وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ | Monday 22 July 2024
» اجتماعی » چرا در استرالیا فرمان خودروها در سمت راست قرار دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/10/24 - 12:56

چرا در استرالیا فرمان خودروها در سمت راست قرار دارد؟

صدای استرالیا - در بیشتر کشورهای دنیا مانند ایران فرمان خودروها در سمت چپ است و بعضی از کشورها مانند استرالیا و انگلیس فرمان خودرو در سمت راست است. اما چرا در استرالیا، انگلیس و بعضی از کشورها فرمان خودرو سمت راست است؟

چرا در استرالیا فرمان خودروها در سمت راست قرار دارد

صدای استرالیا – در بیشتر کشورهای دنیا مانند ایران فرمان خودروها در سمت چپ است و بعضی از کشورها مانند استرالیا و انگلیس فرمان خودرو در سمت راست است. اما چرا در استرالیا، انگلیس و بعضی از کشورها فرمان خودرو سمت راست است؟

دلیل قرار دادن فرمان در سمت راست خودرو

برای کسی که عادت به رانندگی در سمت راست جاده دارد، ممکن است رانندگی در کشور هایی مثل استرالیا، انگلیس و ژاپن برای او کمی سخت باشد. حدود ۷۵ درصد کشور های دنیا در سمت راست جاده رانندگی می‌کنند و بقیه در سمت چپ جاده. بیشتر کشورهایی که در سمت چپ جاده رانندگی می‌کنند، مستعمره‌های سابق بریتانیا هستند.

ریشه این مسئله را باید در قرون وسطی جستجو کرد. در زمان‌های قدیم همه ی کشورها از سمت چپ جاده رانندگی می‌کردند. در قرون وسطی مردم که اکثرا راست دست بودند، شمشیر خود را در سمت چپ کمرشان نگه می‌داشتند. آن موقع‌ها که جاده‌ها از امنیت زیادی برخوردار نبودند، سوارکاران از سمت چپ جاده حرکت می‌کردند تا اگر کسی به آنها حمله کرد، به سرعت بتوانند شمشیر خود را از غلاف بیرون بکشند و از خودشان دفاع کنند.

در اواخر قرن هجدهم، کشاورزان آمریکایی برای جابجایی محصولاتشان، شروع به استفاده از گاری‌های بزرگی کردند. این گاری‌ها که توسط چندین اسب کشیده می‌شدند، جایی برای نشستن راننده نداشتند. راننده روی اسب سمت چپی می‌نشست تا با دست راستش بتواند اسب‌های دیگر را شلاق بزند. وقتی که دو گاری از کنار هم رد می‌شدند، راننده گاری باید دقیقا می‌دید که چرخ‌های نزدیک به گاری دیگر در کجا قرار دارند تا با آن برخورد نکند. به همین خاطر گاری‌ها از سمت راست جاده حرکت می‌کردند.

بعد از انقلاب فرانسه، فرانسوی‌ها نمی‌خواستند قوانین حکومت قبلی را رعایت کنند. یکی از این قوانین، حرکت در سمت چپ جاده بود. بعد از انقلاب فرانسه، فرانسوی این قانون را تغییر دادند. بعدها با به قدرت رسیدن ناپلئون و لشکرکشی‌های او، این سیستم به بقیه قسمت‌های اروپا گسترش یافت. با این حال بریتانیا هیچوقت سیستم خود را تغییر نداد. اکثر کشورهایی که از سمت چپ جاده رانندگی می‌کنند، قبلا مستعمره بریتانیا بوده اند. ژاپن، اندونزی و تایلند، از جمله کشورهایی هستند که قبلا مستعمره بریتانیا نبوده‌اند ولی از سمت چپ جاده رانندگی می‌کنند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , دانستنی های استرالیا , زندگی در استرالیا , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه