وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ | Thursday 18 April 2024
» اجتماعی » عملیات در قطب جنوب؛ سفر ۷ هزار کیلومتری برای نجات یک بیمار

تاریخ انتشار : 1402/06/14 - 2:27

عملیات در قطب جنوب؛ سفر ۷ هزار کیلومتری برای نجات یک بیمار

صدای استرالیا - مقامات استرالیا اعلام کردند که یکی از اعضای تیم تحقیق این کشور در ایستگاهی دورافتاده در قطب جنوب را، با فرستادن یک کشتی یخ‌شکن به آن منطقه آنهم در فصل زمستان قطب جنوب نجات دادند.


صدای استرالیا – مقامات استرالیا اعلام کردند که یکی از اعضای تیم تحقیق این کشور در ایستگاهی دورافتاده در قطب جنوب را، با فرستادن یک کشتی یخ‌شکن به آن منطقه آنهم در فصل زمستان قطب جنوب نجات دادند.

این کشتی یخ‌شکن بیش از ۳ هزار کیلومتر را از شهر هوبارت واقع در جزیره تاسمانی در جنوب شرقی استرالیا طی کرده تا به ایستگاه تحقیقاتی کیسی (Casey) در قطب جنوب برسد و این بیمار را از آنجا برگرداند.

در بیانیه دولت آمده است که این پژوهشگر بیمار، با توجه به تشدید وضعیت بیماری‌اش به مراقبت‌های پزشکی تخصصی نیاز داشته که در محل فعالیتش در قطب جنوب وجود نداشته است.

ایستگاه تحقیقاتی کیسی، یکی از سه ایستگاه دائمی است که توسط استرالیا در سواحل قطب جنوب اداره می‌شود و حدود ۱۵۰ پرسنل دارد. البته بخش زیادی از این تیم در تابستان در این منطقه کار می‌کنند و در زمستان‌های قطب جنوب تنها یک تیم ۱۶ تا ۲۰ نفره در پایگاه باقی می‌ماند.

این کشتی یخ‌شکن نیز مجبور شده پس از چند روز دریانوردی در آب‌های ناآرام و پرخطر اقیانوس منجمد جنوبی، سرانجام یخ‌ها را بشکند تا به مکانی نزدیک باشد که بتواند دو هلیکوپتر را مستقر کند. این دو هلیکوپتر سرانجام یکشنبه گذشته به ایستگاه تحقیقاتی کیسی رسیدند و بیمار را از مسیر هوا به کشتی منتقل کردند.

راب کلیفتون، مدیر برنامه‌های علمی و پروژه‌های تحقیقاتی استرالیا در قطب جنوب اعلام کرد که این یخ‌شکن اکنون در راه بازگشت به هوبارت است و انتظار می‌رود هفته آینده به این شهر بندری برسد.

او با اشاره به اینکه کشتی یخ‌شکن تا پایان این ماموریت در مجموع حدود ۷۰۰۰ کیلومتر را طی خواهد کرد، گفت برای دولت استرالیا بازگرداندن این پژوهشگر بیمار به تاسمانی برای مراقبت‌های پزشکی تخصصی، «یک اولویت» بوده است.

اگرچه ایستگاه تحقیقاتی کیسی به یک مرکز پزشکی کوچک مجهز است، اما امکانات لازم برای درمان‌های تخصصی را ندارد.

پرواز به پایگاه‌های تحقیقاتی قطب جنوب، معمولاً در ماه‌های زمستان امکان‌پذیر نیست؛ زیرا دمای هوا در این منطقه تا منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد، نور کمی وجود دارد و وقوع کولاک‌های ناگهانی نیز رایج است.

بیماری این پژوهشگر اعلام نشده است و در اطلاعیه دولت استرالیا تنها آمده است که دیگر پرسنل ایستگاه‌های این کشور در قطب جنوب در سلامت به سر می‌برند.

منبع: یورونیوز


برچسب ها :
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه