وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ | Saturday 22 June 2024
» اخبار » ۵ روند اصلی بازار مسکن در سال ۲۰۲۳

تاریخ انتشار : 1401/09/21 - 2:29

۵ روند اصلی بازار مسکن در سال ۲۰۲۳

صدای استرالیا– طبق گزارش سالانه Domain، قیمت املاک در نیمه دوم سال جاری با افت شدید مواجه شد و انتظار […]

5 منطقه مناسب برای سرمایه‌گذاری در مسکن

صدای استرالیا– طبق گزارش سالانه Domain، قیمت املاک در نیمه دوم سال جاری با افت شدید مواجه شد و انتظار می‌رود که این روند کاهشی ادامه یابد.

در گزارش Domain پنج پیش‌بینی در مورد بزرگ‌ترین روندهای بازار املاک در سال ۲۰۲۳ ارایه شده که صاحبان خانه و خریداران بالقوه باید به آنها توجه داشته باشند.

۱-  شیب نمودار کاهش قیمت‌ها ملایم‌تر می‌شود

گزارش Domain ماهیت چرخه‌ای بازار املاک را یادآور می‌شود و تاکید می‌کند که باید به ملک به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت نگاه کرد.

در این گزارش آمده است: افزایش نرخ بهره و کاهش قیمت ملک، به طور قابل‌توجهی می‌تواند باعث شود صاحبان خانه در حفظ ارزش ملک خود احساس عدم اطمینان کنند.

با این حال، در حالی که قیمت ملک در سال ۲۰۲۳ به کاهش ادامه خواهد داد، بعید است که تمام رشد قیمتی که در طول رونق همه‌گیری کرونا مشاهده شد، جبران شود.

۲-  بازارهای املاک چند سرعته، فرصت‌های ارتقا را فراهم می‌کنند

بنا به اعلام Domain، وضعیت بازار چند سرعته در سال ۲۰۲۳ آشکارتر خواهد شد. ارزش ملک در برخی مناطق سریع‌تر سقوط می‌کند در حالی که برخی مناطق دیگر، پایداری بیشتری نشان خواهند داد.

به طور کلی، خانه‌ها و واحدهای با قیمت پایه، به‌ویژه در سیدنی و ملبورن، ثبات قیمتی بیشتری خواهند داشت.

این امر به دلیل موانع صرفه‌پذیری خرید، مشوق‌های ارایه شده برای خانه اولی‌ها و کاهش ظرفیت وام‌گیری است که تقاضا را به سمت گزینه‌های مقرون به صرفه‌تر هدایت می کند. این مساله، به همراه افت شدیدتر خانه‌های گران‌قیمت‌تر، فرصت‌هایی را برای ارتقا و تبدیل به احسن برای خریداران فراهم می‌کند.

۳-  نرخ بهره تنها عامل موثر بر قیمت املاک نیست

در حالی که نرخ بهره نقش مهمی در قیمت املاک خواهد داشت، مقررات مالیاتی و بانکی، رشد جمعیت و درآمد و عرضه مسکن جدید همگی در این فرایند تاثیر گذارند.

به نیکولا پاول، رئیس بخش تحقیقات و اقتصاد موسسه Domain، افزایش نرخ‌ بهره شوک بزرگی برای خریداران بالقوه است، اما بسیاری از آنها با این هنجار جدید سازگار شده‌اند و بیشتر به ظرفیت وام پذیری پایین‌تر خود توجه دارند.

پاول گفت: با موج انقضای نرخ ثابت تسهیلات در سال ۲۰۲۳، شاهد تأثیر واقعی افزایش نرخ بهره بر هزینه‌های مصرف‌کننده خواهیم بود، زیرا استرالیایی‌های بیشتری برای پوشش رشد بازپرداخت اقساط وام‌های خود مجبور به صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها خواهند بود.

۴-  بازگشت مهاجران به بازار مسکن رونق می‌دهد

با باز شدن مرزهای بین‌المللی در اوایل سال ۲۰۲۲، پایتخت‌های اصلی استرالیا پذیرای بسیاری از مهاجران ماهر و دانشجویان خارج از کشور بوده‌اند. این بدان معنی است که افراد بیشتری به خانه نیاز دارند.

در گزارش Domain آمده است: هجوم افرادی که از خارج می‌آیند، تقاضای باورنکردنی را به بازار مسکن استرالیا اضافه می‌کند.

این فشار ابتدا بر بازار اجاره وارد می‌شود، اما افزایش مستمر اجاره‌بها به تدریج گزینه خرید مسکن را برای سرمایه‌گذاران استراتژیک جذاب‌تر می‌کند.

۵-  خریداران حاضرند برای محله‌های بهتر هزینه کنند.

موسسه Domain با تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی در جست‌وجوهای بازار مسکن، به این نتیجه رسیده که با تغییر سبک زندگی، امکاناتی مانند استخر، آب‌نما، دسترسی به ساحل و چشم‌انداز زیبا از نظر اهمیت برای خریداران در بالاترین سطح قرار دارد.

به گفته پاول، پیش‌بینی می‌شود که این روند تداوم یابد و خریداران همچنان مایلند برای محله و ویژگی‌های مناسب هزینه‌ بیشتری بپردازند.

وی افزود: همه‌گیری کرونا یکی از بزرگ‌ترین تغییرات سبک زندگی را ایجاد کرد. این تغییر بر اهمیت خانه و جامعه اطراف آن و همچنین توانایی کار، زندگی و بازی در فاصله کوتاهی از محل زندگی تاکید دارد.

پاول گفت: با ورود به سال جدید، ما پیش‌بینی می‌کنیم که استرالیایی‌ها مواردی همچون فضای بیشتر، امنیت بیشتر، تعادل زندگی، امکانات رفاهی مناسب، آموزش، امکانات ورزشی و فضای سبز را در صدر فهرست اولویت‌های خود در زمان خرید مسکن قرار دهند.

منبع: یاهو


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی
ارسال دیدگاه