وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | Friday 19 July 2024
» اخبار » گفت‌وگوی وزیر خارجه استرالیا و مدیر کل آژانس گروسی درباره برنامه هسته‌ای ایران

تاریخ انتشار : 1401/04/14 - 7:16

گفت‌وگوی وزیر خارجه استرالیا و مدیر کل آژانس گروسی درباره برنامه هسته‌ای ایران

صدای استرالیا - وزیر امور خارجه استرالیا از گفت‌وگویش با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی در میان دیگر موضوعات مورد بحث در سفر مدیرکل آژانس به استرالیا خبر داد.


صدای استرالیا – وزیر امور خارجه استرالیا از گفت‌وگویش با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی در میان دیگر موضوعات مورد بحث در سفر مدیرکل آژانس به استرالیا خبر داد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در سفر به استرالیا با پنی وونگ، وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد و درباره مسائل مختلفی از جمله خریداری زیردریایی‌های اتمی توسط استرالیا ذیل توافق تسلیحاتی AUKUS(استرالیا، انگلیس و آمریکا) و ایران گفت‌وگو کردند.

گروسی کارگروهی برای تحقیق درباره جوانب پادمانی و قانونی این توافق تشکیل داده است. استرالیا ذیل این توافق این شناورها را یا از آمریکا یا از انگلیس خریداری خواهد کرد. آژانس باید اطمینان حاصل کند که استرالیا از معاهده منع اشاعه تسلیحات اتمی(ان‌پی‌تی) تخطی نخواهد کرد. نگرانی‌هایی جهانی وجود دارد که کشورهای دیگر با دنباله‌روی از استرالیا به دنبال دست یافتن به زیردریایی‌های اتمی باشند.

وُنگ و گروسی درباره آن‌چه «چالش‌های اشاعه تسلیحات اتمی در ایران و کره شمالی» خوانده شده نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر امور خارجه استرالیا در این باره گفت: کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای کمک به صلح و امنیت جهانی هیچ گاه تا این اندازه اهمیت و فوریت نداشته است.

او گفت: ما درباره نقش اصلی آژانس در پرداختن به چالش‌های اشاعه تسلیحات اتمی در ایران و کره شمالی گفت‌وگو کردیم. من بر حمایت سرسختانه استرالیا از فعالیت آژانس برای کمک به اوکراین و پرداختن به جوانب حمله غیرقانونی و غیرضروری روسیه [به اوکراین] در زمینه ایمنی هسته‌ای تاکید کردم.

ونگ همچنین مطرح کرد که بر «تعهد استرالیا نسبت به همکاری شفاف و آشکار با آژانس برای اطمینان‌یابی از این که دست‌یابی به زیردریایی‌های اتمی مطابق بالاترین استاندارهای منع اشاعه تسلیحات اتمی باشند»، تاکید کرده است.

منبع: ایسنا به نقل از گاردین


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه