وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اخبار » ۸ راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه بنزین

تاریخ انتشار : 1401/03/08 - 13:13

۸ راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه بنزین

صدای استرالیا– قیمت بنزین دوباره به بالای ۲ دلار در هر لیتر رسیده و بسیاری از ماشین سوارها، دنبال فرصت‌هایی […]

8 راهکار برای صرفه‌جویی در هزینه بنزین

صدای استرالیا– قیمت بنزین دوباره به بالای ۲ دلار در هر لیتر رسیده و بسیاری از ماشین سوارها، دنبال فرصت‌هایی برای صرفه‌جویی در سوخت مصرفی هستد.

حتی با وجود کاهش ۵۰ درصدی مالیات غیرمستقیم سوخت، از ابتدای هفته جاری میانگین قیمت بنزین به ۲٫۰۶ دلار در هر لیتر رسیده که بالاترین سطح قیمت از اواخر ماه مارس است.

قیمت بالای عمده فروشی نفت که ناشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه است در کنار عوامل دیگری همچون آتش‌سوزی در یک پالایشگاه، دلایل اصلی این افزایش قیمت هستند. تضعیف دلار استرالیا نیز به این گرانی دامن زده است.

مایک سینکلر، مدیر محتوای Carsales هشت ترفند برای کاهش هزینه‌های سوخت به این شرح ارایه کرده است:

۱- تعمیر و نگهداری فراموش نشود: اگر موتورتان تنظیم نباشد، سوخت‌ بیشتری مصرف می‌کند. اگر ماشین شما فقط ۲ لیتر مصرف کمتر در هر ۱۰۰ کیلومتر داشته باشد، در هر ده هزار کیلومتر نزدیک به ۴۰۰ دلار صرفه‌جویی خواهید کرد.

۲- باد تایر را چک کنید: بررسی اداره ملی ایمنی بزرگراه‌های آمریکا نشان داده است که خودروها وقتی که باد تایرشان کم باشد، بنزین بیشتری مصرف می‌کنند. مثلا تایرهایی که ۲۰ درصد کم‌باد باشند، ۴ درصد مصرف سوخت بیشتری دارند. این مصرف اضافه در ۱۰ هزار کیلومتر، با بنزین ۲ دلاری حدود ۴۰۰ دلار برای شما تمام می‌شود.

۳- بهتر رانندگی کنید: تصحیح روش رانندگی هم می‌تواند مصرف سوخت خودرو را کاهش دهد. مثلا هنگامی که چراغ سبز می‌شود، به‌جای فشردن ناگهانی پدال گاز، آرام آرام سرعت ماشین را زیاد کنید. اصلاح سبک و عادات رانندگی هم می‌تواند در هر ۱۰ هزار کیلومتر، ۴۰۰ دلار از پول بنزین‌تان کم کند.

۴- ماشین را بیخودی روشن نگه ندارید: برآورد می‌شود که مصرف سوخت موتور خودرو وقتی درجا کار می‌کند، حدود ۶ دهم لیتر در ساعت در هر لیتر ظرفیت موتور است. یعنی یک موتور دو لیتری در هر ساعت کار درجا، ۱٫۲ لیتر بنزین می‌سوزاند. بنابراین اگر در هر روز فقط ۳۰ دقیقه موتور ماشین‌تان در جا کار کند، سالی ۱۵۰ لیتر بیشتر مصرف می‌کند که با بنزین ۲ دلاری می‌شود ۳۰۰ دلار در سال.

۵- خودروتان را هوشمندانه انتخاب کنید: اگر قصد خرید خودرو جدیدی دارید، بد نیست که به جای ماشین‌های بزرگ و پرمصرف، به مدل‌های کوچک با مصرف بهینه فکر کنید. این کار می‌تواند در هر سال چند هزار لیتر به نفع شما باشد.

۶- برنامه‌ریزی سفر مهم است: شاید به نظر بدیهی برسد؛ اما اگر مسیرهای کوتاه‌تر را برای سفرهای‌تان انتخاب کنید و از سفر در ساعات پر رفت وآمد بپرهیزید، می‌توانید مصرف بنزین‌تان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

۷- سبک‌تر سفر کنید: یک بررسی انجام شده در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه MIT نشان می‌دهد که هر ۱۰ کیلوگرم کاهش در وزن خودرو، می‌تواند تا ۴ دهم لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر از مصرف بنزین بکاهد. بنابراین ۵۰ کیلوگرم بار اضافی در خودرو، در هر ۱۰ هزار کیلومتر ۲۰۰ لیتر بنزین بیشتری مصرف می‌کند که می‌شود ۴۰۰ دلار.

۸- قیمت‌ها را مقایسه کنید: این یکی خیلی ساده و بسیار موثر است. گاهی تا ۲۸ سنت هم تفاوت قیمت بین بنزین‌های مختلف وجود دارد. چندین اپلیکیشن و وب‌سایت هست که می‌توانید از طریق آنها به مقایسه قیمت سوخت بپردازید و کمترین قیمت ممکن را انتخاب کنید.

منبع: یاهو


برچسب ها : ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه