وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اخبار » ۲۰ نکته جالب درباره سیدنی

تاریخ انتشار : 1398/11/10 - 13:34

۲۰ نکته جالب درباره سیدنی

صدای استرالیا- سیدنی دارای جاذبه‌ها و نکات جالبی است که شاید تعداد زیادی از ساکنان این شهر از این موارد بی اطلاع باشند.


صدای استرالیا- سیدنی دارای جاذبه‌ها و نکات جالبی است که شاید تعداد زیادی از ساکنان این شهر از این موارد بی اطلاع باشند.

بیست مورد از حقایق جالب سیدنی به شرح زیر هستند:

۱- پل هاربر (Harbour Bridge) عریض‌ترین وبلندترین سازه فولادی جهان بوده و بر اساس کتاب رکوردهای گینس، این پل از لحاظ طول مسیر، پنجمین پل قوسی شکل جهان محسوب می‌شود.

۲- از لحاظ قیمت املاک این شهر داوزدهمین شهر گران جهان است که میانگین قیمت یک متر مربع ملک در آن ۸ هزار و ۷۱۷ دلار آمریکاست.

۳- ساختمان ضرابخانه سلطنتی سیدنی که بین سال‌های ۱۸۱۱ تا ۱۸۱۶ ساخته شده قدیمی‌ترین ساختمان عمومی موجود در مرکز تجاری سیدنی است.

۴- سیدنی پایتخت صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات استرالیاست و ۷۶ درصد از دفاتر مرکزی آی سی تی منطقه‌ای استرالیا و مراکز عملیاتی آنها در نیو ساوت ولز قرار دارند.

۵- برج سیدنی زمانی که در سال ۱۹۸۱ افتتاح شد بلندترین ساختمان استرالیا بود و همچنان دومین ساختمان بلند کشور محسوب می‌شود. این برج یکهزار و یک فوت ارتفاع داشته و در مرکز تجاری سیدنی قرار دارد.

۶- پل هاربرر به دلیل شکل خاص خود از سوی افراد محلی با نام «جا لباسی» شناخته می شود.

۷- ساختمان  Cadman’s Cottage که در سال ۱۸۱۶ ساخته شده قدیمی ترین خانه در سیدنی است.

۸- سیدنی اولین مرکز کلونی اروپائی ها در سال ۱۷۸۸ بود و کشتی های انگلیسی که قصد ایجاد کلونی نیوساوت ولز را داشتند وارد آن شدند.

۹- زبان های عربی، انگلیسی، یونانی و ویتنامی به همراه لهجه‌های کانتونی و ماندارین زبان های اصلی هستند که در سیدنی با آنها صحبت می شود.

۱۰- در کتاب گینس آمده که بزرگترین پیتزای جهان به طول ۲۲۱ متر در سیدنی و در بخش ایتالیایی Leichardt در غرب سیدنی پخته شد.

۱۱- بازی کریکت محبوبترین ورزش تابستانی در سیدنی است و این شهر در سال ۲۰۱۵ میزبان جام جهانی کریکت بود.

۱۲- بزرگترین نمایشگاه روباز مجسمه در استرالیا در سال ۱۹۹۶ در ساحل بوندای و با عنوان «مجسمه دریا» برگزار شد.

۱۳- بازار ماهی سیدنی بزرگترین نمونه از این نوع بازار در نیمکره جنوبی و سومین بازار بزرگ جهان است.

۱۴- خیابان جرج (George Street) سیدنی قدیمی ترین خیایان در تمام استرالیاست.

۱۵- یک سوم از کارکنان بخش مالی استرالیا در سیدنی حضور دارند. برهمین اساس ۶۵ درصد از صنعت مالی استرالیا شامل بانک های داخلی و خارجی، خدمات مالی، بیمه، مدیریت صندوق ها و شرکت های فعال در معاملات سهام  در سیدنی حضور دارند.

۱۶- کشتی های موجود در سیدنی یا همان  Ferries carries از سال ۱۸۷۵ در این شهر فعالیت دارند و سالانه ۱۴ میلیون مسافر را جابجا می کنند.

۱۷- هزینه ساخت «اُپرا هاوس» سیدنی بالغ بر ۱۰۲ میلیون دلار شد در حالیکه هزینه ابتدایی ساخت آن ۷ میلیون دلار استرالیا اعلام شده بود.

۱۸- مناطق شرقی پوینت پیپر سیدنی ( Point Piper) از لحاظ قیمت و گرانی نهمین خیابان گران جهان محسوب می شود بطوریکه قیمت هر متر مربع آن ۲۰ هزار و ۹۰۰ دلار است و میانگین قیمت خانه ها در آن ۷٫۳۸ میلیون دلار استرالیاست.

۱۹-  راگبی محبوب ترین ورزش در سیدنی است. لیگ ملی راگبی که از سال ۱۹۰۸ در سیدنی آغاز شده بزرگترین و معتبرترین مسابقات لیگ راگبی در نیمکره جنوبی محسوب می شود.

۲۰- بر اساس تاریخ نگاری های انجام شده توسط «رادیو کربن»، بومیان استرالیا به مدت ۳۰ هزار سال در منطقه ای که شهر سیدنی در آن قرار دارد  سکونت داشته اند.

منبع: اس بی اس


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , دانستنی های استرالیا , فرهنگی , پیشنهاد سردبیر , گردشگری
ارسال دیدگاه