وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اخبار » هزینه‌های زندگی در استرالیا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان

تاریخ انتشار : 1398/11/13 - 12:35

هزینه‌های زندگی در استرالیا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان

صدای استرالیا– مردم استرالیا از هزینه‌های مسکن گرفته تا خوراک و نگهداری کودک در مقایسه با سایر کشورهای جهان مجبور […]

هزینه‌های زندگی در استرالیا یکی از گران‌ترین کشورهای جهان

صدای استرالیا– مردم استرالیا از هزینه‌های مسکن گرفته تا خوراک و نگهداری کودک در مقایسه با سایر کشورهای جهان مجبور هستند تا هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنند.

مردم استرالیا در مقایسه با مردم کشورهایی همچون آمریکا، ژاپن، انگلیس و نیوزیلند به مراتب هزینه‌های بیشتری را در بخش‌های مختلف زندگی پرداخت می‌کنند بطوریکه علاوه بر هزینه‌های خوراک، مردم استرالیا با افزایش قیمت برق، سوخت، سیگار و حتی آبجو مواجه هستند.

استرالیایی‌ها با وجود آنکه نرخ تورم در کشورشان ۱٫۸ درصد است در مقایسه با مردم سوئیس، ژاپن و یا حتی آمریکا برای هزینه‌های روزانه پول بیشتری را می‌پردازند و علاوه بر آن قیمت نگهداری کودک (کودکستان، مهد کودک و …) در استرالیا یکی از بالاترین قیمت‌ها در سطح جهان است.

در همین رابطه دیلی میل استرالیا تحقیقی را در خصوص قیمت کالاها و خدمات مختلف در استرالیا انجام داده و قیمت‌های بدست آمده را با سایر کشورها مقایسه کرده که جزئیات آن به شرح زیر است:

سوخت و انرژی

قیمت انرژی در استرالیا سه برابر بیشتر از چین بوه و حتی در مقایسه با نیوزیلند نیز بیشتر است.

میانگین قیمت گرمایش، سرمایش، آب و برق برای یک واحد ۸۵ متری در استرالیا ۲۰۵ دلار است در حالیکه این رقم در چین ۷۷ دلار و در نیوزیلند ۱۶۶٫۶ دلار است.

از سوی دیگر قیمت هر لیتر بنزین در استرالیا بطور میانگین ۱٫۵۰ دلار است در حالیکه قیمت هر لیتر بنزین در آمریکا ۱٫۰۸ و در ایران ۰٫۳۵ دلار است.

در لبنان که ۷۴۴ بار از استرالیا کوچکتر است قیمت هر لیتر بنزین ۱٫۳۳ دلار است.

 

غذا (خوراکی و نوشیدنی)

قیمت هر کیلو گوجه در استرالیا تقریبا ۵ دلار است در حالیکه قیمت هر کیلو گوجه در چین ۱٫۷۰ دلار و در انگلیس ۳٫۴۰ دلار است.

قیمت هر کیلو گوشت چرخ کرده در استرالیا ۱۶ دلار است در حالیکه در کانادا و انگلیس قیمت آن به مراتب ارزانتر است.

بطور کلی قیمت مواد غذایی (خوار و بار) در استرالیا ۲۳٫۶ درصد بیشتر از لندن است.

حتی در مورد موز که بصورت گسترده در استرالیا کشت می شود قیمت آن ۵۶ درصد بیشتر از قیمت موز در لندن است و این در حالی است که انگلیس موز را وارد می کند نه تولید.

قیمت هر کیلو موز در استرالیا ۳٫۵۱ دلار و در لندن ۲٫۲۳ دلار است.

سیگار و مشروب

سیگار در استرالیا از بقیه کشورهای جهان گران تر است بطوریکه قیمت میانگین هر پاکت سیگار در این کشور ۳۰ دلار است در حالیکه قیمت هربسته سیگار بطور میانگین در نیوزیلند ۲۹ دلار و در سنگاپور ۱۵ دلار است.

قیمت مشروب نیز در استرالیا بسیار گران است و حتی شاید در کشورهای مذهبی نیز وضعیت به این گونه نباشد.

برای مثال یک بطری نیم لیتری آبجو داخلی بطور میانگین در استرالیا ۵٫۲۰ دلار است در حالیکه در ژاپن قیمت آن ۳٫۵۲ دلار است.

در روزهای اخیر دولت فدرال بار دیگر مالیات نوشیدنی های الکلی را افزایش داد. به مدت ۳۵ سال است که در استرالیا هر شش ماه یکبار مالیات نوشیدنی های الکلی افزایش می یابد.

نگهداری کودک

با توجه به هزینه های بالای زندگی والدین مجبور هستند تا کودکان خود را به مراکز نگهداری کودک همچون کودکستان ها بسپارند تا بتوانند به سرکار بروند.

این در حالی است که هزینه نگهداری کودک در استرالیا بعد از سوئیس و هلند، گران‌ترین هزینه در کل جهان است و این در حالی است که حقوق افرادی که در زوریخ کار می‌کنند دو برابر افرادی است که در استرالیا کار می‌کنند.

حقوق میانگین هفتگی در استرالیا یکهزار و ۶۳۴ دلار است در حالیکه هزینه ماهانه کودکستان در این کشور یکهزار و ۸۰۴ دلار است.

هزینه ماهانه کودکستان در آمریکا یکهزار و ۳۴۵ دلار و در ژاپن ۶۶۴ دلار است.

خرید یا اجاره خانه

وضعیت خرید یا اجاره خانه و هزینه های مربوط به آن نیز همانند موارد قبلی است بطوریکه افرادیکه بدنبال خرید خانه در مرکز شهرهای استرالیا هستند باید بطور میانگین برای هر متر مربع ۷ هزار و ۷۷۵ دلار پول پرداخت کنند که این قیمت خیلی گران‌تر از قیمت خانه در آمریکا و نیوزیلند است.

وضعیت اجاره خانه نیز در استرالیا به همین شکل است. برای مثال برای اجاره آپارتمان یک خوابه در سیدنی بطور میانگین باید ماهیانه ۲ هزار و ۵۴۵ دلار کرایه پرداخت شود که این قیمت ۵۰ درصد گران‌تر از کرایه خانه در توکیو است. قیمت کرایه آپارتمان یک خوابه در توکیو بطور میانگین ماهانه یکهزار و ۶۹۷ دلار است.

اگر شما به یک واحد سه خوابه در سیدنی نیاز داشته باشید باید ماهیانه ۴ هزار و ۳۹۱ دلار کرایه پرداخت کنید.

سرگرمی

اگر استرالیایی‌ها قصد شام خوردن در بیرون از خانه را داشته باشند بهتر است که کارت اعتباری خود را بهمراه داشته باشند. یک وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران رده متوسط در حدود ۸۰ دلار هزینه دارد که البته در سیدنی این رقم به ۸۸ دلار می‌رسد.

این امر سبب شده تا استرالیا از لحاظ صرف غذا در بیرون از خانه یکی از گران قیمت‌ترین کشورها باشد. البته در این رابطه کشورهای اسکاندیناوی همچون دانمارک، نروژ و سوئد گران‌تر از استرالیا هستند.

در استرالیا برای خرید ساندویچ از مک دونالد ۱۲ دلار باید پول پرداخت کنید در حالیکه در نیوزیلند، کانادا، آمریکا و انگلیس قیمت یک مک دونالد بزرگ ارزانتر از استرالیا است.

در استرالیا قیمت بلیط سینما بطور متوسط ۱۸ دلار است در حالیکه در فرانسه قیمت بلیط سینما ۱۶ دلار و در چین ۹٫۶۶ دلار است.

حمل و نقل عمومی

حتی برای آنهایی که به دلیل هزینه از خودروی شخصی استفاده نمی‌کنند، حمل و نقل عمومی در استرالیا در مقایسه با سیار کشورها گران است.

در استرالیا برای یک بلیط یک طرفه باید بطور میانگین ۴٫۲۲ دلار پرداخت شود در حالیکه در نیویورک قیمت بلیط یک طرفه ۴ دلار و در پکن ۰٫۴۰ دلار است.

هزینه ماهیانه استفاده از حمل و نقل عمومی در استرالیا که بطور میانگین ۱۵۰ دلاراست باعث شده تا استرالیا از این نظر سومین کشور گران جهان باشد. ایرلند و ایسلند در این رابطه گران تر از استرالیا هستند.

حتی بلیط های فصلی در نروژ، سوئیس و سوئد ارزان تر از استرالیا هستند.

لباس

برای آنها که اهل مد هستند در استرالیا نمونه‌های متنوع و جذابی یافت می‌شود که البته قیمت آنها هم تقریبا گران است.

بطور مثال قیمت لباس تابستانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای همچون Zara  در استرالیا ۵۸ دلار است در حالیکه در نیوزیلند یا فرانسه این قیمت ۵۳ دلار است.

یک شلوار جین نیزدر استرالیا ۹۶ دلار قیمت دارد در حالیکه در آمریکا قیمت آن ۶۴ دلار است.

منبع: دیلی میل

 

اخبار مرتبط:

خبر بد برای سیگاری ها: افزایش مجدد قیمت سیگار در استرالیا

افزایش قیمت مواد غذایی در فروشگاه‎های استرالیا برای حمایت از کشاورزان


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه