وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | Monday 17 May 2021
» اخبار » گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا برای پناهجوی ایرانی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۱۳:۵۲

گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا برای پناهجوی ایرانی

صدای استرالیا - بهروز بوچانی که حدود ۶ سال است در بازداشتگاه جزیره مانوس به سر می‌برد با اولین کتاب خود برنده دو جایزه ادبی به ارزش ۱۲۵ هزار دلار در استرالیا شد.

گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا برای پناهجوی ایرانی

صدای استرالیا – بهروز بوچانی که حدود ۶ سال است در بازداشتگاه جزیره مانوس به سر می‌برد با اولین کتاب خود برنده دو جایزه ادبی به ارزش ۱۲۵ هزار دلار در استرالیا شد.

این پناهجوی کرد ایرانی حدود شش سال است به سبب تلاش برای ورود غیرقانونی به خاک استرالیا در جزیره مانوس تحت بازداشت قرار دارد و حالا برای نوشتن کتاب “هیچ دوستی به جز کوهستان‌ها” گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا را از آن خود کرد.

وی که نتوانست در مراسم اعطای جوایز ادبی ویکتوریا شرکت ‌کند به عنوان برنده جایزه ۲۵ هزار دلاری اثرغیرداستاتی و جایزه ۱۰۰ هزار دلاری ادبی ویکتوریا معرفی شده است. بوچانی این جایزه را از کشوری دریافت می‌کند که اجازه ورود به خاک آن به وی داده نشده و حتی او را زندانی کرده است.

وی در گفتگویی با گاردین گفت: احساس متناقضی دارم و مطمئناً برای برنده شدن جایزه این کتاب را ننوشتم. هدف اصلی من این بوده که مردم در استرالیا و سراسر جهان عمیقاً درک کنند که چگونه این سیستم افراد بی‌گناه را به صورتی نظام‌مند در جزایر مانوس و نارو برای مدت شش سال شکنجه می‌کند. کسب چنین جایزه‌ای برای پناهنده‌ای محبوس مایه شرم دولت استرالیاست. امیدوارم این جایزه توجهات بیشتری را به شرایط ما جلب کند و تغییر ایجاد کند و این سیاست وحشیانه را پایان دهد.

بوچانی کتاب “هیچ دوستی به جز کوهستان‌ها” را از طریق ارسال پیام‌های کوتاه نوشته و در آن به شرح سفرش از اندونزی به استرالیا و متعاقب آن زندانی‌شدنش پرداخته است.‌

بر اساس قوانین مهاجرتی سختگیرانه استرالیا، کسانی که قصد ورود غیرقانونی با قایق به خاک این کشور داشته باشند در مراکزی خارج از این کشور نگهداری می‌شوند.

امید توفیقانی که به همراه مونس منصوبی کتاب “هیچ دوستی به جز کوهستان‌ها” را از فارسی به انگلیسی ترجمه کرده است به نمایندگی از نویسنده، جایزه ادبی ویکتوریا را دریافت کرد.

منبع: ایسنا


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , فرهنگی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه

گروه مهاجرتی پاسارگاد مایگریشن
INSURANCE NSW
صرافی سام
شرکت Ask4Loan با مدیریت افشین سیادتخو
گروه مهاجرتی ویزا زون
ویزایاب
صرافی آپادانا
صرافی مانیمکس