وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اجتماعی » محققان می گویند: مدارس منتخب چندان فرقی با مدارس معمولی ندارند

تاریخ انتشار : 1403/04/17 - 5:56

محققان می گویند: مدارس منتخب چندان فرقی با مدارس معمولی ندارند

صدای استرالیا– بر اساس یک مطالعه ۱۱ ساله در مورد سیستم تحصیلی استرالیا، دانش آموزان باهوش ممکن است از رفتن […]

محققان می گویند: مدارس منتخب چندان فرقی با مدارس معمولی ندارند

صدای استرالیا– بر اساس یک مطالعه ۱۱ ساله در مورد سیستم تحصیلی استرالیا، دانش آموزان باهوش ممکن است از رفتن به یک مدرسه برتر از نظر علمی در بلند مدت الزاما نتایج خاصی دریافت نکنند.

هزاران والدین استرالیایی هر ساله مبالغ هنگفت و ساعت‌های بی‌شماری را صرف آماده‌سازی فرزندان خود با امتحانات آموزشی و تمرینی برای شرکت در امتحانات ورودی چنین مدارسی می‌کنند.

ملیسا تام، محقق دانشگاه ویکتوریا، گفت: «مطالعات نشان می‌دهد که والدین مایلند فرزندان خود را در مدارس انتخابی ثبت‌نام کنند، زیرا معتقدند این امر شانس ورود فرزندانشان به دانشگاه‌های معتبر و کسب شغلی با درآمد خوب و با موقعیت بالا را افزایش می‌دهد.»

در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه ویکتوریا تقریباً ۳۰۰۰ دانش‌آموز را از سن ۱۵ سالگی در سال ۲۰۰۹ با استفاده از «بررسی‌های طولی جوانان استرالیا» (LSAY) ردیابی کردند. (منظور از بررسی‌های طولی مطالعاتی است مکرر که بر تغییرات یک گروه معین در یک دوره زمانی انجام می شود)

همانطور که انتظار می‌رفت، دانش آموزانی که در مدارس انتخابی شرکت می‌کردند به طور متوسط در آزمون‌های خواندن و ریاضی نمره بالاتری کسب کردند. با این حال هنگامی که سنین ۱۹ و ۲۵ سالگی ارزیابی شدند تفاوت کمی در نتایج تحصیلی یا شغلی بین دانش‌آموزان مدارس انتخابی و همسالان غیرانتخابی آنها وجود داشت.

این مطالعه نشان داد که ۸۱ درصد از دانش‌آموزان مدارس انتخابی در ۱۹ سالگی شغل یا محل دانشگاه خود را مشخص کردند، این در حالی است که دانش آموزان مدارس غیرانتخابی هم تفاوت چندانی ندارند و ۷۷٫۶ درصد از این افراد هم شغل و یا دانشگاه خود را انتخاب کرده بودند.

در همین حال زمانی که تفاوت‌ها در زمینه اجتماعی-اقتصادی، جنسیت و موقعیت جغرافیایی دانش‌آموزان در نظر گرفته شد، همین تفاوت اندک هم از بین رفت. در حالی که مدارس انتخابی بخشی از سیستم آموزشی دولتی هستند، درصد بالایی از دانش‌آموزانی که در آن شرکت می‌کنند از خانواده‌های اجتماعی-اقتصادی بالا هستند که می‌توانند هزینه تدریس خصوصی را برای آزمون انتخاب تحصیلی بپردازند.

اندرو وید، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «ما استدلال می‌کنیم که مدارس انتخابی آکادمیک در بخش دولتی با اصول آموزش فراگیر و عادلانه که زیربنای سیستم مدارس استرالیا است، در تضاد است.» نیو ساوت ولز مرکز اکثر مدارس انتخابی کشور است که در حال حاضر تعداد آنها به ۴۶ می‌رسد. کوئینزلند و ویکتوریا هر دو دارای چهار مدرسه انتخابی هستند، در استرالیای غربی فقط یک مدرسه وجود دارد و تاسمانی، استرالیای جنوبی، کانبرا و قلمرو شمالی  چنین مدارسی ندارند. 

منبع: ۹ نیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه