وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 13 July 2024
» اجتماعی » پدیده منحصر به فرد در جزیره کریسمس استرالیا

تاریخ انتشار : 1396/10/01 - 12:49

پدیده منحصر به فرد در جزیره کریسمس استرالیا

جزیره کریسمس زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی بسیاری است و به ویژه به علت جمعیت فوق العاده زیاد خرچنگ های قرمز مورد توجه است، گونه ای خرچنگ زمینی بومی این جزیره که هرسال در فصل تولیدمثل مهاجرت تماشایی و بی نظیری از جنگل به ساحل دارند.

پدیده منحصر به فرد در جزیره کریسمس استرالیا

صدای استرالیا – جزیره کریسمس زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی بسیاری است و به ویژه به علت جمعیت فوق العاده زیاد خرچنگ های قرمز مورد توجه است، گونه ای خرچنگ زمینی بومی این جزیره که هرسال در فصل تولیدمثل مهاجرت تماشایی و بی نظیری از جنگل به ساحل دارند.

در آغاز فصل های مرطوب (معمولا اکتبر / نوامبر) بیش از ۵۰ میلیون خرچنگ قرمز بالغ ناگهان از جنگل به ساحل مهاجرت می کنند. این مهاجرت معمولا همزمان در سراسر جزیره اتفاق می افتد. خرچنگ های نر اولین موج مهاجرت را آغاز می کنند و به مرور خرچنگ های ماده به آن ها ملحق می شوند. معمولا پنج تا هفت روز طول می کشد که خرچنگ ها به دریا برسند. باران و آب و هوای ابری و مرطوب سفر آن را به دریا طولانی و دشوار می کند.
در زمان اوج مهاجرت، بخش هایی از جاده که تعداد زیادی خرچنگ عبور می کند، به مدت کوتاهی روی وسایل نقلیه بسته می شود. رنگ قرمز روشن خرچنگ ها و تراکم بالای آن ها از دور شبیه به دریایی سرخ دیده می شود.
پس از جفت گیری، خرچنگ ها ماده در لانه های کوچکی در دریا تخم می گذارند و سپس خرچنگ های کوچکی از آن ها بیرون می آیند. بعد از اینکه یک ماه در اقیانوس می مانند، خرچنگ های جوان تنها ۵ میلیمتر می شوند و همراه با بزرگترها مسیر طولانی و دشوار برگشت به خانه را طی می کنند. پس از رسیدن به خشکی در میان شاخه و درخت های افتاده کف جنگل به مدت سه سال ناپدید می شوند.
فعالیت های انسانی شمار خرچنگ های قرمزی که در طول مهاجرت سالانه خود کشته می شوند را افزایش داده است. به همین دلیل کارکنان پارک ملی جزیره کریسمس برخی جاده ها را در این مدت می بندند و از علائم و تابلوهای محل عبور خرچنگ استفاده می کنند. دیوارها و نرده های پلاستیکی هم در طول جاده قرار داده می شود تا مهاجرت امنی را داشته باشند. مهاجرت خرچنگ ها تبدیل به یک جاذبه توریستی در این جزیره شده است.
در ویدئوی زیر می توانید این پدیده بسیار زیبا را تماشا کنید

پدیده منحصر به فرد در جزیره کریسمس استرالیاصدای استرالیا – جزیره کریسمس زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی بسیاری است و به ویژه به علت جمعیت فوق العاده زیاد خرچنگ های قرمز مورد توجه است، گونه ای خرچنگ زمینی بومی این جزیره که هرسال در فصل تولیدمثل مهاجرت تماشایی و بی نظیری از جنگل به ساحل دارند. در آغاز فصل های مرطوب (معمولا اکتبر / نوامبر) بیش از ۵۰ میلیون خرچنگ قرمز بالغ ناگهان از جنگل به ساحل مهاجرت می کنند. این مهاجرت معمولا همزمان در سراسر جزیره اتفاق می افتد. خرچنگ های نر اولین موج مهاجرت را آغاز می کنند و به مرور خرچنگ های ماده به آن ها ملحق می شوند. معمولا پنج تا هفت روز طول می کشد که خرچنگ ها به دریا برسند. باران و آب و هوای ابری و مرطوب سفر آن را به دریا طولانی و دشوار می کند. در زمان اوج مهاجرت، بخش هایی از جاده که تعداد زیادی خرچنگ عبور می کند، به مدت کوتاهی روی وسایل نقلیه بسته می شود. رنگ قرمز روشن خرچنگ ها و تراکم بالای آن ها از دور شبیه به دریایی سرخ دیده می شود. پس از جفت گیری، خرچنگ ها ماده در لانه های کوچکی در دریا تخم می گذارند و سپس خرچنگ های کوچکی از آن ها بیرون می آیند. بعد از اینکه یک ماه در اقیانوس می مانند، خرچنگ های جوان تنها ۵ میلیمتر می شوند و همراه با بزرگترها مسیر طولانی و دشوار برگشت به خانه را طی می کنند. پس از رسیدن به خشکی در میان شاخه و درخت های افتاده کف جنگل به مدت سه سال ناپدید می شوند. فعالیت های انسانی شمار خرچنگ های قرمزی که در طول مهاجرت سالانه خود کشته می شوند را افزایش داده است. به همین دلیل کارکنان پارک ملی جزیره کریسمس برخی جاده ها را در این مدت می بندند و از علائم و تابلوهای محل عبور خرچنگ استفاده می کنند. دیوارها و نرده های پلاستیکی هم در طول جاده قرار داده می شود تا مهاجرت امنی را داشته باشند. مهاجرت خرچنگ ها تبدیل به یک جاذبه توریستی در این جزیره شده است.با صدای استرالیا در تلگرام و اینستاگرام نیز همراه باشیدwww.instagram.com/voaustraliat.me/VOAustralia

Posted by ‎صدای استرالیا‎ on Thursday, December 21, 2017


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اسلایدر , دانستنی های استرالیا , فرهنگی , پیشنهاد سردبیر , گردشگری
ارسال دیدگاه