وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | Friday 2 June 2023
» اجتماعی » کپسول فضایی ژاپنی در استرالیا فرود آمد 

تاریخ انتشار : 1399/09/17 - 4:19

کپسول فضایی ژاپنی در استرالیا فرود آمد 

صدای استرالیا - آژانس فضایی ژاپن، جاکسا اعلام کرد کپسول حاوی نمونه‌هایی از خاک سطح سیارک ریوگو که توسط فضاپیمای هایابوسا-۲ پرتاب شده بود طبق برنامه‌ریزی قبلی در منطقه وومرا در استرالیا رویت شد.


صدای استرالیا – آژانس فضایی ژاپن، جاکسا اعلام کرد کپسول حاوی نمونه‌هایی از خاک سطح سیارک ریوگو که توسط فضاپیمای هایابوسا-۲ پرتاب شده بود طبق برنامه‌ریزی قبلی در منطقه وومرا در استرالیا رویت شد.

تیم جستجو سوار بر یک هلیکوپتر ناظر توانست این کپسول فضایی را در منطقه کم‌جمعیت وومرا در جنوب استرالیا مشاهده کند و خودروهای ویژه برای بازیابی این کپسول اعزام شدند. بیش از ۷۰ ناظر در جستجوی این کپسول حدودا ۴۰ سانتی‌متری بودند. همکاری محلی مسئولان استرالیایی نیز نقش حیاتی در بازیابی کپسول داشت.

فضاپیمای ژاپنی هایابوسا-۲ که در نزدیکی کره زمین در پرواز بود روز شنبه ۱۵ آذر این کپسول را از فاصله بیش از ۲۰۰ کیلومتر به سوی زمین پرتاب کرد. این کپسول حاوی نمونه‌های خاکی و جوی سیارک ریوگو است. این سیارک در فاصله ۳۰۰ میلیون کیلومتری کره زمین واقع شده است و بیش از ۴ میلیارد سال عمر دارد.

دانشمندان معتقدند با بررسی نمونه‌های جمع‌آوری شده اطلاعات بیشتری درباره منظومه شمسی و ریشه‌های حیات بر کره زمین خواهند یافت. گفته می‌شود خاک زیر پوسته سیارک ریوگو که از تشعشعات فضایی و دیگر عوامل محیطی محافظت شده شرایطی نظیر آغاز پیدایش منظومه شمسی دارد.

فضاپیمای هایابوسا-۲ پس از ارسال نمونه‌ها، با استفاده از گرانش زمین به عنوان قلاب اکنون برای انجام مأموریتی نو، که انتظار می‌رود حدود ۱۰ سال طول بکشد، به سمت سیارکی دوردست در حرکت است.

مأموریت این فضاپیما که تا کنون میلیاردها کیلومتر پیموده است در سال ۱۳۹۳ آغاز شد.

منبع: یورونیوز


برچسب ها : ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه