وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | Thursday 30 May 2024
» اجتماعی » قدرتمندترین و ضعیف ترین پاسپورتهای جهان در سال ۲۰۲۱

تاریخ انتشار : 1399/10/19 - 3:27

قدرتمندترین و ضعیف ترین پاسپورتهای جهان در سال ۲۰۲۱

صدای استرالیا– در تازه‌ترین رتبه‌بندی جهانی “شاخص گذرنامه” در سال ۲۰۲۱،گذرنامه ایران یکی از ده گذرنامه ضعیف و در جایگاه […]

قدرتمندترین و ضعیف ترین پاسپورتهای جهان در سال 2021

صدای استرالیادر تازه‌ترین رتبه‌بندی جهانی “شاخص گذرنامه” در سال ۲۰۲۱،گذرنامه ایران یکی از ده گذرنامه ضعیف و در جایگاه ۱۰۱-ام در میان ۱۱۰ پاسپورت قرار گرفته است که اجازه سفر بدون ویزا به ۴۱ کشور را دارد.

در این رتبه بندی پاسپورت ژاپن قدرتمند‌ترین و پاسپورت افغانستان ضعیف‌ترین سند مسافرتی شناخته شده است.

استرالیا در رتبه هشتم با اجازه سفر بدون ویزا به ۱۸۴ کشور و نیوزلند در رتبه هفتم قرار دارند.

در شاخص گذرنامه نهاد “هنلی”، گذرنامه ژاپن معتبرترین در جهان است و دارندگان این گذرنامه با کمترین محدودیت و نیاز به اخذ روادید قادر به سفر بیشترین کشورهای جهان هستند.

شهروندان ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و آلمان با سفر به حدود ۱۹۰ کشور و منطقه بدون ویزا قدرتمندترین پاسپورتها‌ را در اختیار دارند.

در قعر این جدول به ترتیب افغانستان، عراق، سوریه، پاکستان، سومالی، یمن، منطقه تحت کنترل دولت خودگردان فلسطین، لیبی، نپال و کره شمالی قرار گرفته اند.

شهروندان افغانستان تنها به ۲۶ و عراق به ۲۸ کشور و منطقه می‌توانند بدون ویزا سفر کنند.

نهاد هنلی و پارتنر در ۱۶ سال اخیر پاسپورت کشورها را از نظر امکان سفر بدون ویزا به کشورها و مناطق مختلف ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند.

این نهاد گفته که فهرست ۱۹۹ گذرنامه را براساس داده‌های سازمان حمل و نقل هوایی بین‌المللی (IATA) و تحقیق خود این نهاد به ۲۲۷ مقصد سفر در دنیا رده بندی کرده است.

براساس آخرین تغییرات در مقررات ویزای کشورها و توافق‌های میان کشورها برای رفع ویزا و تسهیلات برای شهروندان کشورهای دیگر در نظر گرفته می‌شود.

قدرت پاسپورت کشورها یکی از چندین شاخص شرکت‌های مالی برای رتبه بندی ریسک کشورها برای سرمایه گذاری نیز در نظر گرفته می‌شود.

در سال جاری که شیوع کرونا محدودیت موقتی سفر برای کشورهایی با پاسپورت‌های معتبر را نیز ایجاد کرده، در این رتبه بندی لحاظ نشده است.

بسیاری از کشورها محدودیت‌هایی را برای سفر اتباع بریتانیا که اکنون محل شیوع ویروس جهش یافته جدید کرونا شناخته شده، و آمریکا که با شیوع گسترده کرونا مواجه است، وضع کرده اند.

اما در فهرست شاخص هنلی، بریتانیا و آمریکا در جایگاه هفتم قدرتمندترین پاسپورت جهان قرار گرفته اند.

منبع: بی بی سی فارسی


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه