وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 29 May 2024
» اجتماعی » ۴۰ درصد از دانشجویان دانشگاههای استرالیا چینی هستند

تاریخ انتشار : 1397/01/02 - 3:21

۴۰ درصد از دانشجویان دانشگاههای استرالیا چینی هستند

صدای استرالیا - مقام های استرالیایی با اعلام اینکه آمارها نشان می دهد که 40 درصد از دانشجویان دانشگاههای استرالیا را اتباع چینی تشکیل می دهند، نسبت به نفوذ سیاسی -فرهنگی پکن دراین کشور ابراز نگرانی کردند.

40 درصد از دانشجویان دانشگاههای استرالیا چینی هستند

صدای استرالیا – مقام های استرالیایی با اعلام اینکه آمارها نشان می دهد که ۴۰ درصد از دانشجویان دانشگاههای استرالیا را اتباع چینی تشکیل می دهند، نسبت به نفوذ سیاسی -فرهنگی پکن دراین کشور ابراز نگرانی کردند.

اداره فدرال آموزش و پرورش استرالیا با انتشار گزارشی اعلام کرد درسال ۲۰۱۷ میلادی دانشگاههای این کشور حدود ۸ هزار دانشجوی خارجی را جذب کرده است .

براساس این گزارش درسال گذشته میلادی ۴۰ درصد از کل دانشجویان خارجی در استرالیا به اتباع چینی اختصاص یافته است.

شبکه ‘ای بی سی’ استرالیا به نقل از اطلاعات ارائه شده توسط این اداره گزارش داد : استرالیا سومین مقصد دانشجویان کشورهای مختلف در جهان برای تحصیل محسوب می شود.

مقام های استرالیایی پیشتر از نفوذ فرهنگی و سیاسی چین در این کشور ابراز نگرانی کرده بودند.

تعدادی از مسئولان دانشگاهی در استرالیا نیز اعلام کردند که برخی از مراکز آموزش عالی دراین کشور وابستگی مالی و علمی زیادی به جذب دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان چینی پیدا کرده اند.

دکتر ‘آنتونی ولچ’ رئیس دانشگاه سیدنی استرالیا از حضور دانشجویان چینی در دانشگاههای استرالیا و سایر دانشگاههای جهان به عنوان ‘طوفان علمی ‘ نام برد.

وی گفت: درغیبت و بی توجهی کشورهای دیگر از جمله کشورهای جنوب شرق آسیا در مورد تربیت دانشجو اکنون دانشگاههای استرالیا دربخش بین الملل تقریبا در دست دانشجویان چینی قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه سیدنی گفت: چین با جمعیتی بیش از ۱،۴ میلیارد نفر صرفا ۳۰ درصد از ظرفیت دانشگاههای خود را به دانشجویان بین المللی اختصاص داده است، درحالیکه رقم مشابه در دانشگاههای استرالیا ۷۰ درصد است.

طبق این گزارش دانشجویان کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا صرفا ۲۰ درصد از ظرفیت های بین المللی دانشگاههای استرالیا را به خود اختصاص داده اند.

اجلاس سران استرالیا- اتحادیه جنوب شرق آسیا ‘اسه آن’ در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری در سیدنی برگزار شد.
دراین اجلاس طرفین بر افزایش همکاری های علمی – آموزشی تاکید کردند.

مسئولان آموزش عالی استرالیا اعلام کردند این کشور درصدد است تا ظرفیت های بیشتری از مراکز آموزش عالی را به دانشجویان کشورهای جنوب شرق آسیا اختصاص دهد.

دولت های استرالیا و چین از سال گذشته تاکنون چالش های زیادی را در روابط خود شاهد بوده اند که این چالش ها از روابط سیاسی به روابط علمی- آموزشی نیز کشیده شده است.

استرالیا نسبت آنچه که اقدام تحریک کننده پکن در آبهای دریای جنوبی چین می خواند اعتراض داشته است.

علاوه بر این مقام های این کشور تاکنون چندین بار از احتمال جاسوسی در استرالیا به دلیل افزایش تعداد دانشجویان چینی ابراز نگرانی کرده و خواستار بازنگری قوانین دراین زمینه شده اند.

پیش از این در ماه ۲۰۱۷ ‘دنیس ریچاردسون’ دبیر سابق وزارت دفاع استرالیا، چین را متهم به جاسوسی و کارهای ‘غیرمنطقی’ برای نفوذ بر جوامع چینی و رسانه ها در این کشور کرد.

وی ادعا کرده بود جاسوسان چینی در استرالیا بسیار فعال هستند.

دبیر سابق وزارت دفاع استرالیا، ادعا کرده بود دولت چین از چینی های استرالیا به عنوان چشم ناظر در داخل جوامع این کشور استفاده می کند و به طور موثر از طریق برخی از رسانه های چینی زبان استرالیا را در کنترل دارد.

رئیس سازمان جاسوسی داخلی استرالیا نیز چندین بار در سال گذشته به احزاب عمده سیاسیاین کشور در مورد دریافت کمک های مالی هشدار داد و مدعی شد برخی از اهدا کنندگان ارتباط قوی با دولت چین داشته اند.

منبع: ایرنا


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه