وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اجتماعی » نشانه‌هایی از بهبود وضعیت اجاره بها نمایان شد

تاریخ انتشار : 1403/04/19 - 6:05

نشانه‌هایی از بهبود وضعیت اجاره بها نمایان شد

صدای استرالیا– تعداد محله‌هایی در استرالیا که خانوارها با فشار جدی اجاره‌بها مواجه هستند، در ماه گذشته افزایش یافته است، […]

نشانه‌هایی از بهبود وضعیت اجاره بها نمایان شد

صدای استرالیا– تعداد محله‌هایی در استرالیا که خانوارها با فشار جدی اجاره‌بها مواجه هستند، در ماه گذشته افزایش یافته است، اما نشانه‌های اولیه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد فشار در برخی مناطق شروع به کاهش کرده است.

طبق آخرین شاخص رنج اجاره‌بها (Rent Pain) که تحلیلگران املاک  Suburbtrends تهیه کرده‌اند، سهم محله‌های سراسر کشور که در وضعیت رنج شدید اجاره قرار دارند، از ۷۲٫۲۵ درصد در ماه ژوئن به ۷۲٫۹۰ درصد در این ماه افزایش یافته است.

این افزایش ناشی از افزایش اجاره بها در کوئینزلند (از ۸۰٫۹۸ درصد ایالت به ۸۱٫۲۲ درصد) و استرالیای جنوبی (از ۷۰٫۸۵ به ۸۰٫۱۵ درصد) بوده است.

این گزارش خواستار مداخلات هدفمند برای رسیدگی به مسائل مربوط به توانایی پرداخت اجاره شده و خاطرنشان کرده است که اجاره‌های غیرقابل‌تحمل تأثیر منفی بر کل اقتصاد دارد.

کنت لاردنر، بنیانگذار و مدیر عامل Suburbtrends گفت: تأثیر اجاره بهای بالا بر بودجه خانوار عمیق است.

وی افزود: بسیاری از خانواده‌ها مجبورند بخش قابل توجهی از درآمد خود را به مسکن اختصاص دهند که برای سایر مخارج ضروری جای کمی باقی می‌گذارد. بنابراین ضروری است که سیاستگذاران، بر کاهش هزینه‌های اجاره به سطوح پایدار تمرکز کنند.

در کوتاه‌مدت، تعداد کمی از دولت‌ها سیاست‌هایی را برای کاهش هزینه‌های اجاره معرفی کرده‌اند و در عوض عمدتا بر هدف ملی ساخت ۱٫۲ میلیون خانه در پنج سال آینده برای افزایش عرضه و کاهش تدریجی قیمت مسکن تمرکز کرده‌اند.

دولت فدرال در بودجه ماه می، کمک اجاره مشترک المنافع را افزایش داد، در حالی که قلمرو پایتختی همچنان تنها حوزه‌ قضایی است که نوعی محدودیت برای افزایش اجاره را اعمال می‌کند. مالکان در این قلمرو باید برای افزایش قیمت‌ها بیش از ۱۰ درصد تورم اجاره، مجوز ویژه درخواست کنند.

طبق این گزارش، قلمرو پایتختی استرالیا تنها ایالت یا قلمرویی در استرالیا است که اجاره‌بها در ۱۲ ماه گذشته کاهش یافته است، هرچند این کاهش بسیار جزئی و به میزان ۱۴ صدم درصد بوده است.

اما در حالی که تصویر کلی همچنان حاکی از غیرقابل‌تحمل بودن وضعیت اجاره‌بها است، در گزارش این ماه برخی نشانه‌های کوچک از امیدواری نمایان شده است.

تعداد محله‌های نیو‌ساوت‌ولز، ویکتوریا، استرالیای غربی و به‌ویژه تاسمانی که با رنج شدید اجاره مواجه هستند، همگی کاهش یافته است، در حالی که نرخ خالی بودن در محله‌هایی مانند مریکویل در وست سیدنی، و همچنین مرکز ملبورن و سیدنی، افزایش غیرمنتظره‌ای را نشان می‌دهد.

اما لاردنر گفت که این نشانه‌های اولیه کاهش فشار نباید این واقعیت را پنهان کند که بازار اجاره همچنان به مستاجران فشار وارد می‌کند.

وی گفت: بهبودهای جزئی در ایالت‌هایی مانند تاسمانی امیدوارکننده است، اما نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که اجاره بهای بالا همچنان برای بسیاری از خانوارها بار سنگینی است.

لاردنر افزود: ثبات در اجاره بها کافی نیست؛ ما نیاز داریم که اجاره بها به کمتر از ۳۰ درصد درآمد خانوار کاهش یابد تا توانایی پرداخت بلندمدت تضمین شود.

منبع: ۹ نیوز


برچسب ها : ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه