وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ | Thursday 23 March 2023
» اجتماعی » قطر به خاطر معاینه اجباری زنان در فرودگاه دوحه عذرخواهی کرد

تاریخ انتشار : 1399/08/08 - 4:57

قطر به خاطر معاینه اجباری زنان در فرودگاه دوحه عذرخواهی کرد

صدای استرالیا – در پی اعتراض استرالیا به معاینه توهین‌آمیز شهروندان این کشور در فرودگاه دوحه، دولت قطر از این اقدام عذرخواهی کرده و قول پیگیری داد.

کرونا در ایران؛ توقف پروازهای قطر و ترکیه به ایران

صدای استرالیا – در پی اعتراض استرالیا به معاینه توهین‌آمیز شهروندان این کشور در فرودگاه دوحه، دولت قطر از این اقدام عذرخواهی کرده و قول پیگیری داد.

به علت پیدا شدن نوزادی در سطل زباله فرودگاه دوحه، ماموران انتظامی قطر اقدام به معاینه زنان مسافر کرده بودند. استرالیا معاینه مسافران زن این کشور را اقدامی توهین‌آمیز خوانده و شکایت کرده است. دولت قطر قول پیگیری داده است.

ماجرایی عجیب که پیامدهای حقوقی دارد. موضوع به اوایل ماه اکتبر بازمی‌گردد. مسئولان فرودگاه دوحه در سطل زباله،  در یک بسته پلاستیکی یک نوازد دختر پیدا می‌‌کنند. شکایت استرالیا و واکنش قطر این موضوع را مجددا و به شکلی وسیع به رسانه‌ها کشانده است.

ماموران برای تشخیص مادر این نوزاد دست به کار می‌شوند. مسافران زن را از ده هواپیما پیاده می‌کنند و از دهانه رحم آن‌ها نمونه‌برداری می‌کنند.

شماری از مسافران شهروندان استرالیا بودند. استرالیا با ارسال نامه‌ای معاینه بدنی زنان کشور خود را اقدامی توهین‌آمیز خوانده و علیه آن به دولت قطر شکایت کرده است.

ماریس پاین، وزیر امور خارجه استرالیا از دولت قطر خواستار پیگیری حقوقی این ماجرا شده است. قطر در نخستین واکنش خود، از بابت انجام  این معاینات پوزش خواسته است.

واکنش دولت قطر

خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی، نخست ‌وزیر قطر در واکنش به بیانیه اعتراضی وزارت امور خارجه استرالیا از پیگیری حقوقی این پرونده خبر داده است.

افزون بر آن گفته می‌شود که پلیس فدرال استرالیا نیز مامور رسیدگی و پیگیری این ماجرا شده است. دولت قطر در واکنش به این شکایت، ضمن ابراز تاسف، از بابت تعرض به آزادی‌های شخصی مسافران پوزش خواسته است.

نخست‌وزیر قطر تضمین داده است که به طور شفاف و جامع موضوع بررسی خواهد شد و نتایج آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

دولت قطر در عین حال اعلام کرده است که انجام این معاینات اجباری، با هدف مقابله با یک بزهکاری صورت گرفته است.

بنا بر اظهارات نخست‌وزیر قطر، مسئولان فرودگاه  دوحه با انجام این معاینات بر آن بوده‌اند تا مانع از فرار مادر این نوزاد شوند.

گفته می‌شود که حال جسمانی این نوازد خوب است و این کودک تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارد.

باید یادآور شد که رقابت‌های جام جهانی فوتبال قرار است دو سال دیگر در قطر برگزار شود. پس از انتشار گزارش‌های عدیده‌ای درباره وضعیت نابسامان ساخت‌وساز استادیوم‌ها در قطر، اکنون موضوع معاینه اجباری زنان در فرودگاه دوحه نیز خبر ساز شده است.

قطر به آن امید دارد که در ارتباط با برگزاری رقابت‌های جام جهانی فوتبال بتواند ده‌ها هزار گردشگر خارجی را به کشور خود جذب کند.

منبع: دویچه وله


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه