وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ | Thursday 7 December 2023
» اجتماعی » چند توصیه درباره نگهداری و مصرف فرآورده‌های گوشتی با تاریخ مصرف نزدیک

تاریخ انتشار : 1401/02/28 - 5:40

چند توصیه درباره نگهداری و مصرف فرآورده‌های گوشتی با تاریخ مصرف نزدیک

صدای استرالیا– اگر می‌خواهید در هزینه خوار و بار خود صرفه‌جویی کنید، گوشت قرمز گزینه مناسبی است که می‌توانید از […]

چند توصیه درباره نگهداری و مصرف فرآورده‌های گوشتی با تاریخ مصرف نزدیک

صدای استرالیا– اگر می‌خواهید در هزینه خوار و بار خود صرفه‌جویی کنید، گوشت قرمز گزینه مناسبی است که می‌توانید از آن شروع کنید.

یکی از بهترین راه‌های صرفه‌جویی در قیمت گوشت، این است که گوشتی بخرید که به دلیل نزدیک شدن به تاریخ انقضا، قیمت ویژه، یا به اصطلاح «آف» خورده است.

اما ممکن است این سوال برای‌تان پیش بیاید که خرید گوشت‌های نزدیک به تاریخ انقضا، مساله سلامتی دارد یا نه.

لیدیا باکتمن، سخنگوی شورای اطلاعات امنیت غذایی در این باره توضیح داده است.

 

منجمد کردن گوشت‌ با تاریخ انقضای نزدیک

در اغلب فرآورده‌های گوشتی، به جای عبارت “best before date” به عنوان تاریخ مصرف، از عبارت “use-by” استفاده می‌شود و به گفته باکتمن، لازم است که گوشت را پیش از تاریخ use-by یا بخورید یا منجمد کنید.

اما اگر گوشتی را درست در تاریخ اعلام شده use-by خریداری کردید، باید بلافاصله آن را در فریزر قرار دهید و منجمد کنید.

وی می‌گوید: حتی اگر چند روز هم به آن تاریخ مانده و تصمیم ندارید گوشت را بلافاصله مصرف کنید، حتما آن را در فریزر قرار دهید. اگر هم فراموش کردید که گوشت را منجمد کنید، کلا از خیر مصرف آن بگذرید.

این کارشناس می‌افزاید: اگر حجم زیادی گوشت خریده‌اید هم بهتر است آن را پیش از قرار دادن در فریزر، در اندازه‌های مناسب برای هر بار مصرف، تقسیم و بسته‌بندی کنید. به این ترتیب، برای هر وعده، فقط به اندازه مورد نیاز گوشت از فریزر خارج خواهید کرد.

وی با بیان اینکه گوشت در صورتی که با هوا تماس نداشته باشد، بهتر منجمد می‌شود، تاکید می‌کند: در بسته‌ها را کاملا ببندید و در فریزر بگذارید. به این ترتیب سریع‌تر منجمد خواهد شد.

 

زمان نگهداری گوشت در فریزر

به گفته باکتمن، مواد غذایی را می‌توان برای مدت نامحدود در فریزر نگهداری کرد. اما هر چه گوشت را برای مدت بیشتری در فریزر نگهداری کنید، از طعم و مزه آن کاسته می‌شود.

وی توصیه می‌کند که تاریخ خرید را روی بسته‌های گوشت بنویسید تا بدانید چه مدت در فریزر نگهداری شده است.

به گفته وی، بسیاری از فریزرهای مدرن، دارای اطلاعاتی درباره شرایط و طول نگهداری مواد غذایی مختلف هستند. گاهی این اطلاعات روی برچسبی درون در فریزر نصب می‌شود و گاهی هم باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

این اطلاعات مفید است؛ اما به یاد داشته باشید که این مساله فقط به کیفیت بهتر مواد غذایی ربط دارد و می‌توان مواد غذایی را بیش از این زمان هم در فریزر نگهداری کرد.

 

یخ‌زدایی از گوشت

بسیاری از ما گوشت را از فریزر درمی‌آوریم و روی میز آشپزخانه می‌گذاریم یا یخ‌اش آب شود؛ اما به گفته باکتمن، راه درست این است که گوشت را برای یخ‌زدایی در یخچال قرار دهیم؛ زیرا رشد باکتری‌ها دورن یخچال محدود خواهد بود.

اما اگر عجله دارید؛ می‌توانید گوشت را با استفاده از دستگاه مایکروویو یخ‌زدایی کنید. بسیاری از مدل‌های مایکروویو، امکان یخ‌زدایی هم دارند.

به گفته وی، استفاده از امکان یخ‌زدایی مایکروویو مناسب است؛ ولی خب کمی از کیفیت گوشت کم می‌کند.

باکتمن می‌گوید: اگر گوشت را برای یخ‌زدایی در دمای بالاتر از ۵ درجه سانتی‌گراد نگه دارید، میزان رشد باکتری‌ها در آن به حد خطرناکی می‌رسد و حتی در صورت پختن نیز خطر آلودگی به باکتری وجود دارد. اما زیر ۵ درجه، باکتری‌ها رشد نمی‌کنند.

همچنین اگر گوشت را درست در تاریخ use-by خریداری و منجمد کرده‌اید، یادتان باشد که بلافاصله پس از یخ‌زدایی باید آن را مصرف کنید. اما اگر پیش از تاریخ انقضای مذکور آن را منجمد کرده‌ و در دمای زیر ۵ درجه و در یخچال آن را یخ‌زدایی کرده باشید، می‌توانید در صورت استفاده نشدن، آن را مجددا منجمد کنید.

به گفته باکتمن، وقتی این گوشت را مجددا منجمد می‌کنید، سلول‌های آن کمی می‌شکند و بنابراین کیفیت‌ آن به اندازه قبل نخواهد بود؛ اما چنین گوشتی کاملا برای خوردن بی خطر و امن است.

نکته آخر هم اینکه اگر گوشت را چند بار منجمد و یخ زدایی کرده‌اید؛ چنین گوشتی دیگر طعم و تازگی مناسب را نخواهد داشت و بهتر است آن را برای طبخ آش و سوپ استفاده کنید.

البته طبق توصیه‌های وزارت بهداشت ویکتوریا، مواد غذایی خام را نباید پس از یخ‌زدایی دوباره منجمد کرد.

منبع: ای بی سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه