وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 13 July 2024
» اجتماعی » ۷۰ هزار مهاجر غیرقانونی در استرالیا به سر می‌برند

تاریخ انتشار : 1402/10/25 - 23:13

۷۰ هزار مهاجر غیرقانونی در استرالیا به سر می‌برند

صدای استرالیا - وزارت کشور استرالیا تخمین می‌زند که حدود 70 هزار نفر به طور غیرقانونی در استرالیا زندگی می‌کنند.


صدای استرالیا – وزارت کشور استرالیا تخمین می‌زند که حدود ۷۰ هزار نفر به طور غیرقانونی در استرالیا زندگی می‌کنند.

به گفته وزارت کشور استرالیا، بسیاری از آنها با ویزای دانشجویی یا به عنوان توریست وارد استرالیا شده‌اند.

در همین حال یکی از سخنگویان وزارت کشور گفت: بیشتر این افراد فقط برای مدت کوتاهی غیرقانونی هستند و سپس به طور داوطلبانه کشور را ترک می‌کنند به طوریکه تنها در سال مالی گذشته، حدود ۵۷۰۰ مقیم غیرقانونی استرالیا را ترک کردند.

با این حال جاشوا استرات، وکیل ارشد مرکز مشاوره و حقوق مهاجرت، می‌گوید که افراد به دلیل وضعیت غیرقانونی خود در موقعیت‌های بسیار مخاطره آمیزی هستند.

او گفت: بسیاری از آنها نه جایی برای خوابیدن و نه جایی برای زندگی دارند.

استرات گفت که هر روز به درخواست‌هایی از افرادی که می‌خواهند وضعیت خود را از طریق مسیر اقامت دائم قانونی کنند، رسیدگی می‌کند.

اما بسیاری از آنها نمی‌توانند به چیزی فراتر از ویزاهای موقت برسند. ویزاهای موقت آنها هم می‌توانند محدودیت‌های کاری داشته باشند و موقتی هستند، اما آقای استرات گفته که دیده است مردم سال‌ها با این ویزاها می‌مانند.

او گفت: فکر می‌کنم این وضعیت وحشتناکی برای مردم است. شما اینجا مردمی را دارید که حاضرند سالها منتظر بمانند تا اتفاقی بیفتد اما به آنها گفته می‌شود که نمی‌توانند کار کنند. شما واقعاً مردم را به زندگی زیرزمینی مجبور می‌کنید. شما آنها را مجبور به قرار گرفتن در موقعیت‌های وخیم می‌کنید.

وزارت کشور استرالیا اعلام کرد تا اواخر نوامبر سال گذشته، ۳۲۹۴۹ نفر در حالت ویزای بدون حق کار بودند. این وزارت گفت که برخی از آنها می‌توانند واجد شرایط حمایت درآمد از طریق خدمات پشتیبانی باشند یا می‌توانند برای اجازه کار درخواست دهند.

لوری برگ از دانشگاه فناوری سیدنی می‌گوید که کارگران غیرقانونی جزو آسیب پذیرترین گروه‌ها در استرالیا هستند، زیرا ترس از اخراج از کشور دارند. این استاد دانشگاه گفت: “من فکر می‌کنم کارفرمایان به طور معمول از آنها سو استفاده می‌کنند و در واقع یک مدل کسب و کار در برخی صنایع وجود دارد که در آن کارفرمایان به دنبال کارگران غیرقانونی هستند تا از رعایت قانون کار استرالیا شانه خالی کنند.”

سال گذشته، دولت فدرال قانونی را تصویب کرد که مشخص می‌کند قانون کار منصفانه استرالیا برای همه کارگران صرف نظر از وضعیت مهاجرت آنها اعمال شود. مجلس هم اکنون به بررسی پوشش کارگران بدون شناسنامه تحت قوانین ایمنی و بهداشت حرفه‌ای و غرامت کارگران پرداخته است. همچنین قرار است یک ویزای کوتاه مدت صادر شود که به افراد اجازه می‌دهد در کشور بمانند و در عین حال بتوانند موارد قانونی و عدالت را در حق خود دنبال کنند.

منبع: شبکه خبری ای‌بی‌سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه