وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ | Thursday 13 June 2024
» اجتماعی » آرزوی پیرترین دانشمند استرالیا: مرا بکشید

تاریخ انتشار : 1397/02/12 - 12:16

آرزوی پیرترین دانشمند استرالیا: مرا بکشید

صدای استرالیا - پیرترین دانشمند استرالیا که دانشگاه محل تدریسش دو سال پیش قصد تعطیلی دفتر کار او را داشت، حالا تصمیم گرفته تا اوایل ماه مه با سفر به سوئیس اقدام به مرگ خودخواسته (اتانازی) کند.

آرزوی پیرترین دانشمند استرالیا: مرا بکشید

صدای استرالیا – پیرترین دانشمند استرالیا که دانشگاه محل تدریسش دو سال پیش قصد تعطیلی دفتر کار او را داشت، حالا تصمیم گرفته تا اوایل ماه مه با سفر به سوئیس اقدام به مرگ خودخواسته (اتانازی) کند.

به گزارش یورونیوز، دیوید گودال، که اکنون ۱۰۴ سال دارد بیماری لاعلاج ندارد اما حال جسمانی او رو به وخامت است و به همین دلیل تصمیم گرفته هر چه زودتر با اخذ وقت از یک آژانس مرگ خودخواسته که در بازل سوئیس فعال است به زندگی خود پایان دهد.

او اخیرا در سالگرد تولدش اعلام کرده از این که به این سن رسیده واقعا غمگین است و دوست دارد که بمیرد. بنابر گفته او، سن بالا لزوما غم‌انگیز نیست بلکه دست و پا گیر شدن و ناتوانی غم‌انگیز است.

آقای گودال که یک بوم‌شناس صاحب‌نام به شمار می رود تاکید کرده که به عنوان یک فرد مسن و سالخورده باید از حق شهروندی تعیین نحوه مرگ خود برخوردار باشد.

مرگ خودخواسته در اکثر کشورهای جهان ممنوع است، در استرالیا نیز این ممنوعیت پا برجا بود تا این که در سال گذشته مرگ خودخواسته در ایالت ویکتوریا قانونی شد.

اما آیین نامه اجرائی این قانون از ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی ابلاغ خواهد شد. گذشته از این، قانون مصوب ایالت ویکتوریا مجوز مرگ خودخواسته را تنها برای بیماران مبتلا به ناتوانی ذهنی و بیمارانی که امید به زندگی کمتر از شش ماه دارند صادر کرده است.

کشورهای دیگری نیز تلاش کرده‌اند تا چنین قانونی را به تصویب برسانند ولی تا کنون اکثرا این تلاش‌ها به شکست انجامیده است.

کارزار حمایت از سفر آقای گودل که تاکنون توانسته حدود ۱۳ هزار دلار آمریکا برای سفر پیش روی این دانشمند سالخورده استرالیایی جمع آوری کند نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از خواست او برای دارا بودن از حق تعیین نحوه مرگش حمایت کرده است و او را شایسته یک مرگ با عزت دانسته است.

آقای گودال که به عنوان پژوهشگر افتخاری تا سال ۲۰۱۶ با دانشگاه کووان شهر پرت در استرالیا همکاری داشت، با درخواست این دانشگاه برای تعطیلی دفتر کارش در ساختمان دانشگاه مواجه شد که اجرای این تصمیم دانشگاه تحت تاثیر حمایت دانشمندان از سرتاسر جهان متوقف شد.

دیوید گودل یک بوم‌شناس(اکولوژیست) پرسابقه در استرالیاست که تا همین اواخر نیز به انتشار مقاله‌های پژوهشی ادامه می‌داد و ویرایش علمی چندین مجله تخصصی را برعهده داشت.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه