وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ | Tuesday 26 September 2023
» اخبار » نخست وزیر استرالیا اظهارات مکرون را ‘توهین‌آمیز’ خواند

تاریخ انتشار : 1400/08/12 - 2:47

نخست وزیر استرالیا اظهارات مکرون را ‘توهین‌آمیز’ خواند

صدای استرالیا– اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، عملا با تشدید درگیری با فرانسه بر سر لغو قرارداد زیردریایی‌ها گفت که کشورش […]

نخست وزیر استرالیا اظهارات مکرون را 'توهین‌آمیز' خواند

صدای استرالیا– اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، عملا با تشدید درگیری با فرانسه بر سر لغو قرارداد زیردریایی‌ها گفت که کشورش “توهین” را نمی‌پذیرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا درمورد قرارداد زیردریایی لغوشده به او دروغ گفته است. آقای موریسون این اتهام را که “دروغ گفته” رد کرد.

اما او متهم شده است که سخنان ماکرون را به طرزی بدبینانه تحریف کرده، به گونه‌ای که انگار آقای مکرون استرالیایی‌ها را سرزنش می‌کند تا شخص او را.

اسکات موریسون گفت که “من طاقت تحمل مسئولیت را دارم و می‌توانماین اتهام‌ها را تحمل کنم”.

آقای مکرون پس از اینکه استرالیا قرارداد ۳۷ میلیارد دلاری برای ساخت ۱۲ زیردریایی را لغو کرد، خشمگین شد. استرالیا در عوض بر سر یک پیمان دفاعی جدید با ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، موسوم به اوکاس، توافق کرد.

اوکاس، توافق همکاری امنیتی جدید آسیا و اقیانوسیه، به استرالیا امکان می‌دهد تا فناوری ساخت زیردریایی با سوخت هسته‌ای را از بریتانیا و آمریکا دریافت کند.

استرالیا، پس از لغو قرارداد ساخت زیردریایی‌های با سوخت متعارف با فرانسه، براساس توافق امنیتی اوکاس، دست‌کم هشت زیردریایی با سوخت هسته‌ای را با دریافت فناوری آن از ایالات متحده و بریتانیا خواهد ساخت.

این دو مقام فرانسوی و استرالیایی، برای اولین بار از زمان شروع تنش در ماه سپتامبر، در نشست سران گروه ۲۰ (جی ۲۰) در رم با یکدیگر دیدار کردند.

در حاشیه این گردهمایی، یک روزنامه‌نگار استرالیایی از آقای مکرون پرسید که آیا می‌تواند دوباره به آقای موریسون اعتماد کند.

لغو قرارداد با فرانسه، باعث ایجاد شکاف بین فرانسه با استرالیا و آمریکا شد.

اسکات موریسون پس از اظهارات آقای مکرون به خبرنگاران گفت که به رئیس‌جمهوری فرانسه دروغ نگفته است و پیشتر به او توضیح داده بود که زیردریایی‌های با سوخت متعارف دیگر نیازهای دفاعی استرالیا را برآورده نمی‌کنند.

پیمان اوکاس، به طور گسترده به عنوان تلاشی برای مقابله با قدرت نظامی رو به رشد چین تلقی می‌شود. چین این توافق را محکوم کرد و آن را “بسیار غیرمسئولانه” خواند.

منبع: بی بی سی


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اخبار , اسلایدر , سیاسی
ارسال دیدگاه