وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ | Saturday 15 June 2024
» اجتماعی » اطلاعات تازه درباره شهاب‌سنگی که بر فراز کوئینزلند منفجر شد

تاریخ انتشار : 1402/03/10 - 6:27

اطلاعات تازه درباره شهاب‌سنگی که بر فراز کوئینزلند منفجر شد

صدای استرالیا– بر اساس داده‌های ناسا، شهاب‌سنگی که اوایل ماه جاری چشم کوئینزلندی‌ها را خیره کرد، بزرگ‌ترین موردی است که […]

اطلاعات تازه درباره شهاب‌سنگی که بر فراز کوئینزلند منفجر شد

صدای استرالیا– بر اساس داده‌های ناسا، شهاب‌سنگی که اوایل ماه جاری چشم کوئینزلندی‌ها را خیره کرد، بزرگ‌ترین موردی است که در ۳۰ سال اخیر بر فراز استرالیا ثبت شده است.

این توده آتشین فضایی در ۲۰ ماه می آسمان یبن مکی و خلیج کارپنتاریا را نورانی کرد.

این رویداد توسط حسگرهای دولت آمریکا ثبت و روز دوشنبه به همراه داده‌های مربوطه در وب‌سایت ناسا منتشر شده است.

این شهاب‌سنگ در هنگام انفجار در ارتفاع ۲۹ کیلومتری بالای بلک‌بول قرار داشته که یک منطقه روستایی کوچک بین نورمنتون و کرویدون در شمال غربی کوئینزلند است.

داده‌ها نشان می‌دهد که این شهاب‌سنگ با سرعتی در حدود ۲۸ کیلومتر در ثانیه در حال حرکت بوده و قدرت انفجار آن معادل ۷٫۲ کیلوتن تی‌ان‌تی بوده است.

بر این اساس، بر مبنای محاسبه محققان، شهاب‌سنگ مذکور قطری در حدود ۳٫۵ متر (تقریبا به اندازه یک خودرو کاراوان) و حدود ۸۰ هزار کیلوگرم وزن داشته است.

دکتر الی سانسوم، محقق دانشکده زمین و علوم سیاره‌ای دانشگاه کورتین، گفت که این بزرگترین شهاب‌سنگی است که از زمان شروع ثبت اطلاعات در سال ۱۹۸۸ توسط حسگرهای دولت ایالات متحده بر فراز استرالیا گزارش شده است.

به گفته وی، داده‌ها تایید می‌کند که قطعاتی از این شهاب‌سنگ قطعا در حوالی کرویدون سقوط کرده‌اند.

سانسوم افزود: هر جرمی که به فاصله کمتر از ۳۵ کیلومتر از زمین برسد، مطمئنا قطعانی از آن به زمین برخورد می‌کند. با توجه به اینکه این شهاب‌سنگ در فاصله ۲۹ کیلومتری منفجر شده، احتمالا مقادیر زیادی از بقایای آن در قطعات کوچک به زمین برخورد کرده است.

هم اکنون کارشناسان در حال برنامه‌ریزی یک جست‌وجوی اکتشافی برای بازیابی قطعات این شهاب سنگ در هفته‌های آینده هستند.

به گفته سانسوم، احتمالا محققانی از دانشگاه کورتین، موناش و دانشگاه کوئینزلند جنوبی به همراه افراد آماتور علاقه‌مند در این ماموریت اکتشافی حضور خواهند داشت.

منبع: ای بی سی


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه