وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | Sunday 21 April 2024
» اجتماعی » تصمیم مقامات استرالیا برای برچیدن مجسمه یک سیاستمدار

تاریخ انتشار : 1402/06/06 - 4:14

تصمیم مقامات استرالیا برای برچیدن مجسمه یک سیاستمدار

صدای استرالیا - شورای شهر هوبارت در استرالیا به برچیدن مجسمه یکی از مقام‌های پیشین این کشور که سر یکی از بومیان را از جسدش جدا کرده بود رای داد.jwldl


صدای استرالیا – شورای شهر هوبارت در استرالیا به برچیدن مجسمه یکی از مقام‌های پیشین این کشور که سر یکی از بومیان را از جسدش جدا کرده بود رای داد.

ویلیام کرودر، رئیس پیشین دولت محلی ایالت تاسمانی در استرالیا پس از مرگ یک مرد بومی به نام ویلیام لنی در قرن نوزدهم، سر او را از جسدش جدا کرد تا جمجمه‌اش را برای بررسی به لندن بفرستد. ویلیام کرودر بین سال‌های ۱۸۷۸ تا ۱۸۷۹ میلادی رئیس دولت محلی تاسمانی بود.

این برای اولین بار خواهد بود که مجسمه یک شخصیت تاریخی در استرالیا برچیده می‌شود. شورای شهر هوبارت ابراز امیدواری کرده است که این اقدام به ارتقای جایگاه این شهر کمک کند.

جدا کردن سر جسد ویلیام لنی و ارسال آن به لندن، در چهارچوب باورهای ویلیام کرودر صورت گرفت که معتقد بود هوش و شخصیت افراد به شکل و اندازه جمجمه آنها بستگی دارد. او به این ترتیب قصد داشت ثابت کند که بومیان استرالیا در مقایسه با سفیدپوستان هوش کمتری دارند.

این فرضیه‌ اکنون کاملا از سوی دانشمندان بی‌اعتبار ارزیابی می‌شود.

ویلیام لنی متولد سال ۱۸۳۵ میلادی بود. بومیان تاسمانی در قرن نوزدهم به جزیره‌ای منتقل می‌شدند تا از نظر سفیدپوستان «متمدن و مسیحی» شوند. ویلیام لنی که نسبت به وضعیت بومیان تاسمانی اعتراض کرده بود، در سن ۳۴ سالگی بر اثر ابتلا به وبا درگذشت.

بومیان تاسمانی بیش از یک قرن برای بازگرداندن جمجمه ویلیام لنی از لندن مبارزه کردند. گفته می‌شود که درنهایت جمجمه این مرد بومی تاسمانی در سال ۱۹۹۱ در این ایالت به خاک سپرده شده است.

مدافعان بومیان استرالیا همچنین خواستار برچیده شدن مجسمه ویلیام کرودر از میدان اصلی شهر هوبارت شده بودند. این تصمیم از سال ۲۰۱۸ در دستور کار شورای شهر هوبارت بود و حالا پس از کش و قوس‌های فراوان به تصویب رسیده است.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه