وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ | Wednesday 24 July 2024
» اجتماعی » چرا دما را سردتر از آنچه هست احساس می‌کنیم

تاریخ انتشار : 1403/03/31 - 13:52

چرا دما را سردتر از آنچه هست احساس می‌کنیم

صدای استرالیا– با تداوم یخبندان پیش از فرارسیدن انقلاب زمستانی، بسیاری از مناطق شرقی استرالیا در دو روز گذشته سردترین […]

چرا دما را سردتر از آنچه هست احساس می‌کنیم

صدای استرالیا– با تداوم یخبندان پیش از فرارسیدن انقلاب زمستانی، بسیاری از مناطق شرقی استرالیا در دو روز گذشته سردترین صبح سال را تجربه کرده‌اند.

در همین حال و با وجود سرمای واقعی، دمای احساسی یا همان Feels-like حتی سردتر هم احساس می‌شود.

طبق مشاهدات اداره هواشناسی، دمای احساسی شهرهای ملبورن، سیدنی، کانبرا و هوبارت در روز سه‌شنبه بین ۳ تا ۶ درجه سانتی‌گراد سردتر از حداقل دمای واقعی بوده و روز چهارشنبه نیز همین وضعیت تکرار شده است.

ملبورن: دمای واقعی ۳٫۷ درجه سانتی‌گراد، دامی احساسی ۰٫۴ درجه سانتی‌گراد

سیدنی: دمای واقعی ۸٫۵ درجه سانتی‌گراد، دمای احساسی ۲٫۷ درجه سانتی‌گراد

هوبارت: دمای واقعی ۵٫۲ درجه سانتی‌گراد، دمای احساسی ۱٫۴ درجه سانتی‌گراد

کانبرا: دمای واقعی ۳٫۶- درجه سانتی‌گراد، دمای احساسی ۶٫۱- درجه سانتی‌گراد

در همین حال، در مناطق کوهستانی و دورافتاده، برخی از شهرها که از قبل سرمای غیرمعمولی را تجربه می‌کردند، به سرمای زیر صفر وارد شدند.

بلیندا هاوس از اداره هواشناسی گفت: این مناطق شامل ناحیه فرودگاه ولکمپ توومبا، اوکی و روما در کوئینزلند است که دمای واقعی در آنها صبح سه شنبه بین منفی ۳ تا منفی ۴ درجه بوده؛ اما دمای احساسی منفی ۷ درجه احساس شده است.

در تیبل‌لندز نیوساوت‌ولز نیز، گلن اینز دمای واقعی منفی ۴ درجه و دمای احساسی منفی ۸ درجه را تجربه کرد.

در مناطق کوهستانی تردبو و پریشر دمای واقعی منفی ۹ درجه و دمای احساسی منفی ۱۲ درجه سانتی‌گراد مشاهده شد.

از سوی دیگر، مانت هوتام در ویکتوریا، در روز سه‌شنبه حداقل دمای واقعی نسبتا ملایم‌تری با منفی ۶ درجه سانتی‌گراد، اما احساس دمای منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد داشت.

چرا هوا سردتر از دمای واقعی احساس می‌شود؟

عاملی که باعث می‌شود دما سردتر از واقعیت احساس شود، وزش باد است.

هاوس گفت: دلیل اینکه در روز سه‌شنبه در کوه‌های برفی دمای واقعی هوا پایین‌تر بود، اما در ویکتوریا هوا سردتر احساس می‌شد، این بود که در مانت هوتام باد با شدت متوسطی می‌وزید، در حالی که دو منطقه کوهستانی، نسیم ملایم‌تر بود.

به گفته اولی جی، استاد دما و سلامت در دانشگاه سیدنی، این موضوع به این دلیل است که باد از طریق فرآیندی به نام همرفت، اتلاف گرما را تسریع می‌کند، به این صورت که لایه گرم هوایی را که درست بالای سطح زمین قرار دارد، از بین می‌برد.

وی افزود: هر چه باد شدیدتر باشد، این فرآیند سریع‌تر اتفاق می افتد، به همین دلیل است که مردم در روزهای گرم برای خنک شدن خود را باد می‌زنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: وقتی دمای هوا بسیار پایین‌تر از دمای بیرون بدن باشد، اختلاف دما بین شما و هوا زیاد است و شما به‌طور طبیعی از طریق این فرایندی همرفت، مقدار زیادی گرما از دست می‌دهید.

وی گفت: نحوه انتقال گرما از بدن به این صورت است که یک ریز-محیط درست بالای پوست شما وجود دارد که مثل یک کیسه هوای گرم است و زمانی که جریان هوا بیشتر باشد، این کیسه هوا نیز با سرعت بیشتر جایگزین می‌شود.

اداره هواشناسی استرالیا برای توصیف این واکنش انسان به دما، از معیاری به نام دمای ظاهری یا همان دمای احساسی استفاده می‌کند.

دمای احساسی با دمای واقعی هوا که اداره هواشناسی در پیش بینی‌های خود اعلام می‌کند، متفاوت است.

برای فهمیدن دمای احساسی، اداره هواشناسی از یک مدل ریاضی استفاده می‌کند که در آن دو عامل کلیدی دخیل هستند.

یکی از این عوامل، همان‌طور که دکتر جی توضیح داد، سرعت باد است که می‌تواند موجب لرز شود.

عامل دوم نیز رطوبت است. رطوبت بالا می‌تواند میزان تبخیر عرق از پست را کاهش دهد و به این ترتیب در روزهای گرم و مرطوب، گرمای بیشتری را احساس می‌کنید.

پوشاک، جنسیت و نور مستقیم 

البته متغیرهای دیگری هم هستند که بر دمای احساسی اثر می‌گذارند؛ اما در معادلات اداره هواشناسی در نظر گرفته نمی‌شوند.

برای مثال، به گفته دکتر جی، زنان اغلب بیشتر از مردان احساس سرما می‌کنند.

وی ادامه داد: به طور کلی افرادی که لاغرتر هستند، مقدار گرمایی که نسبت به توده بدنشان از دست می‌دهند بیشتر است. به همین دلیل است که زنان سریع‌تر از مردان در یک محیط مشابه احساس سرما می‌کنند. زیرا مردان معمولا سنگین‌تر هستند و نسبت سطح بدن به جرم‌ آنها کمتر است.

عواملی مانند سن، لباس و مکان نیز می‌تواند بر دمای احساسی تاثیر بگذارد.

محاسبات اداره هواشناسی بر اساس مدل انسانی Steadman است که فرض می‌کند شما یک فرد بزرگسال هستید که در فضای باز و در سایه قرار دارید. زیرا ایستادن زیر نور مستقیم خورشید می‌تواند دمای احساسی را تا ۸ درجه سانتی‌گراد افزایش دهد.

اداره هواشناسی همچنین فرض می‌کند که لباس شما برای هوا مناسب است.

بنابراین، اگر در روزی با دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد با لباس شنای خیس بیرون ایستاده‌اید و فکر می‌کنید هوا سردتر است، ایراد از خود شماست.

منبع: ای بی سی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اجتماعی , اخبار , اسلایدر
ارسال دیدگاه