وبسایت اطلاع رسانی فارسی زبانان استرالیا | Voice Of Australia

| پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ | Thursday 5 October 2023
» اخبار » رویای خانه‌دار شدن مسلمانان در آستانه تحقق؛ بانک اسلامی استرالیا مجوز گرفت

تاریخ انتشار : 1401/07/21 - 5:31

رویای خانه‌دار شدن مسلمانان در آستانه تحقق؛ بانک اسلامی استرالیا مجوز گرفت

صدای استرالیا- از آنجا که پرداخت و دریافت بهره در اسلام حرام است، بسیاری از مسلمانان استرالیا تا کنون امکان دریافت وام مسکن نداشته‌اند و در نتیجه خرید خانه برای آنها رویایی دور از دسترس بوده است.


صدای استرالیا- از آنجا که پرداخت و دریافت بهره در اسلام حرام است، بسیاری از مسلمانان استرالیا تا کنون امکان دریافت وام مسکن نداشته‌اند و در نتیجه خرید خانه برای آنها رویایی دور از دسترس بوده است.

از آنجا که گزینه دیگری برای تامین مالی خرید خانه وجود نداشت، این مسلمانان مجبور بودند به طور دایم‌العمر، اجاره نشینی را انتخاب کنند.

اما حالا سازمان مقررات احتیاطی استرالیا (APRA) مجوز محدودی به اولین بانک اسلامی اعطا کرده و به این ترتیب، آرزوی خانه‌دار شدن مسلمانان معتقد در شرف تحقق است.

بانک اسلامی استرالیا تصمیم دارد پیش از عرضه عمومی، محصولات خود از جمله خدمات مالی مسکن، پس‌انداز و حساب‌های روزمره را با تعداد کمی مشتری آزمایش ‌کند.

نزدیک به ۸ هزار نفر در لیست انتظار دریافت خدمات این بانک پس از راه‌اندازی رسمی هستند که آقا و خانم علم‌الدین از جمله این افراد محسوب می‌شوند.

خانم علم الدین گفت: این مساله قطعاً ما را امیدوار می‌کند که روزی بتوانیم صاحب خانه رویایی خود شویم و مجبور به اجاره‌نشینی و جابه‌جایی‌های متوالی نباشیم.

این زوج خانه‌ای را در پارک کندل در جنوب غربی سیدنی اجاره کرده‌اند، جایی که با چهار فرزند خردسال خود در آنجا زندگی می‌کنند.

آقای علم الدین گفت:ما ۱۲ سال است که ازدواج کرده‌ایم… فکر می‌کنم در ۱۲ سال، هشت یا نه بار نقل مکان کرده‌ایم. ما در زندگی خود به ثبات نیاز داریم.

این بانک چگونه کار می‌کند

به دین گیلسپی، مدیرعامل بانک اسلامی استرالیا، طرح تامین مالی خانه بر اساس مدل مالکیت مشترک ارایه می‌شود. در این طرح مشتریان پس از استقرار در خانه، بابت سهم بانک از مالکیت مسکن مورد نظر، به جای بهره به بانک اجاره می‌پردازند.

وی گفت: مشتری ممکن است با ۲۰ درصد سپرده شروع به کار کند. این بدان معناست که آنها مالک ۲۰ درصد خانه می‌شوند و بانک مالک ۸۰ درصد دیگر می‌شود. ما به مشتری اجاره می‌دهیم که در طول زمان، سهم بیشتری از خانه را خریداری کند و همان‌طور که مشتری پرداخت اجاره را انجام می‌دهد، سهم او در ملک افزایش می‌یابد. این فرایند تا زمانی که مالکیت مشتری روی ملک کامل شود، ادامه می‌یابد.

از نظر اسلام، بانک از همکاری با برخی صنایع از جمله قمار، مشروبات الکلی و سکس منع شده است.

گیلسپی گفت که این موسسه یک قدم فراتر خواهد رفت و از تجارت با کسب‌وکارهای آلاینده‌ زیست محیطی نیز خودداری می‌کند.

اعطای مجوز محدود به این بانک اجازه می‌دهد تا محصولات خود را به مدت ۲ سال با گروه کوچکی از مشتریان آزمایش کرده و سپس مجوز کامل را دریافت کند.

به گفته گیلسپی بانک اسلامی استرالیا قصد دارد که ارایه عمومی خدمات‌اش را از سال ۲۰۲۴ آغاز کند.

منبع: ای‌بی‌سی نیوز


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اسلایدر , اقتصادی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه