وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اجتماعی » کشف مواد سرطان‌زا در آب آشامیدنی استرالیا؛ درخواست از دولت برای اقدام جدی

تاریخ انتشار : 1403/03/24 - 5:27

کشف مواد سرطان‌زا در آب آشامیدنی استرالیا؛ درخواست از دولت برای اقدام جدی

صدای استرالیا– کارشناسان پس از کشف مواد شیمیایی خطرناک سرطان زا در آب آشامیدنی برخی نقاط کشور، به استرالیایی‌ها توصیه […]

کشف مواد سرطان‌زا در آب آشامیدنی استرالیا؛ درخواست از دولت برای اقدام جدی

صدای استرالیا– کارشناسان پس از کشف مواد شیمیایی خطرناک سرطان زا در آب آشامیدنی برخی نقاط کشور، به استرالیایی‌ها توصیه می‌کنند از فیلترهای آب استفاده کنند.

گزارش‌ها حاکی است که در آب لوله‌کشی همه ایالات و قلمروهای استرالیا آلاینده‌های PFOS و PFOA وجود دارد.

این دو ماده آلاینده با نام کامل پرفلوئورواکتان‌سولفونیک اسید و پرفلوئورواکتانوئیک اسید احتمالا سرطان‌زا هستند و طبق هشدار مقامات بهداشتی آمریکا هیچ سطحی از ایمنی در برابر آنها موثر نیست.

دکتر ماریان لوید-اسمیت از شبکه بین‌المللی حذف آلاینده‌ها گفت: مواد شیمیایی مورد نظر جزو گروه بسیار خطرناک آلاینده‌ها هستند.

وی افزود: این مواد با بیماری‌های کلیوی و کبدی، اختلال عملکرد تیروئید و انسولین، مشکلات تولید مثل و مشکلات رشدی در کودکان و همچنین سرطان مرتبط هستند.

این کارشناس گفت: سازندگان این نوع مواد شیمیایی در ایالات متحده مجبور شده‌اند میلیون‌ها دلار به افرادی که در معرض این مواد قرار گرفته‌اند و دچار سرطان شده‌اند، غرامت پرداخت کنند.

لوید-اسمیت ادامه داد: باورنکردنی است که نهادهای نظارتی ما در استرالیا تمام این شواهد را رد می‌کنند و می‌گویند هیچ مدرک روشنی دال بر ایجاد بیماری توسط آنها وجود ندارد. صادقانه بگویم؛ این ادعاها صادقانه نیست.

وی با بیان اینکه استرالیایی‌ها باید تا حد امکان از وسایلی مانند فیلتر آب استفاده کنند،‌ از دولت خواست به مردم در تامین هزینه این وسایل کمک کند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی نیز در دسامبر اعلام کرد که PFOA برای انسان سرطان‌زا است.

دو ماده شیمیایی مورد توجه بخشی از خانواده بزرگتر مواد پرفلوئوروآلکیل (PFAS) هستند که به دلیل تجزیه نشدن در محیط زیست و ماندگاری چند ساله در بدن، به مواد شیمیایی ماندگار معروف هستند.

داده‌های موجود نشان می‌دهد این مواد شیمیایی از سال ۲۰۱۰ در آب آشامیدنی تا ۱.۸ میلیون استرالیایی از جمله در حومه‌های ریچموند شمالی، کویکرز هیل، لیورپول، بلک‌تاون، امو پلینز و کمبل تاون در سیدنی و همچنین مراکز منطقه‌ای نیوساوت‌ولز مانند نیوکاسل، باترست، واگا واگا، لیتگو، گانداگای و یاس یافت شده است.

این آلاینده‌ها همچنین در آب لوله‌کشی کانبرا، حومه فوتسکری در ملبورن، مرکز شهر آدلاید، مراکز منطقه‌ای کوئینزلند، کنز و گلدستون، کینگبورو در حومه هوبارت و مکان‌هایی در سراسر داروین و قلمرو شمالی شناسایی شده‌اند.

لوید-اسمیت گفت مشخص نیست چه مقدار از این مواد شیمیایی برای تاثیر بر افراد باید مصرف شود.

وی تصریح کرد: می‌توانم بگویم که مقامات نظارتی ایالات متحده به صراحت گفته‌اند که هیچ سطح ایمنی برای قرار گرفتن در معرض این مواد وجود ندارند و باید قرار گرفتن در معرض این مواد را تا حد امکان به صفر برسانید.

با این حال، لوید-اسمیت اشاره کرد که مردم از طریق غذا، محصولات بهداشتی و محصولات صنعتی مانند رنگ و آفت کش‌ها نیز در معرض این مواد شیمیایی قرار می‌گیرند. حتی کیسه‌های چای هم حاوی این مواد است.

دکتر نیکلاس چارترز، پژوهشگر ارشد دانشگاه سیدنی نیز گفت که استاندارد آمریکا بسیار پایین‌تر از سطح فعلی است که در استرالیا شاهد آن هستیم.

وی افزود: فیلترهای آب می‌توانند سطح این مواد شیمیایی را کاهش دهند. او در عین حال از دولت خواست که از طریق آزمایش آب مصرفی، در این زمینه اقدام کند.

چارترز گفت: استفاده از آب بطری نیز یک گزینه است، اما خطرات سلامتی مرتبط با آن نیز وجود دارد.

منبع: ۹ نیوز


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه