وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ | Friday 12 August 2022
» اخبار » امضای توافق دفاعی تاریخی میان استرالیا و کره‌جنوبی

تاریخ انتشار : 1400/09/23 - 3:29

امضای توافق دفاعی تاریخی میان استرالیا و کره‌جنوبی

صدای استرالیا - نخست‌وزیر استرالیا و رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی در شصتمین سالروز مناسبات دیپلماتیک دو کشور، یک توافق دفاعی به ارزش یک میلیارد دلار استرالیا به امضا رساندند.


صدای استرالیا – نخست‌وزیر استرالیا و رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی در شصتمین سالروز مناسبات دیپلماتیک دو کشور، یک توافق دفاعی به ارزش یک میلیارد دلار استرالیا به امضا رساندند.

توافق دفاعی سئول – کانبرا، در جریان سفر مون جائه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی به استرالیا به امضا رسید. براساس این توافق، شرکت دفاعی “هانوا” کره جنوبی تجهیزاتی نظیر تسلیحات توپخانه، خودرو و رادار در اختیار ارتش استرالیا قرار میدهد.

این توافق به ارزش یک میلیارد دلار استرالیا (۷۱۷ میلیون دلار آمریکا – ۶۳۵ میلیون یورو)، بزرگترین قرارداد دفاعی میان استرالیا و یک کشور آسیایی به شمار میرود.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا گفت: قراردادی که ما امروز به امضا رساندیم، به اعتقاد من، آنچه را که ما درباره قابلیت‌های صنعت دفاعی کره جنوبی باور داریم، نشان میدهد. این قرارداد دفاعی جدید احتمالا نزدیک به ۳۰۰ شغل در استرالیا ایجاد میکند.

در جریان سفر چهار روزه مون جائه-این، رهبران استرالیا و کره جنوبی همچنین برای ارتقای مناسبات رسمی به سمت “شراکت استراتژیک جامع” توافق کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی در سفر به استرالیا همچنین بر توسعه روابط با چین تاکید کرد و گفت به اقدام آمریکا در بایکوت دیپلماتیک المپیک ۲۰۲۲ پکن ملحق نخواهد شد. او با اشاره به نقش پکن در ارتقای صلح در این منطقه گفت: ما به تلاشهای سازنده چین برای اجرایی کردن خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی نیاز داریم.

با این حال، امضای این توافق دفاعی در بحبوحه تنش‌های روزافزون میان استرالیا و چین انجام شد. کانبرا به تازگی از قراردادی برای ساخت زیردریایی با توان هسته‌ای با همکاری آمریکا و انگلیس خبر داده است که به شدت مورد انتقاد پکن قرار گرفت.

منبع: ایسنا


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی
ارسال دیدگاه