تعداد خانه و مسکن اجتماعی جدید نیاز دارد؟

به طور کلی چند خانه جدید مورد نیاز است؟

برآورد نیاز به خانه جدید بر اساس آخرین داده‌های اداره آمار استرالیا مربوط به سه ماهه ژوئن سال ۲۰۲۲ انجام شده است.

بر اساس میانگین پنج‌ساله رشد طبیعی جمعیت (۱۳۵ هزار نفر) و برآورد سطح مهاجرت خالص در بودجه فدرال (۴۰۰ هزار نفر) در طول سال مالی ۲۳-۲۰۲۲ تعداد ۵۳۵ هزار نفر نیازمند مسکن خواهند بود.

اما محاسبه دقیق تعداد خانه‌ای که این گروه از مردم نیاز دارند، کار ساده‌ای نیست و صرفا می‌توان بر اساس اندازه متوسط خانوارها در استرالیا، عددی تخمینی ارایه کنیم.

با توجه به متوسط جمعیت خانوارهای استرالیا که ۲٫۴۹ نفر است، می‌توان گفت که در سال مالی ۲۳-۲۰۲۲ تعادا ۲۱۵ هزار مسکن جدید مورد نیاز خواهد بود.

آخرین آمار موجودی مسکن مربوط به ژوئن ۲۰۲۲، تعداد ۱۴۷ هزار مسکن به صورت خالص به موجودی کل خانه‌ها در استرالیا افزوده شده است.

همچنین بر اساس میانگین پنج‌ساله رشد طبیعی جمعیت و برآورد خالص مهاجرت در بودجه فدرال، در سال مالی ۲۴-۲۰۲۳ تعداد ۱۸۱ هزار و در سال ۲۵-۲۰۲۴ تعداد ۱۵۹ هزار دستگاه مسکن جدید مورد نیاز است.

به این ترتیب و با توجه به عواملی مانند افزایش نرخ بهره و هزینه‌های بخش ساخت‌وساز، به نظر می‌رسد که دستیابی به هدف تامین مسکن مورد نیاز در ۱۲ ماه آینده کاری چالش‌برانگیز باشد.

این اعداد نشان می‌دهد که برای مواجهه بحران مسکن، بین جولای ۲۰۲۲ تا جولای ۲۰۲۵ باید تعداد ۵۵۴ هزار مسکن جدید (۱۸۵ هزار خانه در سال) فقط برای حفظ وضعیت موجود باید ساخته شود.

اما برای ایجاد تعادل در بازار، استرالیا نیازمند تعداد بسیار بیشتری خانه جدید خواهد بود.

چند خانه اجتماعی جدید مورد نیاز است؟

طبق آخرین داده های اداره آمار و موسسه بهداشت و رفاه استرالیا، ۴٫۰۷ درصد از کل موجودی مسکن در کشور، مسکن اجتماعی محسوب می‌شود. در حالی که این نسبت در سال ۱۹۹۱ به میزان ۷ درصد بود.

اگر فرض کنیم که موجودی مسکن تقریباً با نرخ رشد جمعیت در طول زمان رشد کند، برای حفظ نسبت فعلی مسکن اجتماعی به کل موجودی مسکن، در طول سه سال آینده باید هر سال بیش از ۷۵۰۰ مسکن اجتماعی جدید ساخته شود.

طرح شتاب‌دهنده مسکن اجتماعی دولت آلبانیزی اخیراً ۲ میلیارد دلار به ساخت مسکن اجتماعی توسط دولت‌های ایالتی و قلمروها کمک کرده است که انتظار می‌رود تا پایان ژوئن ۲۰۲۵ به پروژه‌ها اختصاص یابد. بر اساس وعده‌های این طرح، قرار است ۹ هزار مسکن اجتماعی به ظرفیت ساخت این مسکن‌ها افزوده شود.

صندوق آینده مسکن استرالیا نیز متعهد به ارائه ۲۰ هزار مسکن اجتماعی است. بر اساس این سیاست، دولت ۱۰ میلیارد دلار وام و سرمایه گذاری می‌کند و تضمین خواهد کرد که در طول پنج سال از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۵ حداقل ۵۰۰ میلیون دلار در سال به ساخت مسکن اجتماعی مقرون به صرفه اختصاص یابد.

با توجه به جدول زمانی اعلام شده شتاب‌دهنده مسکن اجتماعی و در زمان متوسط اجرای پروژه‌های ساختمانی، می‌توان تخمین زد که دولت آلبانیزی می‌تواند تا ۷ هزار مسکن اجتماعی جدید در سال تحویل دهد. اما اینکه آیا خواهد توانست این مسکن‌ها را با هزینه متوسط ۱۵۵ هزار دلاری به ازای هر خانه تحویل دهد یا نه، هنوز مشخص نیست.

گزارش‌ها حاکی است که مقامات ایالات و قلمروها به طور کلی برای ساخت و یا خرید مسکن اجتماعی هزینه زیادی تقبل کرده‌اند و با فرض اینکه بتوانند به برآورد‌های تامین مسکن را دست‌ یابند، دولت آلبانیزی به تنهایی حدود ۵۰۰ خانه در سال کمتر از مقدار مورد نیاز به مسکن اجتماعی را برای همگام شدن با رشد جمعیت تامین خواهد کرد.

منبع: سایت خبری نیوز


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه