وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 19 June 2024
» اخبار » فیس‌بوک دسترسی استرالیایی‌ها به اخبار را مسدود کرد

تاریخ انتشار : 1399/11/30 - 7:06

فیس‌بوک دسترسی استرالیایی‌ها به اخبار را مسدود کرد

صدای استرالیا– فیس‌بوک در واکنش به قانون پیشنهادی رسانه‌ای، دسترسی کاربران استرالیایی را برای خواندن و به اشتراک‌گذاری اخبار محلی […]

فیس بوک درسترسی استرالیایی‌ها به اخبار را مسدود کرد

صدای استرالیا– فیس‌بوک در واکنش به قانون پیشنهادی رسانه‌ای، دسترسی کاربران استرالیایی را برای خواندن و به اشتراک‌گذاری اخبار محلی و بین‌المللی، مسدود کرد.

فیس‌بوک در یک پست وبلاگی در تشریح این اقدام خود نوشت: قانون پیشنهادی، از اساس درک نادرستی از رابطه بین پلتفرم ما و ناشرانی دارد که برای انتشار محتوای خبری‌شان از آن استفاده می‌کنند.

این شبکه اجتماعی افزود: این قانون، ما را در برابر یک انتخاب سخت قرار داد: تلاش برای پیروی از قانونی که واقعیات این رابطه را نادیده می‌گیرد، یا لغو اجازه انتشار محتوای خبری روی سرویس‌های ما در استرالیا. با اندوه بسیار، ما گزینه دوم را انتخاب می‌کنیم.

استرالیا قصد دارد با تصویب یک قانون رسانه‌ای جدید، شرکت‌های فناوری از جمله فیس‌بوک و گوگل را بابت بازنشر اخبار، به تسهیم درآمد با موسسات خبری و رسانه‌ای ملزم کند؛ زیرا فعالیت این شرکت‌های بزرگ فناوری، درآمد تبلیغات ناشران خبر و روزنامه‌ها را به شدت کاهش داده است. بر اساس این قانون، شرکت‌ها ملزم به توافق بر سر مبلغ تسهیم درآمد با موسسات رسانه‌ای خواهند بود.

علاوه بر فیس‌بوک، گوگل نیز تهدید کرده که سرویس‌ جست‌وجوی خود را از استرالیا خارج می‌کند؛ در عین حال گوگل تا کنون با چند ناشر رسانه‌ای توافقنامه‌هایی برای تسهیم درآمد امضا کرده است.

از روز پنج‌شنبه، صفحات ناشران خبری استرالیایی در فیس‌بوک، خالی شده است. این مساله روی نهادهای دولتی استرالیا نیز تاثیر گذاشته و محتوای صفحات آنها نیز از دسترس خارج شده است.

کاربران در توییتر گزارش کرده‌اند که مطالب صفحات نهادهایی مانند اداره هواشناسی، سازمان آتش‌نشانی و خدمات اضطراری استرالیای غربی و وزارت بهداشت کویینزلند، از دسترس خارج شده است.

فیس‌بوک اعلام کرد: ناشران به اختیار خود، محتوای خبری را روی فیس‌بوک منتشر می‌کنند؛ زیرا این کار به آنها امکان می‌دهد که اشتراک بیشتری بفروشند، جامعه مخاطبان‌شان را بزرگ کنند و درآمد تبلیغات خود را افزایش دهند.

فیس‌بوک تاکید کرده که این پلتفرم در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۵٫۱ میلیارد دلار درآمد از ارجاع به اخبار تولید کرده که ۴۰۷ میلیون دلار استرالیا از این محل به ناشران رسیده است.

این اقدام فیس‌بوک موجب خشم مقامات در استرالیا شده است. از جمله جاش فریدنبرگ، وزیر خزانه‌داری استرالیا که پیش‌تر گفته بود مذاکرات سازنده‌ای با مارک زاکربرگ، مدیر ارشد اجرایی فیس بوک داشته است، این اقدام فیس‌بوک را محکوم کرد و گفت: کار فیس‌بوک اشتباه بود. اقدامات فیس‌بوک غیرضروری است و موجب آسیب دیدن شهرت این شرکت در استرالیا می‌شود.

تحلیلگران رسانه‌ای جهان نیز این اقدام فیس‌بوک را تقبیح کرده و آن را قلدری دانسته‌اند.

منبع: الجزیره

 


برچسب ها :
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه