وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ | Tuesday 28 May 2024
» اخبار » توافق بین کانبرا و واشنگتن؛ استرالیا موشک تولید و به آمریکا صادر می‌کند

تاریخ انتشار : 1402/05/08 - 5:28

توافق بین کانبرا و واشنگتن؛ استرالیا موشک تولید و به آمریکا صادر می‌کند

صدای استرالیا - مقامات ارشد واشنگتن و کانبرا پس از گفت‌وگوهای سطح بالا بین دو کشور گفتند که ایالات متحده به‌دنبال تقویت ذخایر تسلیحاتی خود با کمک به استرالیا برای توسعه صنعت تولید و صادرات موشک است.


صدای استرالیا – مقامات ارشد واشنگتن و کانبرا پس از گفت‌وگوهای سطح بالا بین دو کشور گفتند که ایالات متحده به‌دنبال تقویت ذخایر تسلیحاتی خود با کمک به استرالیا برای توسعه صنعت تولید و صادرات موشک است.

ریچارد مارلز، وزیر دفاع استرالیا این پروژه را پس از دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و لوید آستین، رئیس پنتاگون اعلام کرد.

مارلز با ستایش از این ابتکار به‌عنوان تقویت پایگاه دفاعی و صنعتی کشور به خبرنگاران گفت: امیدواریم تا دو سال دیگر شاهد آغاز ساخت موشک در استرالیا باشیم.

وی افزود: ما واقعا از اقداماتی که در رابطه با ایجاد یک شرکت سلاح‌های هدایت شونده و مهمات انفجاری در کشور انجام می‌دهیم خرسندیم.

در این پروژه، استرالیا سیستم‌های موشک پرتاب چندگانه هدایت شونده یا GMLRS را توسعه خواهد داد.

آستین گفت که این طرح به ایالات متحده کمک می‌کند تا پیشینه فناوری و پایگاه صنعتی دفاعی خود را تقویت کند.

وی افزود که ایالات متحده تا سال ۲۰۲۵ به استرالیا کمک خواهد کرد تا سیستم‌های موشکی هدایت شونده چند پرتابی تولید کند.

واشنگتن اکنون برای کمک به استرالیا برای ایجاد صنعت موشکی داخلی تقریبا از صفر شروع خواهد کرد تا بتواند یک خط تولید قابل اعتماد برای نیروهای مسلح خود در این مسیر ایجاد کند.

جنگ در اوکراین ضعف‌های بسیاری از زنجیره‌های تامین نظامی غرب را آشکار کرده و به‌طور پیوسته ذخایر موشک و مهمات دیگر را کاهش داده است.

استرالیا در حال حاضر بازسازی نیروهای مسلح خود را آغاز کرده است و به سمت قابلیت‌های حمله دوربرد در تلاش برای دور نگه داشتن دشمنان احتمالی مانند چین است.

دیدار دو روزه مقامات استرالیایی و آمریکایی که روز شنبه به پایان رسید، به شدت بر امنیت منطقه‌ای و همکاری نظامی متمرکز بود زیرا متحدان دیرینه برای مهار قدرت رو به رشد چین در منطقه اقیانوس آرام تلاش می‌کنند.

دیدارهای این دو روز نشان داد که عملیات و پروژه‌های مشترک افزایش خواهند یافت.

کانبرا موافقت کرد که پایگاه‌های نظامی را در شمال کشور که از نظر استراتژیک مهم است بازسازی کند و به واشنگتن اجازه دهد میزبان تمرین‌های آموزشی نیروهای آمریکایی باشند.

واشنگتن و کانبرا همچنین درباره پیشرفت معاهده امنیتی اوکوس (AUKUS) که طبق آن استرالیا زیردریایی‌های هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد گفت‌وگو کردند.

هر دو طرف تلاش کردند تا احتمال تلاش کنگره آمریکا برای جلوگیری از انتقال دانش نظامی حساس به استرالیا را کم اهمیت جلوه دهند.

مارلز گفت که معتقد است در نهایت یک تعهد قوی دو حزبی به توافق، میان قانونگذاران آمریکایی وجود دارد. در روزهای اخیر شماری از قانونگذاران آمریکایی سوالاتی را درباره چرایی فروش زیردریایی‌های آمریکا به استرالیا مطرح کرده‌اند.

وی تاکید کرد: این توافق نه تنها منافع راهبردی آمریکا بلکه منافع استراتژیک مشترک بین دو کشور را نیز پوشش می‌دهد.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه