وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ | Tuesday 16 April 2024
» اخبار » گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و استرالیا

تاریخ انتشار : 1400/11/13 - 4:28

گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و استرالیا

صدای استرالیا – وزرای خارجه ایران و استرالیا در خصوص مناسبات دو کشور و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.


صدای استرالیا – وزرای خارجه ایران و استرالیا در خصوص مناسبات دو کشور و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

رسانه‌های ایران در خبری به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران گزارش دادند که خانم ماریس پین، وزیر خارجه استرالیای صبح روز گذشته در تماس تلفنی با دکتر امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در خصوص توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های دو کشور، و مسائل منطقه ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

در این خبر آمده است:

وزیر امور خارجه ایران در این تماس با تبریک روز ملی استرالیا به وزیر امور خارجه، دولت و مردم این کشور، نیم قرن تاریخ روابط دوستانه را سرمایه مشترک دو کشور عنوان کرد و حضور جامعه فرهیخته ایرانیان در استرالیا را بعنوان پل فرهنگی میان مردم دو کشور عنوان کرد.

دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های روابط، برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف، از جمله تجارت، سرمایه‌گذاری و مبادلات علمی بخشهای دولتی و خصوصی دوکشور و برنامه ریزی مشترک در این خصوص اعلام آمادگی کرد و همکاری بخش خصوصی دو کشور در ساخت واکسن اسپایکوژن را نمونه‌ای موفق از همکاری‌های سازنده دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین سفر اخیر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان به تهران را موفقیت آمیز خواند و اظهار داشت، در این سفر حوزه‌های جدیدی از همکاری‌های دو کشور درخصوص افغانستان تعریف شد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به وضعیت بیجاشدگان افغانستان و ورود روزانه چند هزار زن و مرد و کودک افغانستانی به استان‌های مرزی ایران، بار دیگر بر ضرورت تشکیل یک حکومت فراگیر با مشارکت همه گروه‌های قومی و توجه جامعه جهانی به وضعیت آوارگان تاکید کرد.

ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا نیز در این گفت‌وگو با تشکر از همکاری جمهوری اسلامی ایران و رایزنی‌های موثر طرفین در سفر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان، ابراز امیدواری کرد همکاری نزدیک دو کشور در موضوع افغانستان در راستای تشویق طالبان در عمل به تعهدات خود و اطمینان یافتن از عدم تبدیل افغانستان به پناهگاهی امن برای گروه‌های تروریستی و جرائم فراملی نظیر قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر، تداوم یابد.

وی ضمن استقبال از گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های دو جانبه اعلام کرد استرالیا از مذاکرات در وین حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات برجام تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران از دستیابی به توافق خوب در این مذاکرات استقبال و بر آن تاکید دارد.

دکتر امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی خواهان توجه ویژه استرالیا نسبت به حقوق ایرانیان مقیم این کشور و بویژه وضعیت کنسولی برخی از اتباع کشورمان که در استرالیا با مشکل مواجه هستند، شد.

وزیر امور خارجه با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و تبیین نقش آفرینی موثر سردار سلیمانی، قهرمان ملی و بین المللی مبارزه با تروریسم در کمک به صلح و امنیت در منطقه، خواهان برخورد مسئولانه استرالیا با عوامل فعال گروهک‌های  تروریستی در این کشور گردید.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی
ارسال دیدگاه