وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ | Sunday 14 July 2024
» اخبار » فراخوان دوزخ به روی زمین؛ جشنواره دارک موفو در تاسمانی آغاز شد

تاریخ انتشار : 1402/03/19 - 10:36

فراخوان دوزخ به روی زمین؛ جشنواره دارک موفو در تاسمانی آغاز شد

صدای استرالیا– قرار است یک بار دیگر، دوزخ روی زمین متجلی شود؛ آن هم در هوبارت پیر و خوابالود و […]

فراخوانی دوزخ به روی زمین؛ جشنواره دارک موفو در تاسمانی آغاز شد

صدای استرالیا– قرار است یک بار دیگر، دوزخ روی زمین متجلی شود؛ آن هم در هوبارت پیر و خوابالود و این امر خشم بسیاری را برانگیخته است.

جشنواره دو هفته‌ای Dark Mofo با نمایش‌های شبانه هنر عمومی، غذا، موسیقی، آتش، نور و سر و صدا، از روز گذشته در تاسمانی شروع شد، جشنواره‌ای که مخالفان‌اش آن را خوشامد‌گویی به شیطان می‌دانند.

نصب تابلوی بزرگی در بخش تحویل بار فرودگاه هوبارت با پیام «به جهنم خوش آمدید»، لابی مسیحی استرالیا (ACL) را تحریک کرد که انتشار بیانیه‌های مطبوعاتی در انتقاد از این رویداد را آغاز کنند.

این سازمان راست محافظه‌کار در بیانیه خود، از تمامی اهالی تاسمانی خواست که در برابر دارک موفو و «برنامه آشکار آنها برای آوردن جهنم به زمین» موضع بگیرند. ACL همچنین دولت تاسمانی را خطاب قرار داده و گفت که سریعا جلوی شهرت روزافزون تاسمانی را به عنوان ایالتی که «از شیطان استقبال می‌کند» بگیرد.

در سال ۲۰۲۰، شیوع ویروس کرونا جلوی برگزاری جشنواره دارک موفو را گرفت، کاری که لابی ACL تا کنون موفق به انجام آن نشده است.

فراخوانی دوزخ به روی زمین؛ جشنواره دارک موفو در تاسمانی آغاز شد

اما این جشنواره در سال ۲۰۲۱ مجددا برپا شد و امسال، یک دهه «تاریکی» را جشن می‌گیرد. هوبارت با نورافشانی‌های قرمز رنگ خود نیز برای پذیرایی از هزاران گردشگری آماده می‌شود که در سردترین زمان سال برای شرکت در جشنواره به این شهر می‌آیند.

برگزاری داک موفو از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و گذشته از جذابیت‌هایش برای مردم، از روی برنامه‌ای طراحی شده یا از سر تصادف، باعث آزار مردم هم می‌شود.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین برنامه‌های جنجالی دارک موفو در سال‌های گذشته اشاره می‌کنیم.

شنای برهنه

 

فراخوانی دوزخ به روی زمین؛ جشنواره دارک موفو در تاسمانی آغاز شد

به گفته لی کارمایکل از برگزارکنندگان دارک موفو، در برنامه‌ریزی اولیه قرار ۱۵ یا ۲۰ نفر هنگام صبحگاه انقلاب زمستانی در ساحل هوبارت به صورت برهنه وارد آب شوند؛ اما افرادی که در این برنامه شرکت کردند به بیش از ۲۰۰ نفر رسید و ساحل «پر از باسن لخت» شد.

پلیس تاسمانی موضعی مخالف گرفت و رویداد شنا لغو شد و سپس با انتقال این رویداد از ساحل ناتگرو به ۶۰۰ متر دورتر و به ساحل لانگ‌بیچ، مجددا به اجرا درآمد.

شنای برهنه انقلاب زمستانی در ساحل لانگ‌بیچ ماندگار و به یکی از محبوب‌ترین رویدادها در تقویم دارک موفو تبدیل شد.

صلیب‌های واژگون

قرار دادن صلیب‌های وارونه بزرگ و نورانی در ساحل‌های محبوب هوبارت در سال ۲۰۱۸، رهبران و جامعه مسیحی‌های معتقد این شهر را خشمگین کرد و بسیاری آن را توهین آمیز خواندند.

اما مالک لینچ، مدیر پردیس انجمن مسیحیان دانشگاه تاسمانی، از مردم خواست که آرامش را حفظ کنند.

ذبح گاو نر

فراخوانی دوزخ به روی زمین؛ جشنواره دارک موفو در تاسمانی آغاز شد

در سال ۲۰۱۷ و پیش از آنکه جشنواره دارک موفو شروع شود، نمایشی با نام ۱۵۰٫Action توسط هرمان نیچ، هنرمند اتریشی، زنگ‌ها را به صدا درآورده بود.

شایعه شده بود که این رویداد سه ساعته شامل ذبح یک گاو نر خواهد بود که به عنوان یک «آیین قربانی خونین» تبلیغ می‌شود. این مساله خشم گروه‌های حامی حقوق حیوانات را برانگیخت.

اما کارمایکل معتقد است که این رویداد فقط یک هنر شوک است یا ترفند تبلیغاتی است. 

در واقع گاو نری ذبح نمی‌شود و به گفته کارمایکل، با لغو این رویداد، جان یک گاو نر هم نجات داده نخواهد شد.

گفت‌وگو با ستیزه‌جوی مسلمان

برنامه سال ۲۰۱۸ شامل حضور عضو سابق گروه‌های جهادی اسلامی بود که گفته می‌شد ۱۵ سال تمام به جذب‌نیرو، رادیکال سازی، جمع آوری کمک‌های مالی و جنگ در افغانستان، کشمیر و برمه مشغول بوده است.

البته چون ویزای این فرد به نام محمد منور علی برای ورود به استرالیا صادر نشد، برنامه گفت‌وگو با وی به صورت مجازی برگزار شد.

در همان سال، مردم در مرکز شهر هوبارت شاهد نمایش موسوم به «زیر آسفالت» توسط هنرمندی به نام مایک‌ پار بودند که به درون چاله‌ای زیر خیابان رفت و هفتاد و دو ساعت بعد بیرون آمد.

پار گفت که این کار را برای یادبود قربانیان خشونت‌های حکومت‌های تمامیت‌خواه قرن بیستم در تمامی اشکال ایدئولوژیکی، و همچنین نسل‌کشی استعمارگران انگلیسی در استرالیا در قرن نوزدهم انجام داده است.

پرچم خونین

در سال ۲۰۲۱ اما خشم از درون خود جشنواره شعله‌ور شد. وقتی که کارکنان و برخی از مدیران دارک‌موفو دعوت از مردم بومی برای اهدای خون به منظور خون‌آلود کردن پرچم انگلیس را محکوم کردند. 

به دنبال انتقادات شدید عمومی، این برنامه اجرا نشد.

کارمایکل و دیوید والش، بنیان‌گذاران دارک موفو از این بابت عذرخواهی کردند و متعهد شدند که در آینده به نظرات مخالف توجه کنند.

سانتیاگو سییرا، هنرمند اسپانیایی که این برنامه را ترتیب داده بود، گفت که این کار به منظور اعتراف به عذاب و ویرانی‌ است که به مردم ملل اول استرالیا تحمیل شده است.

اجراهای قبلی سییرا نیز همه جنجال‌برانگیز بوده است. از جمله، خالکوبی خطی روی کمر کارگران جنسی معتاد به هرویین و پمپاژ کردن مونوکسید کربن درون یک کنیسه سابق در آلمان و دعوت از مردم برای عبور از آن با ماسک گاز.

برنامه‌های امسال

در میان برنامه‌های سالانه دارک موفو، اجرای گروه‌های بلک‌متال نیز بدون شک، یکی از نگرانی‌های افراد مذهبی است که عقیده دارند این اجراها دروازه‌های به دنیای مردگان در مرکز هوبات باز می‌کند. از جمله برنامه‌های امسال نیز می‌توان به نمایش «سرودهای مردگان» اشاره کرد.

امسال همچنین مردم با پرداخت ۲۴۹ دلار به برنامه‌ موسیقی مکس ریختر، آهنگساز آمریکایی می‌روند. آنجا تخت‌هایی برای خوابیدن و گوش دادن به موسیقی فراهم است؛ اما مردم باید پیژامه‌شان را همراه ببرند. همه بلیت های این برنامه ۸ ساعته فروخته شده است.

برنامه دیگر، GIANT TEDDY نام دارد. شرکت کنندگان در این برنامه رایگان، به رقص می‌پردازند در حالی که یک عروسک خرسی عظیم آنها را زیر نظر دارد.

نصب سطل‌هایی از ادرار در یک مرکز سابق بازداشت پناهجویان (توسط مایک پار)، یک دستگاه تناسلی زنانه بادی، نمایش‌های نور و پخش آژیر هشدار سونامی از دیگر رویدادهای دارک موفو امسال است.

درست است که سازمان ACL  دارک موفو را «شر» می‌داند و از مردم خواسته تا دارک موفو را بایکوت کنند؛ اما دولت تاسمانی که ۷٫۵ میلیون دلار در این رویداد سرمایه‌گذاری کرده، امیدوار است که این جشنواره، هوبارت را از شر زمستان ملال‌آورش رها کند.

برای مشاهده برنامه‌های این جشنواره می‌توانید به این آدرس (https://darkmofo.net.au/program) مراجعه کنید.

منبع: ای بی سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , جشن ها و رویدادها , فرهنگی
ارسال دیدگاه