وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024
» اجتماعی » سازمان ملل بازداشت مهاجران غیرقانونی دراسترالیا را محکوم کرد

تاریخ انتشار : 1397/04/18 - 4:31

سازمان ملل بازداشت مهاجران غیرقانونی دراسترالیا را محکوم کرد

صدای استرالیا - شورای حقوق بشر سازمان ملل اقدام استرالیا در بازداشت و زندانی کردن مهاجران غیرقانونی در بازداشتگاه‌های این کشور را محکوم کرد.

سازمان ملل بازداشت مهاجران غیرقانونی دراسترالیا را محکوم کرد

صدای استرالیا – شورای حقوق بشر سازمان ملل اقدام استرالیا در بازداشت و زندانی کردن مهاجران غیرقانونی در بازداشتگاه‌های این کشور را محکوم کرد.

این ارگان سازمان ملل باصدور بیانیه ای انتقادی علیه استرالیا گزارش داد: برخی از این مهاجران غیرقانونی حدود ۹ سال است که در بازداشتگاه های استرالیا به صورت غیرقانونی بدون هیچ اتهامی در زندان به سرمی برند.

کارگروه بازداشت های خودسرانه، یکی از ارگان های اصلی این شوراست که موارد مرتبط با بازداشت های غیرقانونی را به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش می کند.

این کارگروه از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۵ گزارش انتقادی در موارد بازداشت های نامحدود مهاجران غیرقانونی و پناهجویان دربازداشتگاههای استرالیا منتشر کرده است.

این شورا در این گزارش ها به طور مستمر بازداشت های نامحدود این مهاجران را توسط استرالیا غیرقانونی اعلام و آن را محکوم کرده است.

در تمامی این گزارش ها از استرالیا خواسته شده است تا مردان بازداشت شده را بلافاصله آزاد کند و به آنها غرامت به منظور جبران خسارت و بازداشت غیرقانونی بپردازد.

با این وجود هیچیک از این مردان که در رده سنی ۲۹ تا ۴۵ سال هستند، آزاد نشده و همچنان در زندان های استرالیا به صورت غیرقانونی به سر می بردند.

طبق گزارش روزنامه گاردین از این ارگان سازمان ملل ، یکی از این موارد ، یک پناهجوی افغانی بود که از سال ۲۰۰۹ تاکنون به طور مستمر در مرکز بازداشتگاه استرالیا محبوس بوده است.

تاکنون درخواست وی برای محافظت در دادگاه استرالیا رد شده و وضعیت پیچیده ای در مراکز قضایی پیدا کرده است.

پناهجوی دیگر فردی بی خانمان به نام ‘ سعید ایماسی ‘ از صحرای غربی است که از سال ۲۰۱۰ پس از ورود غیرقانونی به آبهای استرالیا بازداشت و تا امروز در زندان بدون هیچ نوع اتهام مشخص و یا دادگاهی شدن به سرمی برد.

یکی از آنها یک کودک سرباز پیشین سودان بوده که ازجنگ داخلی دراین کشور فرار کرده و درسن ۱۵ سالگی به طور غیرقانونی وارد آبهای استرالیا شد که به رغم مشکلات روحی همچنان در زندان به سرمی برد و دولت این کشور حتی نمی تواند وی را به کشور دیگری اعزام کند.

مورد دیگر نیز پسری است که از سن ۱۶ سالگی به دلیل ورود غیرقانونی به مرزهای استرالیا در۵ سال گذشته در بازداشت نامحدود به سرمی برد.

کارگروه شورای حقوق بشر سازمان ملل درموارد فوق بازداشت های نامحدود را محکوم و استرالیا به دلیل زیرپاگذاشتن حقوق بشر مورد انتقاد قرار داده است.

این کارگروه از استرالیا خواسته است تا با احترام به حقوق انسان ها این مهاجران غیرقانونی را آزاد کند.

برخی مقام های استرالیایی سال گذشته اعلام کردند: حدود ۲ هزار نفر مهاجر غیرقانونی از جمله تعدادی اتباع ایرانی در بازداشتگاههای استرالیا در دو جزیره دور افتاده در اقیانوس آرام زندگی می کنند که ۱۵۰ نفر از آنها را کودکان تشکیل می دهند.

مشکل مهاجران غیرقانونی در استرالیا از سال ۲۰۱۳ میلادی که درهای این کشور به روی پناهجویان بسته شد به یک مشکل حقوق بشری تبدیل شده است.

بدنبال تصمیم دولت استرالیا مهاجران غیرقانونی که از طریق دریا قصد ورود به خاک استرالیا را داشتند در اردوگاه‌هایی خارج از کشور، درجزایر مانوس گینه پاپوا، نائورو و کریسمس اسکان یافتند و زمانی طولانی در شرایط نامناسب در انتظار رسیدگی به پرونده خود به سر می برند.

سیاست های سختگیرانه دولت مالکوم ترنبول در مورد مهاجران غیرقانوین حتی به کمک های همسایه اش نیز برای رفع این بحران دست رد زده است.

دولت نیوزیلند ۲٫۷ میلیون دلار برای ارائه خدمات ضروری به مهاجران غیرقانونی ساکن دو بازداشتگاه در جزیره مانوس و نائورو اختصاص می دهد و درعین حال از دولت استرالیا خواسته است تا با پیشنهاد این کشور برای پذیرش ۱۵۰ نفر ازاین مهاجران غیرقانونی موافقت کند. اقدامی که با مخالفت کانبرا روبرو شد.

منبع: ایرنا


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه