وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اجتماعی » آتش‌سوزی استرالیا؛ ایالت ویکتوریا ‘وضعیت فاجعه’ را تمدید کرد

تاریخ انتشار : 1398/10/20 - 13:17

آتش‌سوزی استرالیا؛ ایالت ویکتوریا ‘وضعیت فاجعه’ را تمدید کرد

صدای استرالیا - مقامات در ایالت ویکتوریا پیش از اینکه وضعیت آتش‌سوزی را به "خطرناک و متغیر" تغییر دهند، دوباره 'وضعیت فاجعه' در این ایالت اعلام کردند.


صدای استرالیا – مقامات در ایالت ویکتوریا پیش از اینکه وضعیت آتش‌سوزی را به “خطرناک و متغیر” تغییر دهند، دوباره ‘وضعیت فاجعه’ در این ایالت اعلام کردند.

با اینکه بحران آتش‌سوزی در استرالیا از حدود چهار ماه پیش شروع شده است، اما آتش سوزی در ایالت ویکتوریا به بدترین وضعیتش به نسبت ماه‌های گذشته رسیده است.

شعله‌های آتش تا کنون ۱.۲ میلیون هکتار در این ایالت را سوزانده و جان سه نفر را گرفته است. تعداد کشته‌ها در کل استرالیا به ۲۷ نفر رسیده است.

بیش از ۶.۳ میلیون هکتار در سراسر استرالیا در آتش سوخته است. مساحت یک هکتار تقریبا برابر با یک زمین فوتبال است.

پیش‌بینی می‌شود روز جمعه به دلیل دمای بالای هوا، آتش‌سوزی به اوج برسد.

دانیل اندروز، نخست‌ وزیر ایالت ویکتوریا، گفته است:‌ “تا به حالا چنین آتشی در این موقع فصل ندیدیم، اما تا به حال هم چنین پاسخ هماهنگ و موثری هم به یک آتش‌سوزی غیرمنتظره نداشته‌ایم.”

در جنوب استرالیا و ایالت نیو ساوت ولز که آتش جان و خانه‌های شهروندان را تهدید می‌کند، هم هشدار صادر شده است.

استرالیا در سال ۲۰۱۹ گرم‌ترین و خشک‌ترین سال را از زمانی که رکورد در این کشور ثبت شده، تجربه کرده است. اداره هواشناسی استرالیا دو دلیل را عامل پدید آمدن این وضعیت می‌داند: “تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین”.

وضعیت در ایالت ویکتوریا چگونه است؟

مسئولان از مردم خواسته‌اند مناطق کوهستانی و شرقی منطقه را پیش از جمعه ترک کنند. پیش‌بینی می‌شود دمای هوا به ۴۱ درجه برسد و با باد‌های شدید و رعد و برق و طوفان بدون باران همراه شود.

به گفته مقامات این وضعیت موجب بدتر شدن آتش‌سوزی و شروع آتش‌های جدید خواهد شد. در ایالت نیو ساوت ولز هم این نگرانی وجود دارد که با پیوستن دو آتش‌سوزی بزرگ، یک آتش‌سوزی عظیم ایجاد شود. ‌

نخست وزیر ایالت ویکتوریا وضعیت فاجعه را که برای هفت روز در این ایالت اعلام شده بود، ۴۸ ساعت دیگر تمدید کرد. با این کار مقامات مسئول وضعیت اضطراری امکانات بیشتری برای مقابله با آتش‌سوزی خواهند داشت.

در جاهای دیگر استرالیا چه می‌گذرد؟

به دنبال از کنترل خارج شدن آتش‌سوزی در شهر وی‌وون بی، شهری در جزیره کانگورو در جنوب استرالیا، مسئولان دستور تخلیه داده‌اند. ‌آتش جان دو شهروند و ۲۵ هزار کوآلا را در این منطقه گرفته است. این جزیره برای داشتن مجموعه‌ای بی‌نظیر از گونه‌های جانوری شهرت دارد.

روز پنج‌شنبه، ۱۹ دی، شعله‌های آتشی که از کنترل خارج شده بود،‌ یک پارک حیات وحش در این جزیره را تهدید کرد. در این پارک بیش از ۶۰۰ گونه حیوان زندگی می‌کند و در چند هفته گذشته کوآلاهای بسیاری که در نقاط دیگر در آتش‌سوزی آسیب دیده بودند، به این پارک منقل شدند.

بر اساس گزارش‌های محلی بعضی از کارکنان این پارک با وجود هشدار برای تخلیه، از این کار سرباز زدند به امید اینکه بتوانند از حیوانات محافظت کنند.

ک تحقیق تخمین زده است که فقط نیم میلیون حیوان تنها در ایالت ساوث ولز استرالیا در آتش سوخته‌اند.

یک تحقیق تخمین زده است که فقط نیم میلیون حیوان تنها در ایالت ساوت ولز استرالیا در آتش سوخته‌اند. اما آتش نه تنها آنها را کشته است، بلکه محل زندگی آنها را هم نابود کرده است که همین جان حیواناتی را هم که زنده‌ مانده‌اند، تهدید می‌کند. کارشناسان می‌گویند بیش از صد هزار گاو و گوسفند هم در آتش سوخته‌اند که خسارات سنگینی برای دامداران است.

مقامات می‌گویند در ایالت نیو ساوت ولز، جایی که گسترده‌ترین آتش‌سوزی را دارد، تقریبا ۱۹۰۰ خانه نابود شده است، در ایالت‌های دیگر حدود ۳۰۰ خانه نابود شده است. خطر در این ایالت هم در روز جمعه ۲۰ دی ماه، رو به افزایش است.

امروز، پنج‌شنبه ۱۹ دی، در مناطقی در حواشی جنوب شهر پرث، در غرب استرالیا، هم هشدار صادر شده است. به شهروندان گفته شده است که “در خطر هستند و برای نجات خود باید فورا اقدام کنند”.

بر اساس گزارش ای‌بی‌سی،‌ رسانه ملی استرالیا، آتش به سمت شمال شرق در حرکت است و دستکم سه هواپیمای اطفاء حریق وارد عملیات شده‌اند.

اسکات موریسون،‌ نخست وزیر استرالیا، که به دلیل نوع برخورد با این بحران مورد انتقاد قرار گرفته است، این هفته قول داد که برای جبران خسارات دو میلیارد دلار استرالیا به بودجه‌ کمتری که پیش‌تر متعهد شده بود، اختصاص دهد.

منبع: بی بی سی فارسی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه