وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ | Friday 8 December 2023
» اخبار » راهکارهایی برای اجتناب از افزایش اجاره‌بهای غیر منطقی مسکن

تاریخ انتشار : 1401/03/28 - 6:30

راهکارهایی برای اجتناب از افزایش اجاره‌بهای غیر منطقی مسکن

صدای استرالیا– رشد اجاره‌بها در استرالیا هم زمان با کمبود املاک اجاره‌ای، اجاره‌نشین‌ها را دچار سردرگمی و استیصال کرده است. […]

راهکارهایی برای اجتناب از افزایش اجاره‌بهای غیر منطقی

صدای استرالیا– رشد اجاره‌بها در استرالیا هم زمان با کمبود املاک اجاره‌ای، اجاره‌نشین‌ها را دچار سردرگمی و استیصال کرده است.

به هر حال شما هم ممکن است با این موضوع مواجه شوید و در این صورت، دانستن اینکه چه حقوق و امکاناتی دارید، می‌تواند مفید باشد.

 

دلیل رشد اجاره بها

رشد اجاره بها، پدیده تازه‌ای نیست؛ اما اخیرا شکلی گسترده به خود گرفته است.

کامرون کوشر، مدیر تحقیقات اقتصادی PropTrack، این مساله را به دلیل قانون عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید در شرایط فعلی، میزان تقاضا برای املاک از عرضه بیشتر است.

به گفته وی، نرخ‌های اجاره با شروع همه‌گیری در سیدنی و ملبورن به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت و افرادی که در خانه‌های اشتراکی زندگی می‌کردند، به منظور برخورداری از فضای بیشتر، به خانه‌های خود که پیشتر اجاره می‌دادند، برگشتند و این مساله عرضه مسکن را در بازار اجاره کاهش داد.

کوشر می‌افزاید: علاوه بر این، حالا که مرزها باز شده، شاهد رشد تعداد سرمایه‌گذارانی هستیم که به جای اجاره‌های طولانی مدت، به اجاره‌های کوتاه مدت روی آورده‌اند و این مساله باز هم به عرضه فشار وارد کرده است.

 

رشد معقول قیمت چقدر است؟

متاسفانه تعریف ملی از رشد معقول اجاره‌بها وجود ندارد؛ اما می‌توانید با بررسی متوسط قیمت اجاره املاک مشابه در محله‌ مدنظر، حدود قیمت را به دست بیاورید.

بنابراین، اگر همه املاک اطراف حدود ۵ درصد رشد کرده، منطقی است که شما هم همین میزان رشد اجاره‌بها را انتظار داشته باشید.

اما اگر ملک قابل مقایسه‌ای در محدوده مورد نظر نیست، متاسفانه مشاور املاک قدرت بیشتری در چانه‌زنی و مذاکره خواهد داشت.

اجاره بها هر چند وقت یک‌بار بالا می‌رود؟

این موضوع به ایالتی که در آن هستید بستگی دارد. اما معمولا در دوره قرارداد اجاره، نرخ آن بالا نمی‌رود.

البته به گفته دیاسواتی ماردیاسمو، اقتصاددان ارشد PRD، استثناهایی هم وجود دارد.

وی توضیح می‌دهد: مواردی هست که موجر می‌تواند در طول دوره قرارداد اجاره، مبلغ را افزایش دهد. البته این موضوع باید از همان ابتدا در اجاره‌نامه ذکر شده باشد.

 

زمان اعلام افزایش اجاره بها

قانون ایالت‌های مختلف در این زمینه هم متفاوت است.

در نیوساوت‌ولز، ویکتوریا، استرالیای غربی، استرالیای جنوبی و تاسمانی، موجر باید حداقل ۶۰ روز زودتر موضوع افزایش اجاره بها را اطلاع دهد. قوانین کوئینزلند نیز زمان دو ماهه را در نظر گرفته است. اما این مهلت در قلمرو پایتختی ۸ هفته و در قلمرو شمالی ۳۰ روز است.

همچنین عطف به ماسبق کردن افزایش اجاره بها غیر قانونی است.

 

می‌شود چانه زد؟

همیشه امکان چانه‌زدن و مذاکره هست؛ ولی باید اطلاعات‌تان را درباره قیمت املاک در بازار مدنظر بالا ببرید و بتوانید استدلال‌تان را درباره منصفانه نبودن افزایش اعلامی، به کرسی بنشانید.

به گفته کیسی مک‌دانلد، مسوول اجاره در آژانس مدیریت املاک Different، می‌توانید مذاکره کنید و چانه بزنید یا راه‌های دیگری را برای مصالحه امتحان کنید؛ مثلا پیشنهاد عقد قرارداد اجاره بلندمدت‌تری را با اجاره بهای پایین‌تر بدهید یا مثلا هزینه تعمیرات و نوسازی خانه را در قبال ثابت ماندن اجاره‌بها به مالک بدهید.

اما به گفته مک‌دانلد، هر کاری می‌کنید، آرامش‌ و ادب را فراموش نکنید.

 

از کجا کمک بگیریم؟

اگر فکر می‌کنید که افزایش اجاره‌بها عادلانه‌ نیست؛ اما موجر زیربار نمی‌رود، نهادهایی هست که می‌توانند به کمک شما بیاید.

اکثر ایالات و قلمروها دارای دادگاه‌های مدنی و اداری هستند که مستاجران، در صورت رشد بیش از حد اجاره بها، می‌توانند به آنها مراجعه و حکم بگیرند.

در استرالیای غربی، مستاجران می‌توانند به دادگاه‌های بدوی طرح دعوا کنند.

در ویکتوریا، مستاجران می‌توانند ظرف ۳۰ روز برای بررسی اجاره‌بها به دپارتمان امور مصرف‌کنندگان (https://www.consumer.vic.gov.au/) مراجعه کنند. در تاسمانی نیز می‌شود از کمیسیون اجاره مسکن، درخواست بازبینی کرد.

اگر این نهادها تشخیص دهند که اجاره‌بها نامعقول است، دست بسیار بالاتری برای مذاکره خواهید داشت.

منبع: news.com.au


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه