وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 20 July 2024
» اخبار » عضو سابق ارتش استرالیا: همرزمانم در افغانستان مرتکب قتل و کشتار شده‌اند

تاریخ انتشار : 1398/12/28 - 11:12

عضو سابق ارتش استرالیا: همرزمانم در افغانستان مرتکب قتل و کشتار شده‌اند

صدای استرالیا - یک نظامی سابق استرالیایی از بخش کماندوهای ویژه ارتش این کشور می‌گوید شاهد قتل و کشتار از سوی دیگر سربازان استرالیایی در افغانستان بوده است.


صدای استرالیا – یک نظامی سابق استرالیایی از بخش کماندوهای ویژه ارتش این کشور می‌گوید شاهد قتل و کشتار از سوی دیگر سربازان استرالیایی در افغانستان بوده است.

عضو پیشین نیروی هوایی استرالیا به تلویزیون دولتی این کشور گفت که شاهد بوده که همرزمانش شهروندان بی سلاح افغان را هدف گرفته‌اند. این نظامی سابق استرالیایی درگزارشی مستند با عنوان «کشتار محرمانه» که از برنامه «چهارگوشه» پخش شد، گفت: «شما نمی‌توانید مردم غیرمسلح را بکشید و نام آن را قتل نگذارید.» به گفته او «بسیاری از این نظامیان اگر دادگاهی تشکیل شود به زندان خواهند رفت.»

یکی از این دسته اتهام‌ها به کشته شدن یک روحانی به همراه پسرش در سال ۲۰۱۲ میلادی بر می‌گردد. این روحانی در جریان حمله هوایی اسکادران دوم نیروی هوایی استرالیا کشته شد. به گفته این نظامی سابق این حمله که در ۳۱ اوت سال ۲۰۱۲ بوقوع پیوست یک قتل آشکار بوده است. تحقیقات وزارت دفاع استرالیا بعدها نشان داد که هیچ عمل «غیرقانونی» از سوی نظامیان این کشور سر نزده است.

دکتر فیل شیلتن به وب سایت خبری «نیشن» گفته است که تحقیقات وزارت دفاع در خصوص این «جنایات» کاملا بیهوده بوده است. به گفته او «مثل این می ماند که پلیسی را بفرستید تا روی جرایم پلیسی» تحقیق کند. آقای شیلتون می گوید: «خوب است که برخی افراد در داخل ارتش استرالیا حاضر به صحبت کردن هستند، اما اگر قرار باشد هر کسی که در این باره صحبت می کند با اراده وزارت دفاع، به دادگاه برود بیتردید کسی در این باره حرفی نخواهد زد.»

در ماه اکتبر، ارگان عالی حقوق بشر افغانستان گفت که یک کشاورز افغان و پسرش در روستایی در ولایت ارزگان در حالی که خواب بودند مورد حمله نیروهای استرالیایی قرارگرفته و کشته شدند. هم چنین مشخص شده است که در همان سال ۲۰۱۰ نیروهای استرالیایی پنج غیرنظامی که در مقابل پایگاه استرالیا در افغانستان دست به اعتراض زده بودند را کشته اند. ناتو پیش تر این ادعا را رد کرده است.

گروه دیده بان حقوق بشر هم گزارش هایی منتشرکرده است مبنی براینکه نیروهای استرالیایی بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳، بیشتر برای نمایش اقتدار خود شهروندان بی سلاح افغان در ولایت ارزگان را به قتل رسانده اند. دیده بان حقوق بشر از دولت استرالیا خواسته تا هرچه سریعتر دادگاه های ویژه جنایت جنگی برای نظامیان متهم بر پا کند.

نظامیان خارجی در افغانستان، در دو دهه اخیر مصونیت مطلق قضایی داشته اند و با وجود اتهامات فراوان، دستگاه قضایی افغانستان و محاکم محلی نمی توانند آنها را مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی
ارسال دیدگاه