وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اخبار » املاک پایتخت‌های استرالیا برای طبقه متوسط غیرقابل دسترس شدند

تاریخ انتشار : 1403/03/25 - 4:50

املاک پایتخت‌های استرالیا برای طبقه متوسط غیرقابل دسترس شدند

صدای استرالیا– طبق نظرسنجی انجام شده، تقریبا همه پایتخت‌های اصلی استرالیا در بین ۲۵ درصد از بازارهای غیرقابل دسترس برای […]

املاک پایتخت‌های استرالیا برای طبقه متوسط غیرقابل دسترس شدند

صدای استرالیا– طبق نظرسنجی انجام شده، تقریبا همه پایتخت‌های اصلی استرالیا در بین ۲۵ درصد از بازارهای غیرقابل دسترس برای خریداران خانه با درآمد متوسط قرار دارند.

گزارش قابلیت سکونت‌پذیری مسکن بین‌المللی مرکز سیاست عمومی چپمن در آمریکا بر توانایی خانوارهای با درآمد متوسط برای خرید خانه با قیمت متوسط تمرکز دارد.

در این گزارش، برای مقایسه بازارهای مختلف از معیار «ضریب میانه» استفاده شده که نسبتی از درآمد متوسط به قیمت متوسط خانه است.

با استفاده از این معیار، هنگ کنگ، سیدنی و ونکوور غیرقابل دسترس‌ترین بازارها برای این خریداران هستند.

در حالی که شهرهای آمریکایی پیتسبورگ، روچستر و سنت لوئیس مقرون به‌صرفه‌ترین شهرها محسوب می‌شوند.

این نظرسنجی شامل بازارهای ۹۴ بازار مسکن در استرالیا، کانادا، هنگ کنگ، ایرلند، نیوزلند، سنگاپور، بریتانیا و ایالات متحده می‌شود و سیدنی، ملبورن، آدلاید، بریزبن و پرت همگی در بین ۲۵ درصد از شهرهای غیرقابل دسترس قرار دارند.

این مطالعه بیان می‌دارد که قابلیت خرید در کشورهای با درآمد بالا در حال حذف شدن است زیرا هزینه‌های مسکن به طور قابل توجهی از رشد درآمد پیشی گرفته است.

بر اساس گزارش مذکور، این بحران عمدتا ناشی از سیاست‌های کاربری زمین است که به طور مصنوعی عرضه مسکن را محدود می‌کند، قیمت زمین را بالا می‌برد و مالکیت خانه را برای بسیاری غیرقابل دستیابی می‌کند.

مشکل در حال رشد

برای اولین بار در ۲۰ سال تاریخ این مطالعه، نویسندگان دسته جدید «کاملا غیرقابل دسترس» را برای توانایی خرید مسکن از سوی افراد با درآمد متوسط اضافه کرده‌اند و ضریب میانه ۹ را به آن اختصاص داده‌اند.

گزارش مذکور با تاکید بر اینکه این سطح از عدم توانایی در سه دهه پیش اصلا وجود نداشت، می‌افزاید: سیاست‌های برنامه‌ریزی شهری که به دنبال محدود کردن گسترش بی‌رویه و افزایش تراکم شهرها هستند، بخش‌های طبقه متوسط جامعه را در تنگنا قرار داده‌اند. به این ترتیب، ارزش زمین و قیمت خانه به ضرر طبقه متوسط رشد کرده است.

همه «بازارهای غیرقابل دسترس» در این گزارش از نوعی نظام برنامه‌ریزی بین‌المللی پیروی می‌کنند. 

علاوه بر دلایل بلند مدتی که منجر به عدم توانایی خرید مسکن می‌شود، طبق تحقیقات بانک مرکزی و دانشگاه کالیفرنیا، تقریبا دو سوم از شوک اخیر قیمت مسکن در آمریکا را می‌توان به تغییر ناگهانی و قابل توجه به کار از راه دور در طول همه‌گیری نسبت داد.

در استرالیا نیز آخرین داده‌های اداره آمار نشان می‌دهد که هر ساله ۲۱۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی ساخته می‌شود. اما برای مطابقت تقاضا با عرضه، این رقم باید به حدود ۲۴۰ هزار خانه برسد.

تحلیلگران می‌گویند که مالکان با درآمد متوسط برای خرید یک ملک با قیمت متوسط باید حدود ۶۰ درصد از درآمد ناخالص خود را هزینه کنند.

منبع: ای بی سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه